Vegan Makyaj Paletleri

Cruelty free vegan far paletleri

Geçtiğimiz hafta The Balm’ın vegan paleti Meet Matte Ador‘dan bahsetmiştim. Göz makyajını çok seven biri olarak vegan far bulmanın zorluğuna aşinayım. Gerçi bu konuda alternatifsizliğin yanında bilgi kirliliği sıkıntısı da var. Kendini hayvan dostu ilan eden markaların, ambalajında bitkisel yazan her ürünün gözü kapalı vegan olarak nitelendirilmesi artık benim başa çıkabileceğim bir durum olmaktan çıktı. Ama bu konuya zaman ayıran özverili okuyucuların da ne kadar çok olduğunun farkındayım. Bu yüzden bulunması adeta samanlıkta iğne aramaya benzeyen vegan paletlerden bahsedeceğim biraz.

Göz farlarının vegan olmamasının sebebi kırmızı boya pigmenti. Ezilmiş böceklerden yapılan karmin boyası kozmetikte çok sık kullanılıyor. Sentetik kırmızı boyalara nazaran güya daha “güvenli” olarak kabul edildiği için hemen her kızıl rengin içine mutlaka bunu koyuyorlar. Hatta kırmızının zıt rengi yeşilde bile bulabilirsiniz bunu. Bunun gibi hayvansal maddeleri nasıl tespit edebileceğinizi daha önce ayrıntılarıyla anlatmıştım. Ama son zamanlarda indie/bağımsız markalardan vegan kozmetiğe doğru birçok atılım gördük. Buna vegan far paletleri de dahil. Tabii adı üzerinde bağımsız bunlar. Türkiye’ye ancak milyon dolarlık şirketlerin himayesindeki dev markaları görebiliyoruz. Yerli markalara değinmiyorum bile, onlar vegan olmayı bırakın, hayvanlarda test edip etmediğini kendileri dahi bilmiyor ya da yanıltıcı iddialarla müşterilerini yanlış yönlendiriyor. Bu yüzden –The Balm Meet Matte Ador ve Wet n Wild Bare Necessities dışında- bahsedeceğim vegan paletleri Türkiye’den temin etmek mümkün değil. Ama yurtdışına giden tanıdıklarınız varsa, ya da instagram satıcıları arayıcılığıyla satın alabilirsiniz. İhtiyacınız yoksa hiç almayın tabii. Ama öyle olmasa burada olmazdınız zaten.

Önce kendi paletlerimden bahsedeyim. Hemen hepsini yurtdışından gümrüksüz alışveriş sınırı 30€’ya düşmeden, indirimler vasıtasıyla vs. almıştım. Şu anda ise 3-5 dolarlık siparişler dahi çok sıkı denetleniyor. Far konusunda gözü doymaz bir tavrım vardı ama hal böyleyken koleksiyonumun üstüne ekleme yapabileceğimi sanmıyorum (aman ne büyük dert). Neyse, ayrıntılı post yazmamı istediğiniz bir palet olursa yorum bırakabilirsiniz.

 • Strobe Cosmetics Freak Show Palet: Sol üstteki palet, preslenmiş rengarenk farlar yaratan küçük bir vegan indie markasına ait. Fiyatı uygun, renkleri güzel olunca (özellikle mor gibi vegan seçeneği bulunması imkansız bir renk) bir deneyeyim dedim ve memnun kaldım.
 • The Balm Meet Matte Ador Palet: Orta üstteki palet. Bir önceki postta bahsettiğim gibi, Gratis’te bulunan tek vegan far paleti. Kullanışlı ve her ihtiyaca uygun mat farlardan oluşuyor.
 • Benecos Coffee & Cream Quattro: Sağ üstteki dörtlü. Uygun fiyatından dolayı aldığım toprak tonlarında, kullanışlı bir palet. Avrupa markası olduğu için AB’de yaşayanlar daha rahat temin edebilecektir.
 • Melt Cosmetics Rust Stack: Sağ alttaki yuvarlak beşli. İşte bu favorilerimden. Parlak farları çok sevsem de bu masmat grunge tonları kalbimi fena çeliyor. Yine sadece online satışı bulunan, meşhur instagram markalarından.
 • Lime Crime Venus Palet: Orta alttaki palet. Kırmızı tonlu vegan farların hiç mi hiç bulunmadığı dönemde Lime Crime bol bordolu, pembeli bu paleti yarattı. Hayatım boyunca sadece bunu kullansam bıkmam herhalde. Aynı zamanda biraz daha sıcak tonlardan oluşan Venus-2 paleti de var ama onu yakın zamanda alabileceğimi sanmıyorum. Tamamen vegan bir marka.
 • Make Up Geek tekli farlar: Hemen her renkte, her tonda far yaratan MUG tekli farlarını yıllardır topluyorum, hala aklımda almayı düşündüğüm birçok renk var. Vegan opsiyonları gayet çok ama marka tümüyle vegan değil. İsteyenler için Vegan Bundle adı altında bir araya getirdikleri en iyi vegan far seçkilerini sunuyorlar. Birgün bu farlara uzun ve geniş bir post ayıracağım.

(Bu arada kare farlar dükkanı kapatıp gitmiş bir başka indie markadan maalesef.)

Piyasadaki vegan far paletleri bunlarla bitmiyor tabii. En beğenilen ve en ulaşılabilir cruelty free ve vegan paletlerin bazıları da şunlar:

 • Wet n Wild – Bare Necessities (Türkiye’de Gratis mağazalarında satılıyor)
 • Kat Von D – Saint & Sinner (Türkiye’de Sephora mağazalarında satılıyor, sınırlı üretim)
 • Elf – Mad for Matte (bütün paletler vegan)
 • Colourpop – I Think I love You, Double Entendre, Take Me Home paletler
 • Jeffree Star – Beauty Killer, Androgyny paletler
 • Violet Voss – Ride or Die, HG, Taupe Notch, Nicol Concilio paletler
 • Nabla – Dreamy palet
 • 100% Pure – Pretty Naked
 • Pacifica – Power of Love (bütün paletler vegan)
 • BH Cosmetics x Carli Bybel paletler
 • Coloured Raine – Lovelies
 • PUR Cosmetics – Soul Mattes
 • Lily Lolo – Laid Bare

Yorum Bırakın

6 Yorum "Vegan Makyaj Paletleri"

Yorum Bırak

basakahmetcinar

Yurt dışında her tür eğilim için ne çok seçenek var değil mi? Bundan 4 sene öncesine kadar Türkiye’de, organiğini geçtim, doğal cilt bakım ürünü bulmak bile mümkün değildi. Yavaş yavaş oturuyor bizde her şey… belki bir 10 sene sonra gerçek cruelty free ve vegan renkli kozmetik seçeneklerini de buluruz. Peki bir şey soracağım, karmin kullanmıyorlarsa, kırmızı renk için ne kullanıyorlar? Bitkilerden elde etmek muhtemelen mümkündür ama merak ettim :) sevgiler!

Sena

The Balm’ın tüm paletlerini rahatlıkla kullanılır miyim yoksa sadece bu palet için mi geçerli? Son olarak da Gratis’ten alabileceğim cruelty free şampuan saç kremi ruj far aydınlatıcı dış macunu vs önerilerin var mı? Teşekkürler şimdiden ?

%d bloggers like this: