IMG_9904esBu sefer hem cruelty free hem de vegan bir diş macunu var sırada. Diş macunu hakkında çok soru sorulduğu için büyük Migroslarda rahat bulunabilen ve şurada da yazısını yazdığım L’Angelica diş macunundan bahsediyordum herkese. Her ne kadar kendisinden çok memnun olsam da değişik diş macunları denemeyi de seviyorum ve piyasada gerçekten çok fazla seçenek olduğunu söylediğimde bence şaşırmayın. Ben elimdekileri yazmayı bitirince bunlar hakkında bir de post yapacağım.

Diş ameliyatı olduğumdan beri L’Angelica’yı kullandım ve çok da mutluydum açıkçası. “Diş hekimlerinin önerdiği” reklam markalarının yaptığından daha iyi iş beceriyordu. En azından benim bünyemde böyle bir sonuç yarattı. Ama geçenlerde gördüğüm, içeriği daha doğal olan bu macunla aldattım onu. Nasıl ahını aldıysam artık, Sarakan’la pek anlaşamadık.

IMG_9921esBenim dişlerim biraz sorunludur. Diş fırçası azıcık sert olunca kanamaya başlayan diş etlerine, tartar ve aft denen illetlere çok meyilli bir ağzım var. Bu diş macunun ne yazık ki çok az köpürmesi, o sıralar yanlışlıkla almış bulunduğum sertimsi diş fırçasıyla birleşince kanamaya daha yatkın hale geldi. Ayrıca dişlerimi beyazlatıcı pek bir etkisi olmadı -sararttı demek yanlış olur sanki. O çok sevdiğim ferahlık hissini pek veremedi. Ama temizlemesine temizledi şimdi yiğidi öldür hakkını yeme. Dişlerimde hiçbir yiyecek kırıntısı vs bırakmadı.

IMG_9906es

İçerik: Glycerin (non-animal), calcium carbonate, aqua, magnesium carbonate, salvadora persica natural extract, mentha piperita, mentha arvensis oil, eugenia caryophyllus oil, pelargonium roseum oil, hydroxethylcellose, sodium phosphate, limonene, citronellol, geraniol.

Macunda neredeyse hiçbir şey yok! Hayvansal madde, yapay tatlandırıcı, florür, SLS, koruyu madde, renklendirici barındırmıyor. Şu içeriği gördükten sonra evindeki Signal’lere aynı gözle bakabilecek misin bir daha acaba? Endüstrinin getirdiği yapaylıktan bıkanların eskiye dönüşü o misvak özünden anlaşılıyor biraz. Ama tatlandırıcı amaçlı konulmuş nane özü, karanfil özü ve sardunyanın pek bir etkisi yok sanki. Dişleri fırçaladıktan sonra oluşan o ferahlığın adeta dilin yakmasını ve tat duyunu köreltmesi hissiyatını çok seven benim gibi tipler için bu macun çok hafif kalıyor ne yazık ki. Ama doğal diş macunlarına özgü öyle acı, çirkin diyebileceğimiz belirgin bir tadı da yok. Tabii bu kişiye göre değişir.

En güzel özelliği hiç süphesiz, filmlerde oyuncuların ağzına kesinlikle hiçbir macun/köpük bulaştırmadan dişini fırçaladıktan sonra bardaktaki suyla kibarca çalkalayıp lavaboya bir kere tükürerek işini bitirdiği o artistliği yapabiliyor olmanız.

Sarakan, macunum hem vegan hem de sapına kadar doğal olsun diyen sorunsuz ağızlar için iyi bir seçenek. Florür ve SLS içermemesi aft ile boğuşanlar için de ideal olabilir. Ben Osmanbey Zencefil aktardan yaklaşık 15 liraya aldım (ve kazıklandım). Diğer büyük aktarlar ve Ecolife Vegan Dükkan‘ta da bulunabilir.

Birkaç tane daha diş macunu yazısı daha gelecek ileride. İlgilenenler beklesin!

16 thoughts on “Sarakan Nature’s Toothpaste”

 1. Bu doğal diş macunlarından sonra insanın diğerlerine bakası gelmiyor gerçekten, çok doğru! :) Jason Naturals’ı muhtemelen söylemişimdir ama yine söyleyeyim, o da çok güzel.

  1. Sen Jason diş macunuyla ilgili bir yazı da yazmıştın, hatırlamam mı!;) Satan bir yer gördüm hatta, sıra onda.

  1. Bazı internet sitelerinde satılıyor ama benim yukarıdaki yorumuma hitaben dediysen Ecolife’ta gördüm;)

 2. diş eti kanaması son zamanlarda benim de sorunum..dişlerimde de hassasiyet var..Paradontax kullanıyorum bir süredir. Tadına alışmak bir yana (tuzlu resmen:) kanamayı da çok azalttı diyemem..sanıyorum L’Angelica’yı deneyeceğim…

 3. diş eti kanamasını durdurmanın kesin ve belki de tek yöntemi doktora gidip taşları temizletmek. umutsuz vaka olanların bile duruyor kanamaları.
  bu diş macunlarını da not ettim bakalım.

  1. Ne kadar sıklıkla yapılıyor bu işlem bilmiyorum ama daha geçen sene diş taşımı temizlettim. Sonrasında azalsa da kanama durmadı. Doktorun başarısızlığıdır belki, bilemem. Ama bence en önemlisi diş fırçasının yumuşaklığı. Doktorun önerdiği macun bir işe yaramasa da önerdiği fırça hakikaten baya ilerleme kaydettirdi.

  2. 6 ayda 1 diyorlar da o kadar sık yaptıran duymadım. fırça da çok etkiliyor. ben kafası küçük ve yumuşak kıllı fırçalardan kullanıyorum hep.

  3. Evet benim de sert fırçalarda direkt kanıyor. Bu arada farkettim de bazı macunlarda da diş taşım azalıyormuş -haliyle kanama da. L’angelica baya azaltıyor mesela, tekrar dönünce farkettim.

 4. Vegan diş macunlarinin artmasi benj cok sevindiriyor yazi icin tesekkurler
  L’angelica migroslarda var denildi Ankara’da ki büyük Migros’a her gittimde bakıyorum (ankamal Migros) ki diğer migroslarda baktım bulamıyorum halada bulamadım buna da bakıyim aktarlarda vardır belki Ankara’da bulan olursa bana haber versin pls

  1. Yalnız Migros’ta diş macunu reyonundan kaldırdılar L’amgelica’yı, şimdi organik kozmetik standı var, doğal boyaların ve L’angelica’nın diğer bakım ürünlerinin vs olduğu yerde bulunuyor. Ondan dolayı görmemiş olabilir misiniz acaba? Yoksa İstanbul’daki ürünü Ankara’ya getirmeyeceklerini sanmam.

 5. Bioplante Organik Sertifikalı diş macununu denemenizi tavsiye ederim. Vejeteryan, organik, temiz içerikli, aft oluşumunu önleyici, diş eti kanamasını önleyici , tatları güzel ve çok temiz ve ferah hissettiriyor. Kronik aft problemi olan birisiydim ve yıllarca çok fazla dişmacunu denedim, çok memnunum. Aft oluşumunu önlediğiyle ilgili literatürleri bulunuyor. Favorim tarçınlı çeşidi. Bebek ve çocuk çeşitleri de bulunuyor.

Yorum Bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.