IMG_4776-2

Temizleyicilerin bitmek üzere olduğu o dönem çok sevimsiz. Desert Essence’in bu Throroughly Clean yüz temizleyicisini de yine sırf mecburiyetten, aceleyle almıştım çünkü araştırmasını yaparken en çok sıkıldığım bakım ürünü bunlar. Ne bileyim kim hevesle temizleyici almaya koşar ki? En azından ben koşmuyorum. Zaten çok çabuk bitiyor, bir krem gibi değil. Hem de ciltte bariz bir fark yaratmıyorlar, hepsinin işlevi aynı sonuçta. Yani o sırada bunları düşünmüştüm. 2014 sonbaharından bahsediyoruz heheyt… Her gün (kimi zaman günde 2 kez) kullandım, cimrilik yapmadan bol miktarlarda uyguladım. 250 ml miktarı sayesinde bir türlü bitmediği için gözüm kendisine öyle bir alıştı ki yerine başka bir şey koyunca çok yadırgayacağım. Banyoyla bütünleşip dekorun bir parçası oldu, eve bizlerden daha iyi uyum sağladı, o da ailenin bir üyesi artık. İradesine saygı duyup çürüyene kadar kendi halinde bırakmak isterdim ama belli bir noktadan sonra geri dönüşüme gitmek var kaderinde. Üzgünüm doğrusu.

Temizliyor. Bu temizleyici hakkında yapacak başka değişik yorumlarım pek yok aslına bakarsanız.

SLS içermemesi büyük bir avantaj olduğu gibi gayet güzel köpürmesine de pek sevindim çünkü temizleyicide köpük arıyorum hâlâ, kahrolsun şu alışkanlıklar. Üstelik ne kadar akışkan, su gibi bir yapısı olduğunu düşünürsek çok şaşırdım bu köpük bolluğuna. Ama ince ve küçük köpükler bunlar, öyle devasa deterjan ya da duş jeli köpüğü gibi değil. Kolay durulanıyor. Sabuna benziyor temizlemesi -ki zaten içinde kastil sabun var. İnsanlar sabuna çok önyargılı bakıyor ama SLS ya da türevlerine nazaran daha çevreci ve cilde daha nazik. Ben kalıp zeytinyağı sabunlarını da seviyorum ama onların parçalanması ve yumuşamasıyla her zaman başedemiyorum. Palm yağı sabunları biraz daha dayanıklı ama kullanım kolaylığı sağlaması palm yağından kaçınmak gerektiği gerçeğini değiştirmiyor (çünkü yağmur ormanları ve içinde yaşayan canlılar katlediliyor, ayrıntı için şu posta bakın). Bu tarz sıvı kastil sabunlar yeşil markalarda son yıllarda popüler oldu. Günümüzde umumî tuvaletlerde kullanılan sıvı sabun bile sabun değil deterjan sonuçta, geleneksel yöntemlere hasret kaldık. SLS belasına bulaşmadan, palm yağı dışındaki bitkisel yağlarla oluşturulmuş temizleyiciler elimizdeki en iyi seçenek gibi görünüyor. Sabun kurutur demeyelim çünkü ürün içeriğininin yağlar ve nemlendirici maddelerle zenginleştirilmesi çok kolay. Hiç olmadı arkasından krem sürersiniz, ki bunu sabun kullanmasa da yapıyor çoğu kişi.

Peki Desert Essence’in bu temizleyicisinin cilde ne gibi etkileri oldu? Valla dedim ya, yapılacak pek bir yorum yok. Çünkü pek etkisi olmadı. Temizledi sadece. Tabii hassasiyet yaratması, ekstra kurutması ya da yağlandırması gibi sorunlar yaşamadım. Bunlar da bir temizleyiciden beklenecek en iyi özellikler galiba. Hiç makyaj temizlemeye kalkmadım, belki onun için yeterli olmayabilir. Ben makyajımı önce yağ ile çıkarıp sonra yüzümü temizleyiciyle yıkayıp duruluyorum. Yabancılar buna ikili temizleme (double cleanse) diyormuş. Bunun için gayet yeterli geldi.

Her şey iyi hoş giderken salak bir pompa yüzünden sorun çıkarması biraz sinir bozucu oldu. İlk başta kullanışlı gözüküyordu, biraz tazyikli olmasına rağmen ne az ne de fazla ürün pırtlatıyordu. Ama sonra o milimetrelik yerde ürün kurumaya ve birikmeye başlayınca elim dışında her yere pırtlatmaya başladı. Mesela duvara, tavana, GÖZÜME. Haydi onu da anlatayım 2 cümleyle. Hayatımda her şeyin ters gittiği günlerden birinde sağ gözüm artık ne olduğunu hatırlamadığım bir sebep yüzünden tahriş olmuş, feci kızarık ve damarlı durumdaydı. İyileşsin diye elektronik aletlere bakmaya sakınırken bu temizleyici sen gel gözümü tam 12’den isabet et. Göz damlası için bile uğraşıp uğraşıp hedefi bu kadar tutturamıyoruz. Bütün gün lavabonun yanında gezinip gözüme su vurarak ağladım -çünkü çok yakıyor (sakın göz makyajı çıkarmaya kalkmayın).

