IMG_4075Makyajaynam sayesinde Gosh’ın Gratis’lerde satılmaya başladığını öğrendim. Bir Wet’n Wild gibi reklamı yapılmadığı için onun kadar heyecan yaratmadı, hayvanlarda test edilmeyen ürünlerle ilgilenen tüketiciler klübü dışında yani. Gosh, Peta onaylı cruelty free bir Avrupa markası ve gördüğüm kadarıyla vegan ürünlerine denk gelmek imkansız sayılmaz. Makyajsever ahalinin Gosh’a burun kıvırdığını görünce biraz hayal kırıklığına uğradım ama. Milyonlarca takipçisi olan kanallarda 7/24 övülmediği için ürünlerin kötü olacağı düşünülüyor anlaşılan. Oysaki Lisa Eldridge de dahil bir sürü Avrupalı blogger kullanıyor.

Gratis’in sitesinde sadece Özdilek Park şubesinde Gosh olduğundan bahsedilmiş. Eminim yakınlarımdaki şubelerde de arasam birisinde denk gelirdim ama hazır Levent tarafından geçiyorken (ne kadar ilginç bir tesadüf) uğrayıp şöyle bir bakma isteğine karşı koyamadım. Zaten daha önce aklımda olan ürünlerin dışında da bir sürü şey denedim ve elim kolum rengarenk ama alnım ak çıktım (ve parasız). Fondötene kararlıydım da, kalemi indirime saklamayı düşünmüştüm. Yine de aldığıma pişman değilim, hayır, özellikle eve gelip gözümde denedikten sonra.

Kendime uygun fondöten bulmakta hep biraz zorlanmışımdır. En zor günümüz böyle olsun. Piyasadaki çoğu fondöten rengi, bana koyu gelen Mac NC15’ten de koyu. Ayrıca karma ve egzamaya meyilli bir cildim var ki bunun ne sevimsiz bir şey olduğunu çeken bilir. Hem nemsiz, hem yağlı, hem de kurulukla alakalı olmayan pullanmalar çıkaran bir cilt bu. Yani hadi diyelim bir şekilde açık renge denk geldim, yapısı illa ki kalıp gibi duruyor, pullu pullu görünüyor. Bir de araştırmayı tabii ki cruelty free seçenekler içinde yapmak demek, internetten gümrük riskiyle vs sipariş vermekten başka çaren kalmaması demek.

Gosh’ın renklerinin bir drugstore markasına göre daha açık olduğunu duymuştum ama ancak Avrupa’ya gidersem deneyebileceğimi düşünmüştüm. Sağolsun uçak bileti ya da kargo ücretinden yırttık. Yaklaşık 3-4 tane fondöten gördüm. Hepsinin açık renklerini de getirmişler buraya. Testerlarından gördüğüm kadarıyla en açık renkli olan fondöteni BB krem. Hatta öyle renkli nemlendirici gibi bir şey uydurmamışlar, yapısı da Kore BB kremlerine çok benziyordu, çok kapatıcı olmasa da kalın bir kıvamı vardı. Rengi de klasik BB kremler gibi gri tonluydu. Açıkçası fondöten rengi olarak grileri tercih ederim çünkü zaten sarı alt tonlu olmadığım için kendimde daha doğal durduğunu düşünüyorum. Gosh’ın BB kreminin en açık rengi 01-Sand, Missha’nın 21 numarasına benziyordu sanki.

