Göz makyajını çok seven biri olarak vegan far bulmanın zorluğuna aşinayım. Bu yüzden bulunması adeta samanlıkta iğne aramaya benzeyen vegan paletlerden bahsedeceğim biraz.

Göz farlarının vegan olmamasının sebebi kırmızı boya pigmenti. Ezilmiş böceklerden yapılan karmin boyası kozmetikte çok sık kullanılıyor. Sentetik kırmızı boyalara nazaran güya daha “güvenli” olarak kabul edildiği için hemen her kızıl rengin içine mutlaka bunu koyuyorlar. Hatta bazen kırmızının zıt rengi yeşilde bile bulabilirsiniz bunu. Bunun gibi hayvansal maddeleri nasıl tespit edebileceğinizi daha önce ayrıntılarıyla anlatmıştım. Ama son zamanlarda vegan kozmetiğe doğru birçok atılım gördük. Buna vegan far paletleri de dahil. Bu yüzden yazının orjinalinde yurtdışında satılan paletlerden ağırlıklı olarak bahsetmiştim. Ama markalar çeşitlerini arttıkça vegan paletler de hepimiz için ulaşılabilir hale geldi. Sadece yurtdışından temin edilebilen paletleri rahatça listeden çıkarabilirim sanırım.

Türkiye’de ulaşabileceğiniz cruelty free ve vegan paletler şunlar:

 • Essence – Hello New York, G’day Sydney
 • Kiko – Konscious koleksiyonu far paletleri, New Green Me koleksiyonu far paletleri
 • Makeup Academy – Tüm paletler vegan (eveshop.com.tr‘de satılıyor)
 • NYX – Ultimate Utopia, Cosmic Metals, The Natural Shadow, The Smokey Shadow (Watsons’ta ve nyxcosmetics.com.tr‘de satılıyor)
 • Pastel – Show By Pastel paletler (Gratis gibi bakım mağazalarında bulunabilir)
 • Revolution – birçok vegan seçeneği var, şuraya tıklayarak hepsini görüntüleyebilirsiniz ya da paletlerin arkasındaki “cruelty-free and vegan” ibaresine bakabilirsiniz (Watsons’ta satılıyor)
 • The Balm Meet Matte Ador. (Gratis’te satılıyor)
 • The Body Shop – Own Your Naturals, Paint In Colour (kendi mağazaları ve thebodyshop.com.tr‘de satılıyor)

10 thoughts on “Vegan Makyaj Paletleri”

 1. Yurt dışında her tür eğilim için ne çok seçenek var değil mi? Bundan 4 sene öncesine kadar Türkiye’de, organiğini geçtim, doğal cilt bakım ürünü bulmak bile mümkün değildi. Yavaş yavaş oturuyor bizde her şey… belki bir 10 sene sonra gerçek cruelty free ve vegan renkli kozmetik seçeneklerini de buluruz. Peki bir şey soracağım, karmin kullanmıyorlarsa, kırmızı renk için ne kullanıyorlar? Bitkilerden elde etmek muhtemelen mümkündür ama merak ettim :) sevgiler!

  1. 4 sene öncesine göre seçeneklerin arttığı doğru ama Lush’ın yerli markalara yer açılsın diye TR’den adeta kovulduğunu hiç unutamıyorum mesela T-T Gümrük sınırının düşürülmesi vs de eklenince iki ileri bir geri tam mehterci olduk.

   Tek kırmızı pigment karmin değil aslında. Kozmetik açısından güvenli kabul edilen sentetik ve doğal kırmızı boyalar var ama kadar kan kırmızısı kadar belirgin bir renk vermeyebiliyor. Bu yüzden hem canlı renkli, hem de güzel yapılı vegan kırmızılı morlu vegan ürünler bulmak hala zor.

   1. Hmm ben Lush’ın hep kendi gittiğini düşünmüştüm, buradaki mağaza çalışanlarından da rahatsız olduğum için çok sık alışveriş yapabildiğim bir marka olamamıştı :/ ne tatlıyız ya, yurt dışı kozmetiği yasaklatırlar, gümrük sınırını düşürürler, markaları kovalarlar…
    Lime Crime paletteki krmızılar baya coşkulu duruyor aslında ama anladım şimdi… teşekkürler yanıtın için, sevgiler!

    1. Evet o yüzden Lime Crime’ın kırmızıları, bordoları bulunmaz bir nimet adeta^-^ Diğer markalar karmin varken uğraşmak istemiyorlar, yoksa yapılması imkansız olduğunu sanmıyorum.

     Yorumun için ben teşekkür ederim, sevgiler:)

 2. The Balm’ın tüm paletlerini rahatlıkla kullanılır miyim yoksa sadece bu palet için mi geçerli? Son olarak da Gratis’ten alabileceğim cruelty free şampuan saç kremi ruj far aydınlatıcı dış macunu vs önerilerin var mı? Teşekkürler şimdiden ?

  1. The Balm hayvanlarda test etmiyor ama sadece bu Matte Ador paleti vegan. Diğer paletlerinin hepsinde hayvansal madde var maalesef.
   Gratis’ten alabileceğin cruelty free saç bakımı markası olarak Petal Fresh ve Giovanni var. Ruj için Wet’n Wild Mega Last serisi, aydınlatıcı için The Balm Mary Lou olabilir. Far olarak yukarıda fotoğrafını gördüğün The Balm Matte Ador güzel bir seçenek. %100 cruelty free diyebileceğim bir diş macunu Gratis’te yok. Belki Migros’taki L’angelica olabilir. Cruelty free diş macunlarından şurada bahsetmiştim.

 3. merhaba! blogunu uzun süredir okuyorum ve yine uzun süredir lime crime-venus paletlerden birini ve melt’in rust stack’ini alma planım var, ikisi de çok hoş duruyor. o yüzden ikisinden biri için, hatta ikisi birden için senden bir yazı okumak hiç fena olmazdı :)

  1. Merhaba! Venus ve Rust paletler koleksiyonumun favorileri olduğu için blogda bahsetmeyi çok isterim tabii. Çok fazla talep olmadığı için post hazırlamayı ertelemiştim ama senin için yakında yazarım:) Hatta mayıs sonunda Venus XL elime geçecek, ikisini birden yorumlayabilirim.

 4. merhaba, yine ben! neden bilmiyorum ancak yorumunun altına karşılık bırakamıyorum, o yüzden buradan yazayım dedim :) rust stack incelemen için teşekkürler, yine alma isteğimi alevlendirdi :D ve eline geçtiğinde ikili bir venus incelemesi de hiç fena olmaz açıkçası :) tekrardan sevgiler!

  1. Rica ederim, beğenmene sevindim! Venus XL’ın elime geçmesi yakındır, en kısa zamanda yorumlarım ikisini birlikte. Sevgiler:)

Yorum Bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.