IMG_4780-2

İçerik: Castile Soap (Water (Aqua), Cocos Nucifera (Coconut) Oil, Tall Oil, Potassium Hydroxide), Glycerin, Melaleuca Alternifolia (Tea Tree) Leaf Oil*, Chamomilla Recutita (Matricaria) Flower Extract, Hydrastis Canadensis (Goldenseal) Root Extract, Hedychium Coronarium Root Extract (Awapuhi), Fucus Vesiculosus Extract (Bladderwrack), Cymbopogon Martini Oil (Palmarosa), Citrus Aurantium Amara (Bitter Orange) Peel Oil, Lavandula Angustifolia (Lavender) Oil, Chamomilla Recutita (Matricaria) Flower Oil, Calendula Officinalis Flower Oil, Callitris Intratropica Wood Oil (Blue Cypress)

Formül vegan, marka Leaping Bunny onaylı cruelty free. Desert Essence’in aynı isimli bir başka temizleyicisi daha var, o da kuru ciltler için. Macrocenter’dan 41 tl’ye aldım. Amerika’da indirimli fiyatı 6-7$. Daha ucuz olduğu bir gerçek, ama yurtdışından getirtmesi kargosuyla, döviz kuruyla vs hesaplarsak daha ucuza gelmeyecek -Amerika’da tanıdığı olan ya da sık sık gezme imkanı bulan şanslılar hariç. İnternetten sipariş etmek ya da incelemek için: ailemicinsaglik.com .

8 thoughts on “Desert Essence Thoroughly Clean Face Wash – Original”

 1. Ben temizleyici almaya heyecanla gidiyorum :) Yağlı cilt için en önemli şey temizlik, sanırım bu yüzden. Sivilce ve siyah noktalara etki etmesini, hatta hafif bir kimyasal peeling yapmasını bile bekliyorum bir temizleyiciden. İstediğim verimi bir tek dermokozmetik ürünlerden alıyorum.

  1. Hmm siz herşeyi içinde ürünler seviyorsunuz o zaman:) Benim cildim karma olduğu için yaz dışındaki mevsimlerde peelingli temizleyiler fazla geliyor. Dermokozmetik bile olsa sabah akşam kuvvetli temizleyiciler kullanırsam cildimin faydalı yağ tabakasına zarar verip daha fazla yağ üretmesine sebep olduğunu gözlemledim. Ama herkesin ihtiyaçları farklı oluyor tabii.

 2. İşte beklediğim yazı. Bu ürünü oldukça merak ediyorum. Epey talihsizlik yaşamışsın yalnız. Bi pişmiş tavuğun başına gelenler bi senin.. :) En merak ettiğim nokta ara sıra çıkan sivilcelere olan etkisi? Onları kuruttu mu? Cildi gerip kurutmadı, iyi temizlediyse denemeye değer gibi valla:)

  1. İşte böyle küçük küçük şeyler üst üste gelince insanın sabrı biraz zorlanıyor ya -_-‘
   Benim karma cildimi gerip kurutmadı ya da yağlandırmadı. Sivilcelere de pek etki etmedi açıkçası. Daha nazik bir ürün olduğu için temizlemesi öyle gıcır gıcır yapan deterjan gibi de değil. Bunlar benim için kötü özellikler değil, tam tersi beklentilerimi gayet karşıladı ama herkes farklı şey arıyor tabii:)

 3. Ben hem bunu hem de yağlı ciltler için olanını almıştım, aklında olsun Migros’larda da satılıyor ve %50 indirime giriyor arada ;)
  O salak pompa yüzünden her tarafım bundan mı olmadı, ağzıma mı kaçmadı >.< Neyse ki benim gözüme kaçmadı ama yüzümü yıkarken yanlışlıkla gözüme kaçırtıp saatlerce acısını da çektim, fenaa:(
  Yüz temizleme jelinden sadece temizlesin yeter olayını arayanlar için gayet iyi, ama başka şeyler de arayanlar varsa ııh bu işlerine yaramaz bence.

  1. Temizleme işi bana en temel adım gibi geliyor, mesela sabahları falan uçarlı kaçarlı bir şeyle yıkamak fazla gelirdi bana. Farklı ihtiyaçlar için ayrı ürün alıyorum gerekirse ama işte herkesin seçimleri farklı tabii:) Aynen katılıyorum, fazlasını bekleyenler için basit gelir.

   Demek ki pompasından şikayetçi olan tek ben değilmişim =_= bu kadar kişi şikayetçiyse değiştirseler bari…

 4. Cyborg selam :)
  Kadıköyde Barlar sokağının aşağısındaki bir aktarda lavera ürünleri gördüm(vegan yazıyordu üzerinde) bir de bir sürü çok güzel el yapımı sabun vardı. Ben kil sabunu aldım, yaz için çok iyi geldi. Oraya bir bak istersen.
  Bu ürünü denemek istiyordum ama hem pahalı geldi hem de göz makyajında temizlemede kullanılmaması iyi değil.

  1. Lavera zamanında Çin’de satılıyor gibi bir söylenti vardı. Kendileri yalanlıyorlar ama cf sertifikası almadan çok güvenilir gelmiyor bana. Keşke rahatlıkla alabileceğimiz hem vegan hem de Leaping Bunnyli bir marka satılıyor olsa TR’de:/
   O dediğin yere bakacağım, çok sağol^^ Hazır yaz geliyor ben de kil sabunu alayım da şööyle bir temizlesin teri kiri.

Yorum Bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.