Vegan Makyaj Fırçaları

vegan-cruelty-free-sentetik-firca-kozmetik

Hayvan deneyleri başlı başına bir konu, peki makyaj fırçalarıyla ne derdimiz var? Herhangi bir teste tabi tutulmadığı için tüm fırçalar zaten cruelty-free olmuyor mu? Keşke bunun cevabı basit bir “evet” olsaydı ama hayvanların kullanıldığı her sektörün altından mutlaka bir bit yeniği çıkıyor maalesef. Kazağımızdaki yün pek masum sayılmazken fırçaların da sincaplar, taylar ve keçilerin neşe içinde zıplarken bıraktığı tüylerden üretildiğini varsaymak fazlasıyla naif bir düşünce olur.

İş cruelty-free fırça seçmeye geldiğinde hatlar biraz daha bulanıklaşıyor. Sertifikalı cruelty free markaların hayvan kılından yapılmış fırçalarına gözü kapalı güvenmek onların zulümsüz yollardan elde edildiği anlamına gelmiyor. Neyse ki günümüzde harika imitasyon kürkler yaratıldığı gibi hayvan kıllarını aratmayacak kalitede sentetik fırça alternatifleri çoğalmaya başladı. Yağı ve kiri emmediği, kolay yıkandığı ve çabuk kuruduğu için tercih edenler de çok.

Hem hayvan deneysiz markaların ürettiği, hem de tamamen vegan/sentetik kıl kullanan markaları aşağıda listeliyorum:

Ecotools (P)

Kullanışlı, dayanıklı, yumuşacık (hatta kimi zaman fazla yumuşacık), bol çeşitli Ecotools fırçalara hemen her marketten ulaşabildiğimiz için çok şanslıyız. Piyasadaki çoğu fırçasını denedim ve hemen hepsinden de memnun kaldım. En temel işlevlere sahip, uygun fiyatlı fırçalar arayanlar için ideal. Fırçaların hepsi bambu saplı ve sentetik kıllı. Çok fazla taklidi olduğu için dikkat etmekte fayda var.

Essence

Birçok vegan seçenekli vegan makyaj ürünleri üreten Essence, koleksiyonlarında zaman zaman makyaj fırçalarına da yer veriyor. Bu fırçalar her zaman sentetik kıllılar. Rossmann, Watsons gibi mağazalarda ya da online olarak bulunabilir.

E.L.F (P)

Uygun fiyatlarıyla herkesin gönülünü kazanan ELF fırçaların çoğu zaten vegandı, geçtiğimiz günlerde tamamen sentetik kıl üretimine geçildiğini açıkldılar. Türkiye’de Watsons mağazalarında ve websitesinde satılıyor.

Lottie London (P)

İngiltere markası Lottie London yine birçok vegan ve uygun fiyatlı makyaj ürünleriyle karşımızda. Fırçaları genellikle beğeniliyor ve hepsi de vegan. Watsons mağazalarında ve websitesinde satılıyor.

Nascita

Yerli markalardan Nascita, makyaj fırçası ve aksesuarları üretiyor. Tüm fırçalarının sentetik kıllı olduğunu belirttiler. Çoğu kozmetik mağazalarında ve websitelerinde satılıyor.

Real Techniques

Youtube videolarından tanıdığımız Pixiwoo kardeşler tarafından hazırlanan RT fırçalar tümüyle sentetik. Ulaşım kolaylığı açısından Ecotools’a benzese de her fırçası onun kadar kullanışlı çıkmayabiliyor. Fakat bazı efsane fırçaları var ki kimse tahtını deviremedi. RT fırçaları ve benzerlerini şu yazıda karşılaştırmıştım.

Sigma

Zamanında Mac gibi markaların dupe’larını üreten bir marka olarak başladı, şimdi kendine özgün yenilikçi fırçalar da üretmeye devam ediyor. Yakın zamanda tüm fırçalarında sentetik kıl kullanmaya başladı. Türkiye’de kozmela.com gibi online alışveriş sitelerinde bulunabiliyor ya da kendi websitesinden sipariş verilebiliyor. Elimdeki Sigma fırçalardan şu yazıda bahsetmiştim.

The Body Shop (P) (LB) (*)

Çok çeşitli olmasa da temel işlevde fırça serisine sahip. Fırçaların hepsi sentetik kıllı. TBS mağazalarından ya da websitesinden temin edilebilir.


(P):
Peta sertifikalı cruelty free marka.
(LB): Leaping Bunny sertifikalı cruelty free marka.
(*): Hayvan deneyi yapan firmalara bağlı cruelty free marka.
Yeşil renk: Tüm fırçalarında sadece sentetik (vegan) kıl kullanan marka.