IMG_3359-2Artık alışıp üzerinde düşünmesek de yasayı biliyorsunuz, ayrıntılarını tekrar etmeme gerek yok, yurtdışından kozmetik sipariş etmek yasak kısaca. Ne işe yaradı? Bizim gibi sade vatandaşa eziyet dışında pek bir işe yaramadı açıkçası. Sahte ürün satan, bir şekilde ucuza bulduğu şeyleri burada 5 katı fiyatlara kakalayan çakalları önleyemediler. iHerb gibi doğal ürünlere odaklanmış şahane site artık Türkiye’ye gönderim yapmıyor. Geriye Vitacost ve birkaç tanesi kaldı, onların da elimize ulaşması tamamen şansa kalmış. Risk almayı sevmediğim için burada bulabildiğim ürünleri sırf daha ucuz diye yurtdışından getirtmeye kasmıyorum, bulamayacağım markaları deniyorum ama bu kısmı benim tercihim.

Alışveriş amacım güneş koruyucu faktörlü bir nemlendirici almaktı. Devita’nın bu nemlendiricisi hakkında güzel yorumlar okudum. Üstelik fiziksel koruyuculu. Neden kimyasal koruyuculardan haz etmediğimi şurada yazmıştım. Ülkemizde fiziksel koruyuculu, hayvanlar üzerinde test etmeyen ve vegan güneş kremleri bulunabiliyor elbette, hatta şurada listelemiştim. Ama fondötenin altına kullanılacak kadar ince yapılı nemlendirici versiyonlarını bulmak çok zor. İleride daha ayrıntılı yazacağım. Nourish Organic’in USDA sertifikalı shea yağını ve Vitacost’un kendi markasının yine USDA sertifikalı hindistan cevizi yağını da aldım. İkisi de ülkemizde bulunabilen şeyler ama henüz içim rahat bir şekilde güvenebileceğim ürünlere rastlamadım.

Aldıklarımın fiyatları ve paketin üzerinde yazanlar bunlar, her seferinde merak edenler oluyor diye fotoğraflamayı unutmadım. Yurtdışı alışverişi yapan bazı arkadaşlar, bu şerefe sadece kendileri erişmek istediği için sanırım, ayrıntılar hakkında ser verip sır vermiyor. Ben her seferinde biraz daha ayrıntı görmek için kıvranıyorum, çünkü parayı sokakta bulmuyoruz hiçbirimiz, o yüzden kendim de elimden geldiğince anlatacağım (umarım yaptığımız yasaldır, aranızda hukukçu varsa bir aydınlatıversin çok rica edeceğim).

Sipariş’i 21 Nisan’da verdim, sitede %10 gibi bir indirim vardı. Kargo ücreti 9$ tuttu ve indirimle birlikte toplam 37$ ödedim. Paketin üstünde kargo ücreti eklenmemiş hali yazıyor. Gift olarak işaretlemelerini vs istemedim, merchandise olarak geldi. Fotoğrafta görüldüğü gibi sipariş hakkında “cosmetics” gibi genel bir açıklama yerine ürünler teker teker açıkça listelenmiş. Bir anlamda avantajlı bir durum fakat her firma böyle yapmayabiliyor. Ertesi gün, 22 Nisan’da siparişim kargoya verildi. Mailime gelen linkle kargoyu takip edebildim ama “takipsiz kargo” olarak geçiyor, onu belirteyim. Birkaç gün içinde Türkiye sınırlarına girdi, onu da takip edebildim, hatta her şey yolunda gitseydi 3-4 gün içinde elimde olacaktı ama 23 Nisan tatillerine takıldık. Paket esrarengiz sebeplerden dolayı Çanakkale’yi dolaştı (İstanbul’da oturuyorum) ve maceralı bir yolculuktan sonra yaklaşık 9-10 günde kapıma geldi. Yalnız kimilerinin bu siteden verdiği siparişleri takip edemediğini duydum. Sanırım bu da biraz şansa kalmış.

Alışveriş hakkında merak ettiği başka şeyler olanları yorumlara alalım. Aldıklarım için de ayrı ayrı postlar yapacağım ama özetle hepsinden pek memnun kaldım. Tekrar alışveriş yapmayı isterim, para gibi küçük bir problemi hallettiğimde elbette.

14 thoughts on “Vitacost Alışverişi”

 1. Bu Vitacost ne zamandır radarımda benim de ama şu ana kadar sadece wishlist’e ürün atmakla yetindim; henüz alışveriş yapmadım. Ama siteden ilk haberdar olduğumda ve kargo fiyatlarının makul olduğunu görünce, iHerb’e alternatif oldu diye çok sevinmiştim. Henüz bir şey satın almayarak bir nevi iHerb’ün geçmişte yaşattığı hazzı erteliyorum ama ürünleri inceleyip wishlist yapmak bile ayrı bir keyif! Kargonun da -şans varsa- takip ediliyor olması iyiymiş. Çünkü Türkiye’ye girdikten sonra ne olacağı pek belli olmuyor o paketin. Şu yasağı iptal etseler de biz de rahat edip gönül rahatlığıyla sipariş verebilsek artık.

