IMG_8063-2 Benim için cilt bakımı temizleyiciden ibarettir. Bir de kışın mecburen sürdüğüm nemlendiriciden. Nedeninden de daha önce de bahsettim şurada. 4-5 sene önce bana egzama tanısı konulmasına rağmen pek üzerine düşmemiş, daha sonra cildimde çıkan gariplikler için bu hastalığı suçlamak hiç aklıma gelmemişti. Forumda bu bela ile karşı karşıya olan diğer zavallı arkadaşların şikayetlerini gördükten sonra jetonum düştü.

Egzama, herkeste farklı farklı belirtiler yaratıyor. Bende kaşlarımda ve burun kenarlarındaki derinin soyularak dökülmesi olarak kendini göstermişti. Doktorların verdiği ilaçlar pek etkili olmadığı gibi bu hastalıkla yaşamayı mecburen öğrenmek zorunda kaldım, kendisini fazla kızdırmamaya çalışarak. Yüzüme sürdüğüm her şeye kızıp tepki gösterebiliyor, birazcık agresif de. Bu yüzden ürünlerin içeriklerini okuyup onun neyi sevip neyi sevmediğini öğrenmek büyük önem taşıyor. Ben “az ve öz” lafına kesinlikle inandığım için cilt bakımı rutinimi en en temeline indirdim. Soyulan derimi gördüklerinde herkesin önerdiği peeling kesinlikle bir düşmandı mesela. Egzaması olan birinde %100 işe yarayacağını düşündüğüm bir bu vardır sanırım: granüllü peelingleri kullanmayı bırakmak. Bunun dışında sert kimyasallar da pek yardımcı olmayabilir. Bir de kuru cilt sorunu gibi görünse de aslında yağlı-karma cilt tipinden dolayı kaynaklandığından dolayı, yağların egzamaya pek iyi gelmediği söyleniyor. Benim buna pek inanasım gelmiyor çünkü bazı doğal yağlar aynı zamanda egzamayı iyileştirmede de kullanılıyor.

Maskeleri de tümüyle hayatımdan kaldırmıştım ki öylesine aldığım (para harcayasımın olduğu gözüm dönmüş bir anıma denk gelen) Superdrug’ın Çikolata Maskesi ise hiç beklemediğim bir performans gösterdi. Hazır Superdrug BUAV sertifikalı, hayvanlar üzerinde deney yapmayan bir markayken diğer maskelerini de deneyip yorumlayayım dedim.

 

Superdrug Mud Therapy – Aloe Vera Deep Cleansing Mud Mask

 

“Ölü deniz çamurunun doğal mineral katkılarıni içeren Superdrug Aloe Veralı Derinlemesine Temizleyen Kil Maskesi, cildinizi doğal bir şekilde toksinlerinden arındırır ve cildinize mineral kazandırır. Nemlendirici ve arındırıcı Aloe Vera içeren kil bazlı bu maske, daha temiz bir tene kavuşmanıza, cildinizin daha yumuşak ve canlı olmasına yardımcı olur.” 

Bu maske diğerleri gibi tek kullanımlık değil. Yaklaşık bir yıldır kullandığım halde hala yeni gibi görünmesinin nedeni benim değil haftada bir, ayda bir bile maske uygulamamam olabilir. Yapısı tipik bir kil maskesi gibi. Hakikaten derinlemesine temizliyor cildi. Ama çok kuru ciltler için pek uygun olmayabilir. Egzamama bir faydası dokumasa da bir atak da yaratmadı. Sivilce yapmadığı gibi halihazırda yüzümde bulunanları da söndürmedi. Sadece temizleme işini iyi yapıyor sanırım. En azından benim cildimde.IMG_8064-2Görüldüğü üzere içeriğinde Parabenler bulunuyor. Kozmetikte ürünün ömrünü uzatması amaçlı olarak koruyucuların kullanımının kaçınılmaz olduğunu düşünsem de bu maskede Paraben ve Phenoxyethanol gibi güçlü koruyucu kimyasallar bulunuyorken hala başka zararlı koruyucuları doldurmaları bana saçma geldi. Kimilerinde alerjik reaksiyonlara yol açabilecek Parfüm de bulunuyor. Bunun dışında en güvenilir cilt yatıştırıcılarından Aloe Vera içeriyor -ki listede ilk sıralarda yer aldığına göre bol miktarda- bu da yanmaları, kaşıntıları ve kızarıkları önleyebilir. Bende pek mucizeler yaratmadı.

