Türkiye'de bulunan vegan markalar

Hayvan sömürüsünden kaçınmak için en temiz, en güvenli, en etik seçimleri yapmaya çalışıyoruz. Bu yüzden sık sık “tamamen vegan” markalara ya da alışverişe dair sorular geliyor. Bu tarz seçenekler özellikle veganizmin daha çok hakim olduğu ülkelerde kolay bulunabiliyor. Tabii bildiğiniz üzere Türkiye’de olanaklarımız kısıtlı. Etrafımızdaki seçeneklerin içinde kendi etik kriterlerimize en uygun olanını araştırıp hayvanlardan gelen herhangi bir madde bulunmamasına özen gösterdik. Ama yakın zamanda tamamen vegan seçeneklerimiz -az da olsa- artmaya başladı. Böylelikle önceliği vegan firmalara vermek isteyenler için bir liste hazırladım. Gün geçtikçe genişleyeceğini umuyorum!

Hayvanlarda deney yapmayan ve hayvansal hiçbir madde kullanmayan %100 vegan markalar:

Cake

Bol çeşitli ve eğlenceli saç-vücut ürünleri yaratan Cake tamamen vegan bir Kanada markası. Şimdilik Türkiye’de online satılıyor.

Derma E

Dermakozmetik eşdeğerindeki bu marka toksik maddeler barındırmıyor ve hemen her cilt tipi için ayrı geliştirilmiş geniş bir ürün skalası var. Cilt bakımını önemseyen, aynı zamanda vegan markalara önceliği verenler için güzel bir seçenek. Bazı eczanelerde satılıyor ama online ulaşmak daha kolay. Umarım mağazalarda ve marketlerde vs. yaygınlaştığını görürüz!

E.L.F.

Uygun fiyatlı ve çok çeşitli makyaj ürünleri yaratan ELF, yakın bir zamanda Türkiye’ye gelmişti. 2019 itibarıyla tüm fırçalarının sentetik kıla dönüşümü tamamlandı ve %100 vegan bir marka oldu. ELF, Watsons mağazalarında satılıyor.

Youth To The People

Süper besinleri cilt bakımında kullanan, toksik maddeler barındırmayan, Kaliforniya bazlı bu marka Türkiye’de Sephora mağazalarında satılıyor. Fiyatları yüksek olduğu için henüz denemedim ama bütçesi uygun olanların mutlaka incelemesi gerektiği kanısındayım.

Farsali

Instagram ve youtube sayesinde popüler olmuş, çeşit çeşit serum ve bazlar üreten Farsali markası Türkiye’de Sephora mağazalarında satılıyor.

Hurraw!

Vegan lip balm bulmanın zorluklarını bilirsiniz. Birçoğunun içinde balmumu bulunuyor. Hurraw dudak balmları hem vegan, hem de dudakları çok iyi koruyor ve nemlendiriyor. Vegan Dükkan, aktarlar ya da online bulabilirsiniz.

Crystal Deodorant

Gratis mağazalarında satılan Crystal Deodorant denediğim en etkili vegan roll-on’ları üretiyor.

Maria Nila

Maria Nila ile tanışmam mor şampuanı sayesinde oldu. Temiz içerikli ve vegan saç bakım ürünleri üreten bir İsveç markası. Şimdilik sadece online alışveriş sitelerinde denk gelebildim.

EcoTools

Hayvan kılı kullanmayan, bambu saplı makyaj fırçaları üreten Ecotools, Gratis dahil birçok markette bulunabiliyor.

Mılk

Yeni nesil minimal makyaj akımının öncüsü Mılk Makup aydınlatıcı ve allık stickleriyle ünlü. Sephora’da bulunuyor.

Natracare

Zararlı maddeleri içermeyen, organik pamuk ve sürdürülebilir kaynaklar kullanan menstrual ürün/hijyenik ped markası Natracare’in tüm ürünleri vegan. Watsons mağazalarında satılıyor.

Hayvansal madde kullanmama kararı almış ancak henüz tamamen vegan dönüşümünü tamamlamamış (cruelty free) markalar:

Özellikle bir konuya dikkat çekmek istiyorum. Bazı ürünlerinde vegan sertifikası bulunan ya da ambalajında vegan olduğunu belirten marka illa ki %100 vegan olduğu anlamına gelmez. Bu ürünün formülasyonunda hayvansal bileşen kullanılmadığını gösterir. Başka ürünleri vegan formüle sahip olmayabilir. Ki piyasadaki birçok marka bu durumda.

Vegan sertifikası ya da iddiası markanın hayvanlarda deney yapmadığı ya da hayvan dostu bir politika izlediği anlamına da gelmez. Bu tarz birçok markanın vegan seri çıkardığı ya da başka alanlarda hayvan deneyleriyle ilişkilendiği olabiliyor (bkz. cruelty free sanılan markalar). Bu yüzden dikkatli davranmakta fayda olduğunu düşünüyorum.

2 thoughts on “Türkiye’de Bulabileceğiniz %100 Vegan Kişisel Bakım Markaları”

  1. %100 cruelty free ya da vegan ürün kullanmaya geçemesem de senin bu yazılarını okumak ve listelerinden notlar almak çok hoşuma gidiyor. Teşekkürler, sevgiler!

Yorum Bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.