Türkiye’de Bulabileceğiniz %100 Vegan Kişisel Bakım Markaları

Türkiye'de bulunan vegan markalar

Hayvan sömürüsünden kaçınmak için en temiz, en güvenli, en etik seçimleri yapmaya çalışıyoruz. Bu yüzden sık sık “tamamen vegan” markalara ya da alışverişe dair sorular geliyor. Bu tarz seçenekler özellikle veganizmin daha çok hakim olduğu ülkelerde kolay bulunabiliyor. Tabii bildiğiniz üzere Türkiye’de olanaklarımız kısıtlı. Etrafımızdaki seçeneklerin içinde kendi etik kriterlerimize en uygun olanını araştırıp hayvanlardan gelen herhangi bir madde bulunmamasına özen gösterdik. Ama yakın zamanda tamamen vegan seçeneklerimiz -az da olsa- artmaya başladı. Böylelikle önceliği vegan firmalara vermek isteyenler için bir liste hazırladım. Gün geçtikçe genişleyeceğini umuyorum!

Son güncelleme tarihi: 07.04.2022

Hayvanlarda deney yapmayan ve hayvansal hiçbir madde kullanmayan %100 vegan markalar:

Lokal ve butik vegan markalar:


(P): Peta tarafından verilen ‘cruelty free ve vegan’ sertifikası
(LB): Leaping Bunny onaylı hayvan deneysiz marka
(V): Vegan Society sertifikalı marka

Özellikle bir konuya dikkat çekmek istiyorum. Bazı ürünlerinde vegan sertifikası bulunan ya da ambalajında vegan olduğunu belirten marka illa ki %100 vegan olduğu anlamına gelmez. Bu ürünün formülasyonunda hayvansal bileşen kullanılmadığını gösterir. Başka ürünleri vegan formüle sahip olmayabilir. Ki piyasadaki birçok marka bu durumda.

Vegan sertifikası ya da iddiası markanın hayvanlarda deney yapmadığı ya da hayvan dostu bir politika izlediği anlamına da gelmez. Bu tarz birçok markanın vegan seri çıkardığı ya da başka alanlarda hayvan deneyleriyle ilişkilendiği olabiliyor (bkz. hayvan deneyi politikası belirsiz markalar). Bu yüzden dikkatli davranmakta fayda olduğunu düşünüyorum.