urtekram-vegan-cruelty-free-organik-katkisiz-dis-macunu-aloe-vera
Hem Leaping Bunny sertifikalı cruelty free, hem de Ecocert sertifikalı organik, hem de fiyatı uçuk olmayan, güzel bir diş macunu bu. İlk cümlede tüm güzelliklerini saydım o başka. Keşke bir ürün olarak değil de dişlerimi fırçaladığım bir macun olarak övebilecek olsaydım.

Daha önce de organik ya da en azından ‘doğal’ diş macunlarından bahsetmiştim. En son favorim Dessert Essence. Daha önce Sarakan‘ı yorumlamıştım; SLS içermeyen, içeriği çok sade diş macunlarına ilk bu ürünle adım atmış, pek alışamamıştım. Urtekram’ı deneyince ise yıllardır diş macunu niyetine neler kullandığımı sorgulattı bana ister istemez. Ha, diş hekimi arkadaşlar için ne kadar güvenilirdir bilemem ama ne olursa olsun, diş macunu olarak bol katkılı Colgate değil de Urtekram ve benzerlerini kullanmak istiyorum ben. Üstelik onlardan daha çok işe yarıyorlar. Öyleyse neden kullanmayayım.

Hatta normalde en sonda verdiğim içerik listesini şimdi koyuyorum ki ne demek istediğim daha iyi anlaşılsın:

İçerik: Calcium carbonate, aqua, glycerin, aloe barbadensis leaf extract, xanthan gum, citrus reticulata peel oil (aroma), commiphora myrrha oil, magnolia officinalis bark extract, limonene, linalool.

SLS, florür, koruyucu, tatlandırıcı ve daha bir sürü şey yok bu macunda. Aslında pek bir şey yok. Olanlar da Ecocert imzalı organik/doğal içerikler. ‘Doğal=daha sağlıklı’ diye bir iddiam yok elbette. Fakat hem kendim, hem çevre açısından daha güvenilir buluyorum. Tercih meselesi.

İçeriğinin getirdiği sadelik yüzünden bir sürü zorluk çıkarıyor elbette. Hangisinden başlasam?

Mesela HİÇ köpürmüyor. O “fındık kadar diş macunu koyun fırçanıza” söylemleri yalan oluyor Urtekram ile. Ben gayet diş fırçası taşana kadar dolduruyorum ürünü. Köpürmemesine rağmen yemek kalıntılarını giderme konusunda herhangi bir problem yaratmıyor, gayet iyi temizliyor. Fakat diş taşları konusunda pek iyi bir performans gösterdiğini söyleyemem. Bu konuda özellikle fırçanın önem taşıdığını gördüm. Daha önce aşırı yumuşak fırçalardan kullanıyordum fakat ne diş etlerimi kanatacak kadar sert, ne de diş taşlarına etki etmeyecek kadar yumuşak, orta karar bir fırça kullanınca, dişleri uzun uzun ve ayrıntılı fırçalayınca diş taşı problemi de azalıyor. Yapı bakımından benzettiğim Sarakan diş macunu, kullandığım yumuşak ya da sert fırça farketmeden diş etlerimi kanatıyordu fakat Urtekram kullanırken diş etlerim hiç kanamadı. Dişlerimi sarartmadığı gibi beyazlatmadı da.

Tadının berbat mı berbat olduğunu da belirteyim. Diş macunlarının geride bıraktığı o ferahlığı hissedemeyeceksiniz. Hani o ferahlık ağzınızı yakar böyle, su içince falan. Urtekram çok nötr bir tat bırakıyor ağızda. Kimisi için iyi, kimisi için kötü bir özellik olabilir. Ben açıkçası sabahları o ferahlığı aradığım için bu macunu sadece geceleri kullanıyorum.

Leaping Bunny ve Ecocert sertifikalı Urtekram dişmacununu Vegan Dükkan‘dan aldım, fiyatı 20 lira civarı. İlgilenenler olursa, burada başka diş macunları da bulunuyor.

12 thoughts on “Urtekram Aloe Vera Diş macunu”

 1. En yakın arkadaşım(8 senelik) bu sene diş hekimliğinden mezun oldu. Dediğine göre eğer dişlerinde hassasiyet yoksa medium ve kılları alengirli olmayan düz fırçaları tercih etmeliyiz. Ve hocalarından birinin dediğine göre dişleri sadece fırçayla bile -macun olmadan- düzgünce temizlersek yeterli oluyormuş. Florürü çok önemsiyorlar çürüklere karşı. Köpüren diş macunlarına ise mesafeliler çünkü fırça ıslandıkça kıllar birbirine yapışıyor ve yeterli temizlik sağlanamıyor.
  Biliyorsundur belki ama belirtmek istedim. Onunla buluştuğumda istersen diş bakımıyla ilgili reklam almayan bir diş hekimi yardımıyla bir post hazırlarım.

