IMG_8031Diş macununda cruelty free markalar soruluyor hep. Bu yüzden bu postu hazırlamak istedim, yoksa diş macunları konusunda yapacak bir yorumum yoktur genelde. L’Angelica, büyük Migroslarda bulunabilecek bir kişisel bakım markası. Diğer ürünlerini kullanmadım ama diş macunu gayet güzel gibi görünüyor. İyi bir alternatif.
Açıkçası %100 bitkisel kökeni iddialarına pek inanasım olmasa da hiç yoktan iyidir diye düşünüyorum. En azından organik sertifikası var.

IMG_8035

Benim bir diş macunundan bekleyeceğim her şeyi yerine getirdiği için bitince tekrar almayı düşünüyorum, muhtemelen diğer versiyonları deneyerek. Daha önce hassas dişler serisini gördüğümü hatırlıyorum. Bu versiyonunun performansına gelirsek, güzel köpürüyor, iyi temizliyor, ferahlatıcı etkisi birkaç saat devam ediyor -su içerken dilinizi yakan türde olmayanından. Ben ekstra beyazlatıcı bir etkisini görmedim, zaten herhangi bir diş macunundan da böyle bir şey bekleyecek kadar iyimser değilim artık. Ama ağzımda aft vs gibi sorunlara neden olmadı (florür içermediğinden olsa gerek), diş eti kanaması yapmadı. Bu yönden oldukça mutluyum aslında, çünkü iyi ve yumuşak bir diş fırçası kullansam da yine de diş etlerim kanayabiliyor. Sert bir fırça kullanınca L’angelica da kanamayı önleyemiyor elbette.

IMG_8037Görüldüğü üzere dünyanın en “doğal” içeriğine sahip sayılmaz. SLS’nin ağız problemi çıkardığı kişilerin diş macunu araması bitmeyecek gibi görünüyor. Parabenler ve formaldehit salıcı Imidazolidinyl Urea en sonlarda yer aldığına göre tehlikeli olabilecek kadar yüksek miktarda bulunmuyor. Migros’taki diğer diş macunu arkadaşlarının içinde muhtemelen en sade ve sözde zararsız içeriği olanı budur herhalde. Ayrıca cruelty free sertifikası olmasa da hayvanlar üzerinde test etmediklerini söylüyorlar. Güvenip güvenmemek kişinin bakış açısına kalmış bir şey.

Fiyatı yaklaşık 15 lira civarında, miktarı 75 ml. Büyük Migroslarda ve Macrocenterlarda bulunuyor.

Ülkemizde bulabileceğimiz diğer diş macunu alternatifleri için şu yazıma bakabilirsiniz:
http://www.etiksecimler.com/cruelty-free-dis-macunu-alternatifleri/

28 thoughts on “L’Angelica Diş Macunu”

  1. Ah keşke… Dişi ipini falan artık Rossmann tarzı yerlerin ucuz Alman/Avrupa markalarından alıyorum. Hiç yoktan iyidir diyerekten. Ama kesin cf bir marka bulabilsek, evet.

 1. Tatlım senin hayvan deneyi yapan ve yapmayan markalarla ilgili yazın nerede bulamıyorum?

 2. Merhaba bana cruelty free olduğuna emin olduğun ve izmirde bulabileceğim şampuan ve saç kremi önerisi verebilir misin lütfen ben bulamıyorum şimdiden çok teşekkürler :))

  1. İzmir’de hangi mağazalar var bilmiyorum ama Gratis, Watsons ve Erkul Kozmetik’in olduğunu var sayıyorum. Gratisten Giovanni ve Aubrey; Watsons’tan Live Clean, Superdrug, BeSave!; Erkul’dan Goldwell markalarını bulabilirsin. Hemen hemen hepsi Buav ve Peta sertifikalı. Bu sertifikaya sahip olmayan Down Under Naturals şampuanlar var çoğu markette. İçeriği doğal ve hayvan deneyleri yapmadıklarını söylüyorlar. Nude serisi SLS içermiyor.

   Bunun dışında bazı eczanelerden Organix bulabilirsin. 3ka ve Bakımstore websitelerinden Alba Botanica ve Avalon Organics’e ulaşabilirsin. Bunlar da sertifikalı.

   Umarım yardımcı olmuştur;]

 3. yes to carrots serisinin bütün ürünleri sephorada satılıyor mu canım şampuanlarını bulabilir miyim mesela?

 4. Ama çok güzel araştırmalar yapmıştın neden sildin sayende ben ve arkadaşlarımın ne kadar bilinçlendiğini belirteyim sana eminim benim gibi birçok kişi vardır senin sayende aydınlanan üstelik sorumluluk almaktan neden çekindin anlayamadım çok özel araştırmların vardı sana minnettarız yine de kendi tercihin saygı duyuyorum

  1. Çok teşekkür ederim desteğin için.