Genel olarak pek bir etkisi bulunmayan, cildimin derinlemesine temizlenmesini istediğim yaz aylarında kullandığım, içeriğini pek beğenmediğim bir maske. Fiyatının da 6-7 lira gibi bir şey olduğunu düşünürsek performansının çok da kötü olduğu söylenemez.

Nourishing Mud Mask – Chocolate


“Kakao ve Shea Yağı gibi lüks, zengin bileşenlerle hazırlanan bu kil maskesi cildinizi derinlemesine nemlendirir, size tazelenmiş ve parıldayan bir cilt sunar.”
İşte benim favorim! Bunaltıcı sıcakları yaşadığımız bir günde “derin gözenek temizleyici” açıklamasını okuyunca, yüzümü yıkamama rağmen iki dakika içinde tekrar yağlanan siyah noktalı berbat cildim (sadece yazın böyle tabii) için bu arkadaşı denemek istedim. Bence kakao hem fiziksel hem zihinsel olarak bana iyi geldiği gibi cildime de iyi geliyormuş. Zaten bunu yüzüme sürdüğüm için pek bir acıdım, az daha yiyecektim. O kadar güzel çikolata – pasta kokuyordu. Ama tek kullanımlık paketin içindeki ürün miktarı biraz fazla olduğu için kalanını ziyan etmişim gibi gelmesi çok normal. Ayrıca yıkarken de aynı hissiyatı yaratıyor, kocaman sıvı çikolata parçaları (gerçek çikolata değil elbette) elinize geliyor, lavobaya düşüyor… Bir de bunu temizlemesinin bir işkence olduğunu söylemeden edemeyeceğim, bir türlü durulanmıyor yüzden. Benim gibi üşengeç bir insan için hiç de uygun olmadığını, sırf çikolata kokularını sevdiğim için parfüm dolu cilt maskelerini tekrar almaya değmeyeceğini düşünüyordum ki cildimi ciddi anlamda temizlediğini, egzamamı da mucizevi bir şekilde azattığını gördüm! Bunu yapan ürünler çok nadir bulunuyor açıkçası. Suratımdaki renk farklılıkları ve kızarıklıklar, burun kenarlarımdaki ve kaşlarımdaki ölü deriler, cildimdeki sinir bozucu pütürler, hepsi gitmişti bu maskeden sonra. Bak yine reklam reklam konuşmaya başladım sanki Superdrug bana para veriyormuş gibi…

IMG_8067

Egzamalılara içeriğinde yağ bulunan ürünler pek tavsiye edilmez, daha çok su bazlı nemlendiricilere yönelmeleri istenir ama ben deneyimlerim doğrultusunda bunun doğru olmadığını gördüm -en azından kendi cildimde. Bu maskede Shea Butter bulunuyor ama bende bir problem yaratmadı, ki zaten kaşıntıya, yanmalara ve kızarıklığa iyi geldiği söyleniyor bu yağın. Üstelik yine egzama / dermatit sorunu bulunanların için pek hoşuna gitmeyecek Propylene Glycol bulunuyor, ama az miktarda olduğu için sorun çıkaracak cinsten değil. Yine içeriğinde Parfüm var maalesef, o çikolata kokusu başka nereden gelecek. Gereksiz açıkçası. Bunun dışında listenin ilk sıralarında yer alan kil ve mineraller, bunlara alerjisi olmayanlara iyi gelebilecek maddeler. Paraben içermiyor.

Çikolata Kil Maskesi, piyasada rahatlıkla uşabileceğimiz market markaları içinde içerik bakımından en sade ve en az zararlı kimyasallardan oluşan maske. Bende işe yaramasından dolayı birkaç tane daha depoladım. Maske gibi uğraştırıcı şeylerle pek de ilgisi olmayan beni bile haftada bir uygulamaya itebildi bu arkadaş, tebrikler. Ama bu her egzamalıda aynı etkileri gösterecek anlamına gelmiyor tabii ki.

 

Peel Off Face Mask – Pomegranate & Cranberry

“Cildinizi yumuşatmak, gözenekleri arındırmak ve size daha taze, daha ışıltılı bir ten sunabilmek için nar, kızılcık, üzüm ve yaban mersini meyvelerindeki doğal antioksidanlar ile özel formüle edilmiştir.”