IMG_4084-2

Neyse BB kremden bu kadar uzun bahsetmeyi kesip asıl konuya, yani benim satın aldığım, fotoğraftaki CC KREME döneyim. CC krem iddiası bir satış taktiği herhalde çünkü arkasından bir de “fondöten” tanımı gelmiş. 01-Porcelain rengi daha nötr bir renk. Yüzüm boynumdan koyudur, bu yüzden rengin yüzümdeki duruşuna göre alırsam hata yapmış oluyorum genelde. Kafam boynumun üzerinde havada yüzüyor gibi mi duruyor diye mutlaka kontrol ediyorum artık. Gosh’ın bu rengi benim için ideal açıklıkta sayılmaz ama boynumla kafam ayrı gibi de durmuyor. Bunu biraz da yapısına bağladım. İnce ve akışkan bir kıvamı var, çabuk emiliyor. Renk eşitsizliklerini düzenlese de müthiş kapatıcılık beklememek lazım. Benim için yeterli oldu ve pullu bölgelerimi belirginleştirmedi. Asıl bu yüzden BB krem yerine CC kremi tercih ettim zaten. Nemlendirici özelliği olan bir fondöten ve evet, “illuminating” demesi boşuna değil, daha nemli duruyor haliyle. Herhangi bir ışıltı vs yok ama matlaştırma özelliği de yok. Lafı dolandırmayayım da bu CC krem-fondöten şeyinin bana göre renkli nemlendirici kategorisine girdiğini belirteyim kısaca işte. Genelde kışın kullanacağım için biraz nemli (hadi itiraf edelim: yağlı) durmasını çok umursamıyorum, çok rahatsız ederse pudrayla halledilebilecek bir şey. Pütür pütür, kalıp gibi görünmesi benim için daha beter bir durum. SPF 10 küçük bir güneş koruma oranı ama kolaya kaçmayıp fiziksel filtre koymuşlar, buna rağmen bile kalıp gibi durmuyor.

Real Techniques’in hem süngerini ıslatarak ve hem de expert face fırçası ile uygulamayı denedim. Genelde süngeri tercih ederdim ama ilk defa o “sünger çok fazla ürün emiyor” efsanesi başıma geldi. Fırçayla duruşu da fena değil ama elimle uygulamanın pratikliğini farkettikten sonra akşama yıkanması gereken bir ürün bırakma fikri o kadar cazip gelmedi. Nemlendirici gibi sürüp çıkıyorum, hatta nemlendirici yerine sürüyorum.

Rengi için elimdeki fondötenlerle karşılaştırma yapayım dedim ama Mac dura dura bozulmuş, rengi açılmış sanırım, atayım artık onu yoksa küflenecek (not: Mac bir süredir cruelty free bir marka değil, renk seçenekleri herkes tarafından bilindiği için karşılaştırma amaçlı kullandım). Bourjois Healthy Mix 51 normalde NC15’ten birazcık daha açık bir renkti, öyle düşünün. Gosh’ın 01 numarası da Bourjois 51’den 1 ton daha açık.

IMG_4122

Tombul kalemleri ise 2 çeşit (ikisinin fiyatları farklı ve standlarda fiyat bilgisini göz ardı edebiliyorlar, dikkatli olmak lazım). Ben Forever serisinin “Silver Rose” rengini aldım. Çünkü grimsi kahvelere dayanamıyorum, hele bunun gibi hafif morumsu soğuk tonu belirginse. Pigmentli, yağ gibi kayıyor, metalik ama simli değil, üst üste geçince yama gibi durmuyor. Özellikle koyu ruj kullanınca gözleri çipil bırakmaktansa bu tarz orta tonlu çok belirgin olmayan nötr renkler benim için çok pratik, hele tombik kalemle pratikliğin üstüne x2 koy. Göz altına dökülme derdi yok, dağıtmak için 5 fırça kullanma stresi yok. Buradan kalıcılığına geleyim hemen. İddia ettiği gibi waterproof hakikaten, elimdeki deneme çizgileri sabunla ovalamama rağmen geçmek bilmedi. Ama su başka şey, göz kapağındaki yağ başka şey. Tek başına sabahtan akşama kadar sabit durmuyor, hafiften çizgilenebiliyor. Bu sorunu da uzun bir gün olacaksa ya altına baz kullanarak ya da üstüne toz farla sabitleyerek çok güzel halledilebiliriz. Hele hele kaş kemiği altındaki çizgilenen bölgeye ya da göz altının en yaşlı ve akmaya meyilli köşelerine çok fazla elleşmezsek bu tarz önlemlere gerek bile gerek kalmaz.

IMG_4130

Yüzümde ürünleri denediğim gün güneş ışığının ne çok parlak, ne de çok sönük olması işime geldi tabii. Özellikle kalem farın gözümdeki rengi elimdeki swatchından daha doğru.

IMG_4209cats-y2

Gosh CC Cream Illuminating Foundation 35.90, Gosh Forever Eyeshadow 31.50 tl. Drugstore markası sayılsa da fiyatlar Avrupa’dakiyle benzeşiyor, euro ve pound ne durumda haberiniz vardır umarım. Genel olarak kaş ürünleri, primer’ı ve rujları beğeniliyor. İçeriklerden mükemmel organik performansı beklememek lazım ama en azından göz boyamak için bile olsa çok bilinen zararlı kimyasallardan kaçınmışlar gibi.