   Peta ve Buav sertifikalı olmayan, kendi araştırmalarımla analiz edip o listeye koyduğum markaları herkes güvenilir bulayabiliyor. Herkesin kriterleri benimkilerle örtüşmeyebiliyor. Benim cruelty free diyeceğim markaya kimisi kesinlikle deney yapıyor diyor. Yanlış yönlendirdiğim ve güvenilir olmadığım söylentilerinden dolayı bu postları silme kararı aldım. Haklılık payı da var, ben kimseye bu doğru bu yanlış diyemem.

   Ama yardım etmeye her zaman hazırım, her şeyi sorabilirsin, paylaşabilirsin.

 5. Rica ederim canım ama sen sertifikalı olmayanları da zaten ayrıca belirtiyorsun o ürünleri kullanıp kullanmama kararını da insanlara bırakıyorsun sonuç olarak kimseye zorla kullanın dediğin herhangi bir yazıya kesinlikle rastlamadım insanların böyle davranmaları üzücü gerçekten bu arada ilgin için çok teşekkür ederim :)

  1. Evet, o konuda hassas davrandığım halde insanları yanlış yönlendirmiş gibi hissettim, gerçekten faydalı olmadığını. Böyle bir sorumluluğun altına girmek ağır geldi.

   Ama artık bu konularla ilgili araştırmayı bırakacağım anlamına gelmiyor bu. Aklına takılan ya da paylaşmak istediğin bir şeyler olursa lütfen söyle!

 6. Sormak istediğim birkaç şey daha var bu arada mesela ben cilt bakım ürünlerimi şampuanımı yes to cucumbers ten almaya karar verdim makyaj konusunda too faced düşünüyorum fırçalar konusunda ecotools güvenilir ama bazı konularda hiç alternatif bulamıyorum diş fırçası ipi özellikle deodorant parfüm roll-on gibi ürünlerde alternatif bulamıyorum
  Ayrıca peta sertifikası olmasına dikkat ediyorum petaya çok güveniyorum mesela şu an down under naturals nude kullanıyorum çok da memnunum ancak yine de içime sinmiyor sertifikası olmadığı için sitesinde hayvanlar üzerinde deney yapmadığını iddia eden ama yapan çok marka var çünkü ayrıca serideki deney yapmadığını iddia eden tek şampuan nude onun dışındakiler yapıyor olabilir yani ayrıntılı düşünürsek (ki bu çok yorucu aslında :D) ben tamamiyle cruelty-free olsun istiyorum inglottan da bu yüzden vazgeçtim çünkü hayvan kıllarından yapılmış fırçaları da var malesef :( ben sentetik olanlarından alsam bile param yine de hepsi adına gidiyor olacağı için içime sinmiyor off bu araştırmalar çok detaylı ve yorucu olabiliyor bazen :/ ama pes etmeyeceğim :D hayvanları çok seviyorum ben adidas parfümlerinde hayvan deneyi yapıyor diye adidas ayakkabı bile almıyorum :D böyle biraz takıntılıyım :D

  1. Adidas ayakkabılar deri zaten daha ne olsun=)Hayvanlar üzerinde test yapmalarını bırak, direkt öldürüyorlar.

   Sertifikalı olsun istiyorsan özellikle Buav’ın sertifikası çok güvenilir. Yukarıda şampuanlar yorumunda bahsettiklerimin çoğunun var zaten. Deodorant konusunda internetten incelemeni tavsiye ettiğim Alvin Conor var. Zeymark.com sitesi. Satış noktalarını bulabilirsin. Bir de bakımstore’da satılıyor galiba.

   Bunun dışında Gratis’te Days Natural (umarım adını doğru yazmışımdır) deodorantlar var. Ancak herhangi bir sertifikası yok. Bir de eğer bulabiliyorsan kristal taşları bu aralar çok popüler. Tamamen doğal bir şey, hayvan testleri konusunda endişe etmeye gerek kalmıyor. Ama nerelerde bulunur bilmiyorum açıkçası. GNC’de ya da aktar gibi yerlerde falan var sanırım.

   Parfüm konusunda Lush’ı deneyebilirsin? Gratis’te Befine vücut spreyleri var ama sertifikası yok bildiğim kadarıyla. Aynı şekilde küçük yerel bir şirket olan Doa Kozmetik’in katı parfümleri var ama yine sertifikası yok, tercih etmiyorsan hatırlatayım.

   Bu konularda araştıracağım. Hatırlattığın için sağol!

 7. Türk markalar konusunda hayvan deneyi yapmadığına deney yapılmış içerikler kullanmadığından emin olacağımız markalar var mı bildiğin? Mesela evyap,hayat grubu bu firmaların güzel ürünleri var hijyenik ped konusunda araştırma yaptım ve malesef evy lady molped dışındakilerin tümü yapıyor evy lady ve molped konusunda bılgım yok türk markaları oldugu için nasil bilgi sahibi olabiliriz e-mail atsam bile verecekleri cevaplardan şüpheliyim nivea bile deney yapmadığını söyledikten sonra..inanmayı çok istediysem de çinde pazarları oldugu için güvenmiyorum çok soru sordum ama gerçekten kafamda çok soru isareti var kusura bakma nolur mesela bir şekilde kozmetik konusunda elimizden geleni yaptık ve sertifikalı, cruelty-free ürünler kullandık dıyelim peki ya ev temizliği için kullandigimiz ürünleri napalım? Sıvı sabunlar,deterjanlar,çamasır suları,yumuşatıcılar,bulaşık deterjanları :( bu konuda en ufak bir fikrim bile yok :(

  1. Türk markaları konusunda böyle bir sertifika durumu söz konusu olmadığı için kesin bir şey de söylemem mümkün değil. Ama genelde Avrupa regülasyonlarına uydukları için ürünlerinde deney yapmadıklarını düşünüyorum ben. Yine de yanlış yönlendirmek gibi olmasın. Ayrıca bazı küçük yerel markaların da hayvan deneylerine ayıracak bütçesinin olduğunu bile sanmam.

