beyond-hug-sun-moisture-milk-spf50-gunes-koruyucu-sutHazır bahar gelmişken bu yazın güneş ürünü de artık evime teşrif etsin dedim. Uzun zamandır denemek için sancılar çektiğim Kore markalarından Beyond’un Hug Sun serisindeki güneş koruyucusunu Lilakutu‘da indirim fırsatı bulduğum anda kapıverdim. Adından da anlayacaksınız, süt yapıda, hafif bir ürün bu. Hatta benim için fazlasıyla hafif. Evet, yıllar sonra katı yapılı, beyaz renk bırakan güneş kremleriyle boğuşmaya 1 mevsimlik ara verdim. Ama bu konforun da bir bedeli var.

Her yaz geldiğinde tekrarladığım gibi, kimyasal güneş filtrelerini kullanmayı bırakmıştım. Kana karışmadığı ve büyük zararları bulunmadığı için Titanyum ya da Çinko Oksit gibi fiziksel filtreleri değerlendiriyordum. Gayet güzel koruyan fiziksel koruyuculu ürünler bulsam da yapılarıyla biraz sorun yaşadım. Çünkü güneş kremlerinin kolay emilmesini sağlayan şey bu kimyasal filtre belaları. Temmuz – Ağustos gibi sıcağın makyaja izin vermediği aylarda kullanacağım ürünlerin konforu için ince eleyip sık dokumasam da bahar mevsimlerinde hiç olmazsa fondötenin altına kullanabileceğim, kalın tabaka bırakmayan, nemlendiricili bir koruyucuya ihtiyacım arttı. Beyond’un bu “sütü” seçeneklerimin içinde en cazip olanı gibi göründü gözüme.

beyond-hug-sun-moisture-milk-spf50-gunes-koruyucu-sut-swatch

Yapısı ve Performansı

Boşuna süt dememişler, gerçekten çok akışkan bir kıvamı var. Fotoğrafını çekmek için elimin üstüne damlattım ve indi, indi, birkaç dakika sonra masaya damladı. Ciltte kolay emiliyor ve herhangi bir tabaka ya da renk bırakmıyor. Nemlendirici özelliği olduğunu düşünmüyorum, cildiniz kuruysa öncesinde ekstra nemlendirici uygulamak gerekebilir. Ama ciltte mat durmadığını da belirteyim. Eh, bir Kore ürününden de ışıltı bırakmamasını beklemek olmaz zaten. Işıltı derken herhangi bir sim ya da renk partikülü yok tabii, daha çok ben diyeyim nemli, siz deyin yağlı duruyor.

beyond-hug-sun-moisture-milk-spf50-gunes-koruyucu-sut-cruelty-free

Peki makyaj altında iyi bir baz görevi gördü mü? Böyle bir iddiada bulunmadığı için çok yüksek beklentilerim yoktu ama işe yaraması için biraz uğraşmak gerekti doğrusu. Eğer cildinizde kuru ve pullu bölgelerini varsa ve fondöteniniz bunları belirginleştirmiyorsa bu güneş sütü makyajınıza çomak sokup o pulları bulup ortaya çıkaracak, üzgünüm. Bir başka blogda da birikip soyulma yaptığını okumuştum ama benim başıma gelmeyeceğine kendimi inandırmıştım. Ama azıcık, çok azıcık geldi maalesef. Fakat bir şekilde çözüm bulup onunla barıştım. Öncesinde en hafif nemlendiricimi sürüyorum. Makyajımı da bu koruyucuyu uyguladıktan hemen sonra yapmıyorum, en az yarım saat bekliyorum. Arada kahvaltı, giyinme gibi işlerimi hallediyorum. Özellikle oyalandığım bir gündeysem ne âlâ. Fondötenimi mümkün olduğunca hafif uyguluyorum. Bu düzeni takip edince ne soyulma, ne de pulları belirginleştirme gibi sorunlarla karşılaştım.

Süt yapısının avantajları olsa da o kadar ince ki yeteri kadar korumayacağından endişe ediyorum bazen. Güneş koruyucularının etkili olması için en önemli unsur SPF derecesi değil. Gün içinde tekrarlama alışkanlığı ve uygulanan miktarın yeterli gelmesi bunlardan bazıları. Yüz için en az 1 çay kaşığı miktarında uygulanması öneriliyor. Ama bu klasik güneş kremleri için geçerli, akışkan yapılı sütler için daha fazla ürün harcamak gerekiyor olabilir. Eğer böyleyse zarardayız demektir, çünkü market koruyucularından daha az miktarda (45 ml) ve daha pahalı (60 tl).

beyond-hug-sun-moisture-milk-spf50-gunes-koruyucu-sut-icerik-cruelty-free

Cruelty free ve vegan mı?

Kore markalarında sertifikalandırma Batı markaları kadar yaygın değil. Koreli markaların hayvan testi politikalarından bahsettiğim şu postta Koreli hayvan hakları grubu KARA‘nın araştırmalarını göz önünde bulundurmuştum. Bu marka da KARA’nın cruelty free listesindeydi fakat bu liste ortadan kayboldu. Beyond’un websitesinde hayvan testi yapmadıklarını iddia eden bir açıklama bulunuyor ama Çin’de satıp satmadıklarına dair herhangi bir güncel bilgimiz yok. Organik sertifikalı, ekolojiye ve zararsız içeriklere odaklanan bir konsepti olduğunu düşünürsek ben hayvanlarda test etmediklerini varsayıyorum. İçeriği Korece olduğu için vegan olup olmadığını öğrenemiyoruz ama güneş ürünlerinde hayvansal içeriklere nadiren rastlanılır. Uzun lafın kısası, sadece sertifikalı cruelty free ve vegan markalar kullanıyorsanız, Beyond sizi tatmin etmeyebilir. Karar size düşüyor.

Sertifikalı cruelty free güneş kremleri arıyorsanız, sizi şuraya alalım!

 

2 thoughts on “Beyond Hug Sun Moisture Milk SPF 50+ PA+++”

  1. Merhaba!
    Biz mağazayı gezdiğimizde, mağaza yetkilisi kesinlikle hayvan deneyi yapmadıklarını ve hayvansal içerik kullanmadıklarını belirtmişti. Fakat, benim “hayvansal içerik”lerle ilgili bilgilerim son derece kısıtlı, dolayısıyla, listeye baktığımda anlayamıyorum. Ama bu konuda iddialı olduklarını biliyorum.
    Yapısı nedeniyle sanırım bu sütle anlaşamam ama sen yolunu bulmuşsun, güle güle kulan ^_^ Sevgiler!

    1. Dediğin gibi kendileri hayvan testi yapmadıklarını sıklıkla belirtiyor, umarım doğrudur öyleyse^^
      Uğraşması biraz zahmetli gerçekten, artık formülünde ne varsa her cilt tipine sıkıntı çıkarır gibi geliyor. Beyond’un bir sürü güneş serisi var, onlar daha iyidir diye umuyorum.

Yorum Bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.