Çoğu kişi keşke X marka gelseydi diyor ya, bence İYİ Kİ Gosh gelmiş. Ne zamandır almak için indirimi dört gözle beklediğim bu kadar ürün olmamıştı (ki bunun iyi bir şey olup olmadığı tartışılır). Yine uzuun uzun ve ayrıntılı yazışımdan anlaşılacağı gibi ne zamandır blogda gevezelik etmek için de bu kadar heyecanlı hissetmemiştim. Sayesinde yazacak hiçbir şey kalmadığı yanılgısını silip attım, dağ gibi postlar biriktiğinin farkına vardım. Hadi devamı gelir umarım *motivasyon motivasyon*.

26 thoughts on “Yeni Gelenler III: Gosh Alışverişi”

 1. Ten ürünlerinin en açık renklerinin de buraya gelmesine pek bir sevindim.
  MAC’ten örneklersem NC15’in bile koyu geldiği bir insan evladıyım.:)
  Marmara Park Gratis’e de Gosh gelmişti ama hiç tester olmadığı için deneyemedim umarım en kısa zamanda testerları gelir de denerim.:)
  Sende aldıklarını güzel günlerde kullan canım:)

  1. Ben de aydınlatıcı roll on’unu aldım ama nasıl kullanılacağı yazmadığı için temkinli olarak 1-2 kez denedim. Ben youtube’da sevgili Sevonu’nda crazy volume mascara’sını görüp bayılmıştım. Bir de gözaltı bazını merak ediyorum ama o sanırım Türkiye’ye gelmemiş. Çıkışta bir gidip bakayım

 2. ben de primer ve kalem farları çok beğendi ama bayram bu kadar yakınken bekleyip indirim olacak mı görmek istedim. 20-30 bir şey yapsalar beğendiklerimin hepsini alacağım :-)) gidip gelip bakıyorum çünkü..

  1. Benim de kalem farların diğer renklerinde gözüm kaldı. Gratis sadece The Balm’la sınırlı kalmayıp Gosh’a da güzel bir indirim yapsa keşke.

 3. strawberrynet’ten alışveriş yapabildiğimiz mutlu zamanlarda (asırlar geçmiş gibi geliyor) birkaç Gosh ürünü deneme fırsatım olmuştu..Youtube’da makyajları kendi yüzünde deneyen sakallı makyörünün de etkisi olmuştur..ülkemizde henüz fırça çılgınlığı başlamamıştı ama allık fırçasını, pudrasını ve bronzerını almıştım. Pudrayı beğenmemiştim ama fırça ve bronzer çok iyiydi.

 4. Yazıyı okuduktan sonra ben de iyi ki GOSH gelmiş dedim. Sonuçta senin yazılarını okuya okuya vegan kozmetik ürünlerine yönelmeye başladım. Tam anlamıyla başardım mı? Hayır ama cebimden çıkan para çıkacaksa bu tarz sertifikalı ürünleri alma konusunda eskiye oranla çok çok daha bilinçli olmaya başladım. Anlattıklarından sonra bu markayı çok merak ettim. Eğer indirime girerse bir kaç ürününü denemeyi istiyorum kesinlikle. :)

  1. Yorumun beni çok mutlu etti, çok teşekkür ederim^^ Cruelty free- vegan bir sürü alternatif var ve bunlara talebin artması her şekilde önemli bir adım. Çünkü markalar da ister istemez talepleri karşılamaya, her kesimden müşteri çekmeye çalışıyorlar. Bu da onları hayvan testi yapmayaya, içeriklerine dikkat etmeye vs yönlendiriyor. Seçimlerinde daha dikkatli davrananları görmek çok sevindirici:)

  2. Ah bu temiz içerikli ürün meselesi…Tüm ihtiyacım olan ürünleri Vitacost’tan sipariş etmiştim, peki noldu, 2 paketimin 2si de gümrüğe takıldı. Allahın sıcağında oruçlu oruçlu 2 saat yolculuk yaptım gümrüğe gittim, vermediler ben de geri gönderttim. Bir paketim gitmiş parasını iade ettiler. Asıl para tutanda henüz ses seda yok. Bakalım. Benden sonra ve önce veren bir blogger arkadaşınki gelmiş, bana mı taktılar ne!