Soyulan maskelerin hep çok havalı olduğunu düşünmüştüm. Eh, aslında hiç de öyle değillermiş. Yapış yapış, uygulaması zor, iğrenç bir şeymiş. Soyarken de minik çaplı bir ağda yapıp yüzünüzü acılar içinde bırakması da cabası. Bana hiçbir zararı olmayan ayva tüylerimi bırak da siyah noktaları al bari değil mi? Ama hayır, böyle bir zahmete girmedi… Aynı yapış yapış reçelimsi yapıya ve meyve kokularına sahip kızılcıklı yabanmersinli ev yapımı bir reçel alırım da onu sürerim yüzüme, en azından bir faydası olur belki. Egzamama belirgin bir zararı ya da yararı dokunmadığı gibi sanki sivilcelerimi daha belirginleştirdi. Ama ben illa ki olumsuz bir şey yazmak için bir bahane de arıyor olabilirim.

İçerik bakımından kil maskelerine göre daha kalabalık ve daha karışık. Bir kere soyulma özelliği sağlaması, o iğrenç yapış yapış yapıyı kazanması için konulmuş olduğunu tahmin ettiğim, ilk sıralarda yer alan uzun ve telaffuzu zor kimyasallar cildimizi pek de beslediği söylenemeyecek sentetik maddeler. Kanser tehlikeleri bilinmese de yine de hassas ciltlerde sorun yaratma ihtimali var gibi.

Nar ve Kızılcık Maskesi, içlerinde en beğenmediğim ve muhtemelen tekrar almayacağım maske oldu. Gerek içeriği, gerek performansıyla beni hayal kırıklığına uğrattı.

 

Cooling Face Mask – Cucumber

“Doğal özler ve ölü deniz mineralleri ile ağzına kadar dolu olan bu maske, yüzünüzdeki kiri uzaklaştırır ve enerjik, taze bir görünüm için cildinizi yatıştırır.”

Performans bakımından çikolatalıya çok benzettiğim ama belki de salatalık özlerini çok sıkıcı bulduğum için aynı şekilde sevemediğim bir maske oldu bu. Sanırım Superdrug’ın çoğu çamur maskeleri böyle benzer içerikli. Yüzümü temizliyor, renk farklılıklarını bir süreliğine yok ediyor, cildi sakinleştiriyor. Yalnız kuru ciltler için daha uygun olacaktır çünkü normalden daha çabuk yağlanmaya yol açması gibi bir özelliği var. Sivilce çıkarmadı, hassasiyet yaratmadı.

İçeriği gayet sade. Sadece Parfüm miktarından biraz şüphe etsem de endişe edilecek bir şey olmadığını umuyorum. O kadar yapay koku koymuşsunuz bari kokusu güzel olsaymış demeden edemedim tabii. Ayrıca çikolatalı versiyonundan bile daha zor temizleniyor.

Superdrug tek kullanımlık maskeler yaklaşık 2 lira ve özellikle çamur maskelerinin kesinlikle denenmesi gerektiğini düşünüyorum!

17 thoughts on “Superdrug Yüz Maskeleri”

 1. çikolata maskesini denememiştim hiç yazdığın iyi oldu, kolay temizlenmesi için de banyodan önce sürüp sonra duşda rahatça temizleyebilirsin, poşette kalan kısmını da biten minik tester şişelerinden birine aktar, böylece kullanmaya devam edebilirsin..

  1. Ben maskeleri banyodan sonra nemlenmiş ve gözenekleri açılmış cilde uygulamayı sevdiğim için temizlemesi mecburen zahmetli olacak. Kalanını tester şişelerine koymayı deneyeceğim, teşekkürler!

 2. Benim maskelerle aram pek iyi değil. Süreklilik gösterememek bir yana, üç beş tane ürünün neye yaradığını anlamakta da zorlanıyorum. Hani, bir yüz jelinin etkisini anlamk için bile kafadan üç hafta zaman biçimiyorum, maskeyi de üç kullanımda anlayamıyorum haliyle. Üç ona, beş buna vereceğime; iyi bir yüz temizleme ürünü alayım diye düşünüyorum… Maske yapmanın keyfi ayrı yine de. Onu yüze sürüp beklemek falan, bakımlı olmanın böyle tuhaf, ‘elitist’ bir havası geliyor üstüme. Ahahaha. Çikolatalı maskeyi deneyeceğim, madem sen beğendin. :) Superdrug sertifikalı; ama kalitesinden pek memnun değildim açıkçası. Her markanın da böyle kötü olup olup tüm güzelliğini konuşturduğunu bir ürünü vardır elbet.

