Wet n Wild Photo Focus Fondöten – Nude Ivory

Wet n Wild Photo Focus Fondöten Nude Ivory

GÜNCELLEME 2019: WET’N’ WILD ARTIK CRUELTY FREE BİR MARKA DEĞİL.

Wet n Wild son zamanlarda fiyatına göre performansı çok daha üstün ürünler çıkarmaya başladı. Photo Focus fondöten çok yeni sayılmaz ama serinin parlayan yıldızlarından hiç şüphesiz. Gratis’e geçen yaz civarı gelmişti sanırım. O dönemden beri kullanıyorum, sanırım uzun uzun bahsedecek kadar içli dışlı olduk kendisiyle. Bugünü de bu güzel fondötene ayıralım.
Photo Focus serisindeki çoğu ten ürünü gibi -adı üzerinde- fotoğrafta iyi görünmesi için tasarlanmış. Bu yüzden güneş koruma faktörü içermiyor, flaş kullanımında yüzü beyazlaştırmıyor. Ayrıca kapatıcılığı yüksek, kalıcılığı da (böyle bir iddiası olmadığı halde).

Şişesi dünyanın en pratik ve hijyenik tasarımı sayılmaz. Kapağın uzantısı olan o spatula gibi şeyle elimin üstüne biraz ürün alıp yüzüme yediriyorum. Keşke tüpte ya da pompalı şişe olsaymış. Ama büyük sorun çıkarmıyor bana sorarsanız.

Bendeki rengi Nude Ivory. Bu renk boynuma göre biraz koyu kalabiliyor. Sanırım mevcut 4. açık renk ama Türkiye’de daha açık seçenekleri satılmıyor (henüz). Kapatıcı bir fondöten olduğu için tam tamına cilt tonuna uyması önemli, hata kaldırmıyor. Almadan önce mutlaka yüzünüzde denemenizi tavsiye ederim. Porcelain rengini de merak etsem de başka açık renkli fondötenlerimle karıştırdığım için şimdilik şikayetçi değilim.

Özellikleri

Bu kadar kapatıcı bir fondötenden beklenmeyecek derecede akışkan bir yapısı var. Bu yüzden daha doğal duruyor. Tabii bu “doğal” kısmı tartışmaya açık. Örtücü fondötenlerin hiçbir zaman ciltte yokmuş gibi durduğunu görmedim, en fazla kalıp gibi durmuyordur. Bence bu fondöten de kalıp gibi durmayangillerden. Ama cilt tipinize de bağlı elbette. Aynı zamanda uygulama yöntemi de duruşunu etkiliyor. Fırçayla uygulamak daha kapatıcı bir sonuç veriyor ama süngerle daha doğal görünüyor. İtiraf etmek gerekise fondöteni süngerle pıt pıt uygulamaya nadiren sabrım oluyor. Bu yüzden biz hep fırça.

Mat yapıda olmasına rağmen pudralı durmaması güzel. Yağlı ya da nemli efekti vermiyor (sanırım ışıltılar şeffaf fondötenlerin tekelinde). İlla ki pudrayla sabitlemeye gerek yok, kendi kendine bir nebze sabitlendiğini fark ettim. Gayet kalıcı da. Gün sonunda aynaya baktığınızda yağlı bir ciltle ya da tamamen yüzden uçmuş, bozulmuş bir fondötenle karşılaşmıyorsunuz. Bu yüzden gece dışarı çıkarken kullanmak için güzel bir fondöten olduğunu düşünüyorum. Kalıcı olmasına rağmen mimik çizgilerine doluyor maalesef.

Cildimin yağlı olduğu bahar aylarında daha iyi bütünleştiğini gördüm. Eğer burnumun etrafında ciddi bir pürüz ya da soyulma vs. varsa belirginleştiriyor tabii ama daha kötüsünü de gördüm. Çok kuru cilt tipine uyar mı bilemiyorum. Altına iyi bir nemlendiriciyle denemek lazım.

Yüzümdeki duruşu elimden geldiğince gerçekçi bir şekilde fotoğraflamaya çalıştım. Kat kat badana yapmadım (ki problemli ciltlerde istenilen kapatıcılığı elde edene kadar üst üste uygulanması için uygun bir formül), bu yüzden bazı sivilceler hala göz kırpıyor. Gerçi bu fotoğrafı çektiğim dönem yüzüm feci durumdaydı. Şu sıralar aynı miktarda kullansam daha kusursuz görüneceğinden eminim.

İçerik

Bileşenleri silikon ağırlıklı. Cilt tarafından emilmekten ziyade yüzde tabaka yaratıyor yani. Bu da fondötenlerde istenilen bir durum, özellikle yağlı ciltlere hedeflenen türdeyse. “Temiz içerikli” olduğunu iddia edemeyeceğimiz gibi kanserojen maddeler fink atıyor da diyemeyiz bence.

Cruelty free ve Vegan Beyanı

Wet n Wild, Peta sertifikalı hayvanlar üzerinde test etmeyen bir marka. Müşterilerine vegan ürünlerinin listesini de hazırlamışlar, şuradan görüntülenebilir. Photofocus kapatıcı da bu vegan listesinde bulunuyor, aynı zamanda üzerinde “V” sembolü bulunuyor.

Nasıl Temin Ettim

Gratis’te yaklaşık 30 liraya satılıyor sanırım. İndirim dönemlerinde daha ucuza bulmak mümkün. Fiyatını göz önünde bulundurduğumuzda performansının epey yüksek olduğunu düşünüyorum.