  3. En azından paranı geri almışsın, diğeri de öyle olur umarım. Bu tür şeyler biraz da şans tabii ama düşük meblağlı küçük paketler daha rahat geçiyor sanki. Bir de art arda alışveriş yapınca gümrüğe takılma ihtimali artıyor, ben başka sipariş vermek için öncekinin elime ulaşmasını ya da ulaşmayacaksa da bir şekilde hallolmasını bekliyorum mutlaka.

 5. beşiktaştaki gratiste fondötenlere bakamamıştım, rujlardan dolayı :) tam da drugstore fondöten / renkli nemlendirici arayışındayken bana ilaç gibi gelebilir gosh. inşallah medium nötr renkleri de vardır :) bu arada kalem çok güzelmiş.

  1. Evet benim de bu tarz bir şeye ihtiyacım vardı, baya mutlu olduğum yazıdan anlaşılmıştır:p Twitter’dan hatırlıyorum galiba fondöten arayışını, umarım sen de kendine göre bir şey bulursun^^ Renk seçeneklerinde sıkıntı yaşayacağını sanmam ya.

 6. ilk ve son paragrafın seni okumayı neden bu kadar çok çok çok sevdiğimi açıklıyor :) sen de iyi ki varsın :)

 7. Ben de dün Kadıköy’de görmüştüm ama marka hakkında hiçbir fikrim olmadığı için standa bakmamıştım. Araştırır bakarım dedim. BB kremlerden biraz sıkılıyorum açıkçası onlar bile fondoten hissi yaratıyor bende ama göz kalemi çok iyiymiş:) Güle güle kullan.

  1. Aslında Kore BB kremleri bayağı fondöten gibiler, kapatıcı ve yoğunlar ama işte artık renkli nemlendiriciymiş gibi pazarlanmaya başladı. Denemek lazım.
   Umarım kendine göre bir şey bulursun. Teşekkür ederim:)

 8. Kalem farın rengi ne kadar güzelmiş!
  Temiz içerikli ürünlerin gelmesi beni çok mutlu ediyor.
  Bayram indirimi zamanı gittiğim Gratis’lerde Gosh markasını göremedim. İlk bulduğum yerde alacağım kesinlikle. :)

  1. Evet keşke daha fazla şubeye dağıtsalar, hadi bakalım umarım Gratis doğru düzgün pazarlayabilir şu Gosh’ı.
   Kalemlerinin renkleri çok güzel hakikaten, içlerinden seçmek çok zor:)

 9. göz kalemini senin görsellerine ve zevkine güvenerek aldım, gözümde duruşunu da sevdim. (soğuk ve asaletli duruşu yüzünden “bayıldım” yazarak sırnaşamıyorum kalemime :p ) diğer renklerle bir sonraki dönem borçlarımı kabartmak için pek heveslendim, yalan yok.

  1. Ay çok sevindim memnun kalmana^_^ Güzel günlerde sür, güle güle sür:) İnşallah indirim yaparlar, borçlar temizlenir de diğer renklere rahat rahat sarkarız. Ben de her Gosh standı gördüğümde ellerim rengarenk ama boş çıkmaktan helak oldum, yeter.

 10. krem farlarını bende elime denemiştim yıka yıka çıkmadı ıslak mendille zorladım artık öyle çıktı kalıcılığı gerçekten iyi
  bende copper rengini çok beğendim yakında bir indirim olursa kapacağım
  eye primer ürününü aldım göz altı torbalarını çizgileri doldurduğu için çizgiler meydana çıkmıyor diye baya övdüler
  güzel ürün beğendim
  rujlarını denemiştim onlarda süper hatta bazı bloggerlar mac’in bile rujlarından yi olduğunu söylüyor
  bb pudrası çok övülüyor nemledirici özelliğiyle cildi kurutmuyormuş
  sanırım tek tek her ürününden alıp deneyeceğim indirimde :)

  1. Güle güle kullan hepsini:) Ben de geçenki indirimden yararlanamamıştım maddi sıkıntılar sebebiyle ama yılbaşında indirim olursa ne yapar ne eder birkaç şey kaparım mutlaka.

Yorum Bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.