  Bir de bugün Gratis’te olmama rağmen, aklım Essence koleksiyonunda olunca, içeriğine bakmaya unuttuğum bir maske markası var: NPW. Badem yağlı saç maskesi, jojoba yağlı göz altı pedleri, çiçekli yüz maskeleri falan var. Yeni geldi. Ne içeriğine, ne test edilip edilmediğine bakmadım daha… Maskelerle mesafeli olduğumdan ötürü; ama belki senin işine yararlar.

  Bir de maskelerde tüp ürünler çok güzel oluyor. Ne bileyim, Watsons’ın yeşil çaylı büyük yüz maskesi gibi. Ondan bulamadım ama, deneyen baya memnunmuş. Klasik maske gibi yumuşatıyor, nemlendiriyormuş işte. Zaten, o minnacık maskelerden başka yarar beklemeyi bırakırsam, eminim kafam çok daha rahat edecek. Beceremiyorum da bir türlü. :)

  Bir de, şu Queen Helene’in killi maskesi var. Bana, senin tanıttığın maske. Onda da çok gözüm var açıkçası… Yine bu maskesi araştırırken, Japonlar’ın siyah, ağdamsı bir maskesini kullanan blog yazarlarını gördüm. Ebay’dan almışlar maskeyi. Ancak hem alım şartı, hem de acaba sahte ürün mü kaygısı nedeniyle buna pek yanaşamam şimdilik… Yapışkanımsı olduğundan dolayı, siyah noktayı vs. alıyormuş. Gerçi o işi, sir ağdalar da yapıyor. :)

  Bir yandan maskeler bu kadar güzel gözükürken, bir yandan da bakımımı ‘az ve öz’ noktasında tutmaya çalışıyorum. Bu çikolatalıları da seversem, hafta sonu rutinime ekleyeceğim.

  Güzel bir yazıydı. Teşekkürler!

  1. Off, ne kadar çok ‘bir de’ demişim. Yazım hatalarımı da düzeltmek istedim; ama yazıyı kopyalayamadığımdan olmadı… Çenem bu kadar gevşek olunca, böyle oluyor. :D

  2. Yazım hatalarını farketmedim bile -vardıysa:)

   Açıkçası maskelere ben de pek bağlı değilimdir senin gibi. Ama bir temizleyici ya da nemlendiricinin yapmadığını yapıyorlar gibi geliyor bana. Eğer iyi bir şeyse gerçekten temizliyor cildi, nemlendiriyor, düzeltiyor. Ben yukarıda da dediğim gibi yazın bunaltıcı sıcaklarında temizleyicilerden daha etkili bir şey aradığım için bunlara yöneldim. Kışın ayda bire falan inecek herhalde, o da regl olup cildimin çıldırdığı zamanlar uygulanmak üzere yani. Ama özellikle kil maskeleri hem gözenekleri açıp hem nemlendiriyormuş. Eh, ben peeling de kullanmıyorum, bu yüzden hakikaten etkili bir şey gerekiyor. Yoksa o dediğin bakımlı olma hissini aslında hiç sevmiyorum, bana kadın olduğum için gereksiz bir sorumluluk yüklüyormuş gibi geliyor:/

   Queen Helene’in kil maskesi özellikle hem çok beğenildiği hem de cf olduğu için bahsettim. Evet, burada pahalıya satılıyor ama gözenekleri falan açıyormuş, çok güzel temizliyormuş vs… Eğer kullanacak olsam alıp burada yorumlamak isterdim aslında ama benim cildime çikolata iyi geliyor, ondan devam edeceğim. Senin siyah noktaların için iyi bir alternatif olur belki diye söylemiştim.

   Ebay’deki o siyah maskeleri biliyorum, hakikaten mucize gibi bir şeye benziyorlar. Bir de Asyalılar arasında popülerse kesin etkili bir şeydir:] Eğer top sellerlardan alırsan sahte olması gibi bir sorun da olmaz.

