Cruelty free vegan far paletleri

Geçtiğimiz hafta The Balm’ın vegan paleti Meet Matte Ador‘dan bahsetmiştim. Göz makyajını çok seven biri olarak vegan far bulmanın zorluğuna aşinayım. Gerçi bu konuda alternatifsizliğin yanında bilgi kirliliği sıkıntısı da var. Kendini hayvan dostu ilan eden markaların, ambalajında bitkisel yazan her ürünün gözü kapalı vegan olarak nitelendirilmesi artık benim başa çıkabileceğim bir durum olmaktan çıktı. Ama bu konuya zaman ayıran özverili okuyucuların da ne kadar çok olduğunun farkındayım. Bu yüzden bulunması adeta samanlıkta iğne aramaya benzeyen vegan paletlerden bahsedeceğim biraz.

Göz farlarının vegan olmamasının sebebi kırmızı boya pigmenti. Ezilmiş böceklerden yapılan karmin boyası kozmetikte çok sık kullanılıyor. Sentetik kırmızı boyalara nazaran güya daha “güvenli” olarak kabul edildiği için hemen her kızıl rengin içine mutlaka bunu koyuyorlar. Hatta kırmızının zıt rengi yeşilde bile bulabilirsiniz bunu. Bunun gibi hayvansal maddeleri nasıl tespit edebileceğinizi daha önce ayrıntılarıyla anlatmıştım. Ama son zamanlarda indie/bağımsız markalardan vegan kozmetiğe doğru birçok atılım gördük. Buna vegan far paletleri de dahil. Tabii adı üzerinde bağımsız bunlar. Türkiye’ye ancak milyon dolarlık şirketlerin himayesindeki dev markaları görebiliyoruz. Yerli markalara değinmiyorum bile, onlar vegan olmayı bırakın, hayvanlarda test edip etmediğini kendileri dahi bilmiyor ya da yanıltıcı iddialarla müşterilerini yanlış yönlendiriyor. Bu yüzden yazının orjinalinde yurtdışında satılan paletlerden ağırlıklı olarak bahsetmiştim. Ama markalar çeşitlerini arttıkça vegan paletler de hepimiz için ulaşılabilir hale geldi. Sadece yurtdışından temin edilebilen paletleri rahatça listeden çıkarabilirim sanırım.

Türkiye’de ulaşabileceğiniz cruelty free ve vegan paletler şunlar:

 • The Balm Meet Matte Ador. (Gratis’te satılıyor)
 • Pastel – Show By Pastel paletler (Gratis gibi bakım mağazlarında bulunabilir)
 • Kat Von D – Alchemist, Shade + Light Glimmer (Sephora mağazalarında satılıyor)
 • NYX – Cosmic Metals, The Natural Shadow, The Smokey Shadow (Watsons’ta ve nyxcosmetics.com.tr‘de satılıyor)
 • Revolution – birçok vegan seçeneği var, şuraya tıklayarak hepsini görüntüleyebilirsiniz ya da paletlerin arkasındaki “cruelty-free and vegan” ibaresine bakabilirsiniz (Watsons’ta satılıyor)
 • ELF – bütün paletler vegan (Watsons’ta satılıyor)
 • The Body Shop – Down To Earth (kendi mağazaları ve thebodyshop.com.tr‘de satılıyor)

Merak edenler için, fotoğraftaki kendi paletlerimden bahsedeyim. Hemen hepsini yurtdışından gümrüksüz alışveriş sınırı 30€’ya düşmeden, indirimler vasıtasıyla vs. almıştım. Şu anda ise 3-5 dolarlık siparişler dahi çok sıkı denetleniyor. Far konusunda gözü doymaz bir tavrım vardı ama hal böyleyken koleksiyonumun üstüne ekleme yapabileceğimi sanmıyorum (yazar büyük dram yaşıyor). Neyse, ayrıntılı post yazmamı istediğiniz bir palet olursa yorum bırakabilirsiniz.