  Aldıklarını güle güle kullan bu arada. Hepsi çok şahane gözüküyor :)

  1. iHerb de güzel ama Vitacost’ta (belki alıştığım için) daha güzel şeyler varmış gibi geliyor. Sorma ben de sipariş verene kadar en az 1 sene sepete bir şeyler ekleyip durdum -_- %10 gibi düşük bir indirim bahane oldu işte. Genelde takip no veriliyorsa ve bu numara LN ile başlamıyorsa PTT takip etme imkanı sağlıyor ama etmediği de oluyor işte. Bedava kargo olan yerlerde o numarayı bile vermiyorlar ne yapacağımızı bilmiyoruz gelmezse. Dediğin gibi birileri şu yasayı iptal etse de kurtulsak. Hadi bizi geçtim takviye vs de yasak, eminim insanlar bizden daha çok sıkıntı çekiyordur.

   Teşekkürler^^

 2. Merhaba Duygu, ben de yurtdışından alışveriş yapıyorum. Hatta 2 tane vitacost, 1 tane makeupgeek ve 1 tane de the all natural face siparişim var. 1 vitacost ve natural face Türkiye içinde ama hala gelmedi. Benim ingilizcem yerlerde olduğu için herhangi bir açıklama yazmalarını rica falan etmedim şimdiye kadar. Feelunique hariç tüm siparişlerim geldi. Yalnız dikkat ettim bir tek o siteden son yaptığım 3 sipariş de sizlere ömür. Hatta biri gümrüğe takılmıştı. Şans şans şans, başka birşey deimyorum.

  1. Benim de feelunique siparişim gelmedi. Neyse ki sağolsunlar paramı iade ettiler, bence sen de isteyebilirsin. Özellikle takip no verilmeyen ya da takipsiz kargoların elime ulaşmadığını farkettim. Sırf o yüzden kargo bedava olsa bile alışveriş etmiyorum artık, illa ki bir testlik çıkıyor gibi. Makeup Geek ve All Natural Face’i ben de çok merak ediyorum, indirim olsa saldıracağım:)

   Açıklamaların için çok sağol^^

  2. canım korktuğum başıma geldi, vitacost siparişimin biri gümrüğe takıldı. natural face geldi. Bakalım 2.vitacost paketim ve makeupgeek gelecek mi. MUG de Türkiye içinde bu arada.

  3. Yaa çok üzüldüm:( Art arda 1’den fazla sipariş mi verdin de kuşkulandılar mı? Ya da yüklü bir sipariş miydi? MUG tr’ye girdiyse eninde sonunda gelir çok büyük aksilik olmazsa. Umarım hepsi eline ulaşır, bekliyorum haberlerini.

 3. ne güzel takip edebilmişsin. ben cesaret edip veremedim sipariş. cilt bakım ürünlerim azalınca seçtim birkaç şey alacağım inşallah maşallah. hindistan cevizi yağının yorumunu merak ediyorum. gözüme hep o takıldı çünkü. :D

  1. Hindistan cevizi yağından memnun kaldım, hatta keşke büyük boyunu alsaydım dedim ama sipariş tutarı ne kadar fazla olursa gümrüğe takılma riski o kadar fazla oluyor işte, mecburen kısıyoruz. En yakın zamanda postunu da yaparım^^

 4. satin alamoyorum sitede sipariş verrken Türkiye çıkmiyor yardmci olur musunuz teşekkürler

  1. Ben de denedim şimdi, bende Türkiye seçeneği çıkıyor. Neden olduğunu bilemedim, geçici bir hata olmasın? Ya da belirli ürünlerin Türkiye’ye gönderimi olmuyor, bazen alışveriş sepetinizden bunları çıkarmadığınız sürece siparişi tamamlayamıyorsunuz. Bundan olmasın? Her halükarda sitenin müşteri ilişkilerine mail atmanız en doğrusu olur.

 5. son zamanlarda vitacosttan alısveris yaptınız mı acaba gumruge takılma konusunda bi degisiklikten haberiniz var mı ?

  1. Evet, çok fazla kişinin vitacost paketi gümrüğe takılıyormuş diye duydum. Benim de vitamin takviyesi takılmıştı ama ilaçlara izin vermediklerini düşünmüştüm. Çünkü başka sitelerden kozmetik siparişlerim gümrüğe çok nadiren takılıyor. Anlaşılan vitacost’a özel bir uygulama yapıyorlar. Ben de daha fazla riske girmeyeceğim.

Yorum Bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.