  1. Ben markette satılan Colgate tarzı fırçalardan eczanelerdeki Tepe’ye geçtiğimden beri dünya varmış dedim. Mesela marketlerde “yumuşak” diye fırçalar bile diş etlerimi kanatıyordu. Tepe’nin aşırı yumuşağı var böyle pamuk gibi adeta. Ama işte o tartarları temizlemiyor. Daha orta yumuşaklıktaki fırçası dişlerimi kanatmadan güzel temizliyor. Dediğin gibi o zaman köpüren bir macuna da gerek kalmıyor, fırça kendi kendine temizliyor. Florür çürük için önemliymiş, haklısın ama benim ağzımda aft çıkarıyor o da:/

   Teşekkürler yazdıkların için, daha dikkatli olacağım bundan sonra. Diş hekimlerine güvenemiyoruz işte malum hep reklam yapıp para almaktan başka dertleri yok. Eğer diş bakımıyla ilgili post hazırlarsan, ben de dahil çoğu kişinin çok işine yarayacağına eminim^^ çok da güzel olur valla.

  2. merhaba ben diş hekimiyim turbo beauty lover ın dedikleri doğru birebir:) macunun inanın hiçbir önemi yok biz hastalarımıza fiyatı ve tadı size uyan herhangi birini alın diyoruz.asıl mesele orta sertlikte ve dümdüz kılları olan bir fırça:)

  3. Bana öyle diş hekimleri denk geldi demek ki, hep Colgate de Colgate:) Diş fırçasında Tepe’ye geçtiğimden beri çok rahatım, hem temizliyor hem de kılları acıtmıyor, kanatmıyor. Çok teşekkür ederim yorumunuz için, görenlere de yardımcı olacaktır eminim!

 2. ben de forever bright aloe vera toothgel i internette araştırıyordum ürün sayesinde ağız kokusunun hiç olmadığını çok memnun olduğunu falan yazmış biri ama o markaya güvenemedim başka aloe veralı diş macunu araştırırken sizin yazınıza denk geldim ama gözle görülür faydası yok heralde doğal olmasından başka:(

  1. Aloe Vera ağız kokusuna iyi geldiğini hiç duymamıştım. Cildi yatıştırma gibi özellikleri var ama ağız kokusu? Belki bahsettiğiniz diş macununun içindeki anti-bakteriyel başka bir içerik sayesinde olmuş olabilir? Urtekram’ın yukarıda yazdığım macunu bir mucize yaratmıyor, sadece işini yapıyor. Temizliyor, ağız kokusunu da nörtlüyor çoğu macun gibi, daha doğal içerikli olması da bir artı. Ama ağız kokusu için özel bir ürün değil.

 3. Yukarda bi diş hekımı arkadaşım da yorum yapmış ama önemlı bır konu atlanmış. Diş macununun en onemlı yanı flor içeriğidir. Flor çürüğe karşı direnç sağlar ve günlük olarak alınması gerekir. Eğer flor ya da kalsiyum türü remineralize edici bir ajan içermiyorsa macun kullanmanın çok bi anlamı yok zaten, macunsuz fırçalasan da olur. (Diş hekimi ve akademisyenim)

  1. Doğrudur. Ben yaklaşık 1 yıldır florürsüz diş macunu kullanıyorum henüz çürüğüm çıkmadı, dişlerim eskisinden daha kötü değil. Dişlerimi macunsuz fırçalamayı tercih edebilirdim ama macunla fırçalayınca daha temiz hissediyorum kendimi.

 4. Ayrıca flor bir mineraldir, aft çıkarma gibi bir özelliği yoktur:) Diş hekımlerıne güvenmıyorsanız dişlerinizi çürütmemeye bakın, ellerine düşersenız yandınız neme lazım :)

  1. Aslında tüm hekimlere güvenmiyorum ve şu yorumunuzla da biraz daha güvenmemeye başladım. Bana göre güvenilirliğin çok bilgili ve okumuş olmakla alakası yok çünkü. Yıllardır tecrübe ettiğim o “elimize düşeceksiniz” korkutmasına da alıştık artık, neyse. Umarım doktorların ellerine ne kendim ne de sevdiklerim düşer. Kimse “düşmesin”.

 5. Diş hekimi arkadaşıma içeriklerle ilgili ve florün sende aft yaratmasıyla ilgili sormuştum. İçerikleri biraz araştırması gerektiğini söyledi. Flor değil de macunun içeriğindeki başka bir madde aft yapıyor olabilir bence ama florsuz kullandığında aft olmuyorsa bilemem dedi. Yorumlara bakarken aklıma geldi belirteyim dedim.

  1. Flor benim en çok kaçındığım madde değil açıkçası, ama afttan çok çektiğim zamanlar aft yapabileceğini duymuşum, o aklımda kalmış. Aldığım organik/doğal macunların çoğunda flor yok, olsa da çok umursamam, SLS de aynı şekilde. O zamanlar kullandığım Colgatelerin Sensodynlerin içinde ne vardı bilemiyorum, belki de hakikaten sorun onların içindeki birşeylerdi. Ama onlara güvenemiyorum artık. Kanamayı sözde geçiren Sensodyn’in bende hiç de geçirmediği de bir gerçek mesela. Şimdi ağzım daha sorunsuz olduğu için böyle gidiyorum işte, olay bu:/

   Bu arada sorduğun için teşekkürler, arkadaşına da aynı şekilde^^

Yorum Bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.