   Verecekleri cevapları okumayı bilmek gerekiyor. Ayrıntılı bir şekilde ürünlerini, içeriklerini ve tedarikçilerini sormak gerekiyor hayvan deneyleri yapıyor mu diye. Bir de Çin’de mağazaları var mı? Bazı sorularını görmezden geliyorlar, kesin konuşmuyorlarsa şüpheli bir şey vardır. Ancak bu kadar yardımcı olabilirim bu konuda. Şu ya da bu deney yapmıyor demeyeceğim, doğru çıkmayabilir. Sonuçta bu firmaların bünyesinde ilgili departmanlarda çalışıyor olmadığımız sürece kesin bir şey bilemeyiz. Güvenmeye bağlı biraz.

   Ped için kendi adıma konuşayım, Türk markalarını almaya gayret etsem de hayvan deneyi yapıp yapmadıklarından emin değilim.

   Deterjan, hijyen ürünleri vs. İşte burada iş çıkmaza giriyor. Bazı organik markalar var, internet üzerinden çalışıyorlar. Hiç yoktan iyidir diye düşünsem de iyi bir performans alabilirsin.

   İçtiğin ilaçların hepsi hayvanlar üzerinde deneniyor.

   Sen elinden geleni yapmaya çalış bence. Bir de senin boykot etmenle dünya değişmeyecek maalesef. En güzeli deney yapan firmalara onları boykot ettiğini bizzat kendin söylemen. Mutlaka bu markalara mail at. Dikkate almak zorundalar. Eğer yeterince çok olduğumuzu düşünürlerse tabii. Bu yüzden bir kişi bile önemli.

   Yani bunlar benim fikirlerim tabii. Hangi yönde düşüneceğin sana kalmış:)

  2. Dediklerini çok dikkate alıyorum canım mail atıcam boykot amaçlı tabiki benim boykotumla dünya değişmez ama ben üzerimdeki sorumlulugu atmak istiyorum bu yüzden elimden gelenin de fazlasını yapmaya gayret ediyorum ilgin,anlayışın ve verdiğin bilgi ve tavsiyeler için çok çok teşekkür ederim :)

 8. Daha önce de konuşmuştuk ama hatırlatmakta fayda var. Urban Decay, insanların gösterdiği tepki sonucu Çin pazarına girmekten vazgeçmek zorunda kaldı. Türkiye’de de bu kadar duyarlı olabilse insanlar keşke…

  1. Tepkilerimizin dikkate alınması çok önemli bir adım. Bu yüzden sessizce bu markaları almamak değil bu markalara olan boykotumuzu dillendirmek çok önemli. Türkiye’de duyarlı olanlar da vardır elbet ama tepki vermiyorlar ne yazık ki.

 9. ben hem hayvan deneylerıne tepkiliyim hemde vegan yaşama yönelmekteyim ancak diş fırçasına bir çözüm bulamadım bu konuda bıilgilendirebilirmisiniz? yoksa tek care misvak mı?

  1. bilgilendirmenız ve paylaşımlarınız ıcın tesekkur ederım ancak benım sorunum diş macunu degil diş fırcasına bır cozum bulamamıs olmam..

  2. Ahahah ‘diş’le ilgili birşey olunca direkt diş macunu olarak okuyor gözlerim, kusura bakmayın:)
   Bazı eczanelerde “Tepe” diye bir marka satılıyor, diş hekimi önermişti. Ben onlardan alıyorum. Hayvan testi yapacak türde kimyasal satmıyorlar, ya da Colgate-Sensodyne vb markalarla herhangi bir ilişkisini görmedim, duymadım. Ayrıca diş yapınıza uygun olanlardan seçerseniz gayet iyi fırçalar. Bulabilirseniz tavsiye ederim.

 10. Gerçekten bu konudan çok faydalandım. Allah razı olsun bu bilgileri burada bizlerle paylaştığınız için çok faydalı umarım hep böyle bilgileri paylaşırsımız.

 11. Genelde Diş macunlarında Florür yoksa Florürsüz diye mutlaka belirtiyor.
  Fakat bu diş macunu markasında aktif maddelerden (Oral Aktif Komplex) gibi ibareler var
  Almış olduğum L”angelica tam koruma nın üzerindede bu ibareler yazıyor .
  Kitapçığında Oral Aktif Karışımın malzemelerinin içeriğinde Florür olduğunu belirtmiş
  Lütfen daha dikkatli olalım

Yorum Bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.