Youngblood Mineral Cosmetics Ultimate Kapatıcı

Youngblood ultimate kapatıcı fair

Didik didik araştırmadan online alışveriş yaptığım nadiren görülür. Youngblood’ın Ultimate kapatıcısı bu spontan kararlarımda şansımın pek yaver gitmediğinin güzel bir kanıtı. Ya da Koç burcu heveslerimi biraz dizginlemem gerektiğinin bir işareti de olabilir, bilmiyorum. Uzun zamandır bu tarz krem kapatıcılardan arıyordum, vegan birine denk geldiğim anda karşı koyamadım. Kavanoza ya da pan içine yerleştirilmiş, parmakla uygulanan türde kapatıcıların çok pratik olacağına inanıyormuşum nedense. Ama şekilden çok formülü önemliymiş.

Negatif bir giriş yapsam da Youngblood kapatıcıyı temelli gözden çıkaramıyorum. Hala işe yaratmanın bir çaresini bulmaya çalışıyorum. Yine de yorumlarımı sizlerle paylaşmak istiyorum ki cilt tipinize uymayan gereksiz pahalı bir ürün almış olmayın.

Öncelikle cilt tipimden bahsedeyim. Göz altlarım biraz çukur olduğu için hafif morluklarım var ama yağlı boya gibi aşırı pigmentli ve opak ürünlerin bende pek işe yaramadığını gördüm. Özellikle ışığı yansıtan, nemli görünen kapatıcıları seviyorum çünkü gözlerimin çukurluğunu gizliyor. Bir yandan da beyaz görünen göz altlarını aynı derecede sevmiyorum, mutlaka doğal dursun istiyorum.

Özellikleri

Önce güzel yönlerinden bahsedeyim. Kapatıcılığı az-orta olmasına rağmen ışığı çok güzel yansıttığı için göz altlarını daha canlı gösteriyor. Hafiften nemli duruyor, ki yukarıda dediğim gibi tam aradığım görünüm bu. Bir de tahmin ettiğim gibi bu tarz krem kapatıcıların kullanımı gerçekten daha pratik. Parmağınızla ya da fırçanızla yaldır yaldır sürebiliyorsunuz, kontrol etmek daha kolay oluyor. Sadece göz altları değil, dudak kenarından ruj düzeltme, kaş çizgisini belirginleştirme vs. gibi gereksiz işlerde aplikatörlü kapatıcılardan daha çok işe yarıyor.

Kötü yönleri… Aslında burada uzun uzun şikayet etmeyi planlamıştım ama kendisinin günahları çok küçük -ve ölümcül-. Göz altıma uyguladığımda BAKIN KAPATICI SÜRDÜM BEN görünümü ortaya çıkıyor. Ağır kapatıcılar da kalıp gibi duruyor ama bununki daha başka. Ciltle bütünleşmiyor, bir türlü sabitlenmiyor, adeta üstünde yüzüyor, tüm minik çizgilere doluyor. Her fiyat ve kaliteden sabitleyici pudrayla üzerinden geçtiğim halde durum aynı. O sevdiğim nemli görünümü vermesinin bedeli bu sanırım.

Benzer bir durum efsanevi RMS Uncover kapatıcısında da varmış diye duydum. Bu tarz doğal yağlarla zenginleştirilmiş “organik” ürünler tam sabitlenmediği sürece bu şikayetlerimiz devam edecek sanırım. Besleyici ve nemlendirici yapısı itibarıyla kuru göz altlarına tavsiye etmek isterdim ama hangi ciltte olursa olsun çatlak çatlak gözükecek sanırım. Yazın da, kışın da denediğimde sonuç aynı.

Fotoğrafta küçük çizgilere nasıl dolduğunu görebilirsiniz, onun dışında kamerada fena durmamış. Işığı yansıttığı için uzaktan da çok güzel duruyor aslında. Belki de kimseyle yakından diyaloğa girmeyeceğim zaman kullanabilirim (burada yazarın çaresizce çırpınışlarına tanık oluyorsunuz). Ha bir de yüzdeki akne vb. ufak kusurları kapatmak için kullandığımda memnun kalıyorum. Ama bunlar için ayrıca Youngblood kapatıcıyı çekmeceden çıkarmaya üşenip göz altlarıma ne sürdüysem onunla devam ediyorum.

Renk

Fair rengini cilt tonuma gayet uygun buldum. Özellikle ışığı yansıtan, nemli görünümü sayesinde koyu bir yama gibi durmuyor kesinlikle. Karşılaştırmak gerekirse, Wet n Wild Photofocus Light Ivory renginden 2-3 ton daha açık.

İçerik

Mineral makyaj markası olduğu için toksik maddelerden uzak bileşenlere sahip. Vaks, bitki özü, yağ ve pigment ağırlıklı.

Cruelty-free ve Vegan Beyanı

Youngblood, Peta sertifikalı hayvan deneyi yapmayan bir marka. Doğal içeriklere odaklanmış, mineral makyajda iddialı ve Amerika’da üretim yapıyor. Vegan ürün skalası da çok geniş, şuradan görüntüleyebilirsiniz.

Nasıl Temin Ettim?

Yazının başında belirttiğim gibi, online alışverişle aldım. İndirimleri takip ettiğimde 80-90 liraya mal olmuştu ama şu anki indirimli fiyatları 120 civarı. Belirli eczanelerde bulunuyor (fiyatları daha yüksek olsa da deneyerek almak her zaman daha hesaplı elbette). Youngblood satışı yapan eczanelerin listesini şuradan inceleyebilirsiniz. Kapatıcı her ne kadar hüsran olsa da diğer ürünlerini denemeye açığım.