   Essence maskeler hakkında hiçbir fikrim yok…

   Yine de Superdrug maskeler 2 lira, denemekten zarar çıkmaz herhalde;)

  3. Essence’in maskesini demedim. :) Ben hala Snow White ojelerinin peşindeyim, onu kastetmiştim Essence derken… Benim dediğim, NPW maskeleri. Saç maskesini kullanıp beğenen var; ama cilt maskesini hiç bilmiyorum… Aklında bulunsun. :)

   http://www.npw.co.uk/product/NP3116

   http://www.npw.co.uk/product/NP3154

   http://www.npw.co.uk/product/NP2539

   İşte bu üç maskeyi gördüm Gratis’te. Marka hakkında hiçbir bilgim yok, işine yarar diye ısrar ediyorum, ehe. İlerde ben de denersem, yazarım buraya. :)

  4. Ah evet şimdi tekrar baktım da, yanlış okumuşum pardon:] Aklım yerinde değil bugün… Ben de görüyorum onları, merak etmiştim bayağı ama Superdrug maskeler varken denemeyi gerekli bulmamıştım. Aloe Veralısı fena değil gibi görünüyor gerçi, benim kızarıkları rahatlatabilir.

   O zaman denediğinde yorumlarını bekliyoruz!

 3. allaboutskincare bloğunu çok seviyordum. Senin de bildiğin bir blog bu, yorumlarından anladığım kadarıyla. Birden kapatınca çok üzüldüm; ama sanırım onunla eşdeğer bir blog buldum! Adresi şöyle: http://kozmetik-avcilari.blogspot.com/

  allaboutskincare’in yeri çok ayrı; ama bu blogta şöyle bir kurcalanmaya değer bence. :) Ben de şimdi buldum ve hemen sana yazıyorum.

  *Mail atmak, buraya yorum yazmaktan daha zor geldi. Başka adres vs. var, istersen okuduktan sonra silebilirsin, hiç kırılmam. :)

  1. Niye sileyim ki istediğin yere link verebilirsin;)

   Bahsettiğin blogu biliyorum ama allaboutskincare onlara kıyasla bu konuda uzmandı, daha doğrusu onun alanıydı diye biliyorum ben. Yoksa aldıklarımızın içeriğinin EWG’den puanına bakmak hepimizin yapabileceği bir şey. Yine de uyanık müşteri olmak her zaman desteklenmesi gereken bir şey. Kozmetiklerin (hatta yediklerimizin de) üstünde ne yazıyormuş diye bakma bilinci geliştirmek gerekiyor bence. Yoksa bizi daha çok uyutur bu paragöz şirketler…

 4. Egzeması olan biri gerçekten kullanmamalı. Sadece bunu değil, Ducray markası dışında satın aldıktan sonra şikayetçi olmayan müşteri görmedim. Humektan dediği şey daha basit aslında, nem tutucu. Ducray’i tavsiye ederim can, bir dene.

  1. Sağolasın, Ducray ürünlerini bakacağım o zaman. Gerçi Pierre Fabre grubu laboratuarlarında hayvanlar üzerinde deney yapılıyormuş diye duydum, yine de almadan önce daha kapsamlı bir araştırma yapmam lazım anlaşılan.

   Humektanın ben asıl yağ ile olan farklını anlatmayı düşünüyordum, hani biri bariyer görevi görüyor diğeri nemi çekiyor falan filan… Şimdi doğru düzgün anlatmak için ayrıntıya girip uzatmak istemedim. Tabii uzman biri dururken benim konuşmam abes kaçacak gerçi:]

 5. en fazla yılda iki kere aklına geldikçe niveanın peel-off maskelerini kullanan biri olarak maskenin amacını hiç anlamamışımdır zira hiç bir fark gorememistim.
  gecenlerde aloe veralı kil maskesini gorunce senin hakkında yazdıgını hatırladım ve hemen googlelayıp bir daha okudum =)sonra da aldım.
  karma cildim var ve gozeneklerimde gercek siyah nokta sayılamayacak, dikiş ignesinin en sivri ince yeri kadar siyah noktalar vardı, peeling ve muhtelif t-bantları da işe yaramıyordu. bu maskeden sonra voila, inanamadım her sey gitmis, gozeneklerim içi bosaldıgı için bariz bir sekilde kuculmus. saka gibi. demek ki o kadar maske yapıp oturanlarla sırf komik gorundukleri icin dalga gecmemek lazımmış, bir bildikleri varmıs dedim=)
  Burcu

  1. Tabii canım evde oturup maske/tonik yapanların gerçekten bildikleri var, eskiden ben de burun kıvırırdım mesela. Ama doğal olacağı için çok daha yararlı bile oluyor.

   Aloe Veralı maskeyi beğenmene sevindim:) Çoğu kil maskesi gözenekleri temizleme/küçültme konusunda çok başarılı oluyor. Ne peeling onlar kadar iyi sonuç veriyor ne bilmemne teknolojileri.

Yorum Bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.