 • Strobe Cosmetics Freak Show Palet: Sol üstteki palet, preslenmiş rengarenk farlar yaratan küçük bir vegan indie markasına ait. Fiyatı uygun, renkleri güzel olunca (özellikle mor gibi vegan seçeneği bulunması imkansız bir renk) bir deneyeyim dedim ve memnun kaldım.
 • The Balm Meet Matte Ador Palet: Orta üstteki palet. Bir önceki postta bahsettiğim gibi, Gratis’te bulunan tek vegan far paleti. Kullanışlı ve her ihtiyaca uygun mat farlardan oluşuyor.
 • Benecos Coffee & Cream Quattro: Sağ üstteki dörtlü. Uygun fiyatından dolayı aldığım toprak tonlarında, kullanışlı bir palet. Avrupa markası olduğu için AB’de yaşayanlar daha rahat temin edebilecektir.
 • Melt Cosmetics Rust Stack: Sağ alttaki yuvarlak beşli. İşte bu favorilerimden. Parlak farları çok sevsem de bu masmat grunge tonları kalbimi fena çeliyor. Yine sadece online satışı bulunan, meşhur instagram markalarından. Ayrıntılı yorumlarımı merak eden şuradan okuyabilir.
 • Lime Crime Venus Palet: Orta alttaki palet. Kırmızı tonlu vegan farların hiç mi hiç bulunmadığı dönemde Lime Crime bol bordolu, pembeli bu paleti yarattı. Hayatım boyunca sadece bunu kullansam bıkmam herhalde. Aynı zamanda biraz daha sıcak tonlardan oluşan Venus-2 paleti de var ama onu yakın zamanda alabileceğimi sanmıyorum. Tamamen vegan bir marka.
 • Make Up Geek tekli farlar: Hemen her renkte, her tonda far yaratan MUG tekli farlarını yıllardır topluyorum, hala aklımda almayı düşündüğüm birçok renk var. Vegan opsiyonları gayet çok ama marka tümüyle vegan değil. İsteyenler için Vegan Bundle adı altında bir araya getirdikleri en iyi vegan far seçkilerini sunuyorlar. Birgün bu farlara uzun ve geniş bir post ayıracağım.

(Bu arada kare şekilli tekli farlar dükkanı kapatıp gitmiş bir başka indie markadan maalesef.)

10
Yorum Bırakın

Yorum Bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

basakahmetcinar
Ziyaretçi
basakahmetcinar

Yurt dışında her tür eğilim için ne çok seçenek var değil mi? Bundan 4 sene öncesine kadar Türkiye’de, organiğini geçtim, doğal cilt bakım ürünü bulmak bile mümkün değildi. Yavaş yavaş oturuyor bizde her şey… belki bir 10 sene sonra gerçek cruelty free ve vegan renkli kozmetik seçeneklerini de buluruz. Peki bir şey soracağım, karmin kullanmıyorlarsa, kırmızı renk için ne kullanıyorlar? Bitkilerden elde etmek muhtemelen mümkündür ama merak ettim :) sevgiler!

Sena
Ziyaretçi
Sena

The Balm’ın tüm paletlerini rahatlıkla kullanılır miyim yoksa sadece bu palet için mi geçerli? Son olarak da Gratis’ten alabileceğim cruelty free şampuan saç kremi ruj far aydınlatıcı dış macunu vs önerilerin var mı? Teşekkürler şimdiden ?

su
Ziyaretçi
su

merhaba! blogunu uzun süredir okuyorum ve yine uzun süredir lime crime-venus paletlerden birini ve melt’in rust stack’ini alma planım var, ikisi de çok hoş duruyor. o yüzden ikisinden biri için, hatta ikisi birden için senden bir yazı okumak hiç fena olmazdı :)

su
Ziyaretçi
su

merhaba, yine ben! neden bilmiyorum ancak yorumunun altına karşılık bırakamıyorum, o yüzden buradan yazayım dedim :) rust stack incelemen için teşekkürler, yine alma isteğimi alevlendirdi :D ve eline geçtiğinde ikili bir venus incelemesi de hiç fena olmaz açıkçası :) tekrardan sevgiler!