vegan-cruelty-free-sentetik-firca-kozmetik

Hayvan deneyleri başlı başına bir konu, peki makyaj fırçalarıyla ne derdimiz var? Herhangi bir teste tabi tutulmadığı için tüm fırçalar zaten cruelty-free olmuyor mu? Keşke bunun cevabı basit bir “evet” olsaydı ama hayvanların kullanıldığı her sektörün altından mutlaka bir bit yeniği çıkıyor maalesef. Kazağımızdaki yün pek masum sayılmazken fırçaların da sincaplar, taylar ve keçilerin neşe içinde zıplarken bıraktığı tüylerden üretildiğini varsaymak fazlasıyla naif bir düşünce olur.

İş cruelty-free fırça seçmeye geldiğinde hatlar biraz daha bulanıklaşıyor. Sertifikalı cruelty free markaların hayvan kılından yapılmış fırçalarına gözü kapalı güvenmek onların zulümsüz yollardan elde edildiği anlamına gelmiyor. Neyse ki günümüzde harika imitasyon kürkler yaratıldığı gibi hayvan kıllarını aratmayacak kalitede sentetik fırça alternatifleri çoğalmaya başladı. Yağı ve kiri emmediği, kolay yıkandığı ve çabuk kuruduğu için tercih edenler de çok.

Hayvanlar üzerinde test etmeyen markaların vegan fırça alternatiflerini aşağıda listeledim. Özellikle en beğenilenlere ve kolay ulaşılabilir olanlara yer vermeye çalıştım. Ayrıca fırçalar kozmetik kapsamına girmediği için yurtdışından sipariş etmek yasak değil (20 euro’nun üzerindeki alışverişler gümrüğe takılabilir).

 

Artis: Artık her yerde kopyalarını gördüğümüz, tarağı (ya da badana fırçası, her neyse) andıran oval Artis fırçalar markanın kendi deyimiyle ‘hayvansız’. Şimdilik sadece websitesinden sipariş verilebiliyor.

Bdellium Tools: Tüm bambu fırça serileri ve SFX fırça serisi vegan. Websitesinden yapılan 20$ ve üstü alışverişlerde kargo ücretsiz.

Ecotools (P): Kullanışlı, dayanıklı, yumuşacık (hatta kimi zaman fazla yumuşacık), bol çeşitli Ecotools fırçalara hemen her marketten ulaşabildiğimiz için çok şanslıyız. Piyasadaki çoğu fırçasını denedim ve hemen hepsinden de memnun kaldım. En temel işlevlere sahip, uygun fiyatlı fırçalar arayanlar için ideal. Fırçaların hepsi bambu saplı ve sentetik kıllı. Taklitleri çoğalsa da eline su dökemeyecekleri aşikar.

E.L.F (P): Uygun fiyatlarıyla herkesin gönülünü kazanan ELF fırçaların çoğu zaten vegandı, geçtiğimiz günlerde tamamen sentetik kıl üretimine geçildiğini açıkldılar. Türkiye’de satılmıyor (güncelleme: websitesi artık Türkiye’ye gönderim yapmaya başladı ama kargo ücretinin biraz tuzlu olduğunu hatırlatırım). Amerika’da ulaşımı kolay bir marka olduğu için yurtdışına çıkan tanıdıklarınızdan ufak bir iyilik isteyebilirsiniz.

Furless (P): Adından da anlaşılabileceği gibi hayvan kılı kullanmayan, Avusturalya merkezli bir fırça markası. Hemen her çeşit, her kullanıma uygun fırçalar ve setler bulabilmek mümkün. Türkiye’de satılmıyor ama websitesinden sipariş verilebiliyor.

Real Techniques: Youtube videolarından tanıdığımız Pixiwoo kardeşler tarafından hazırlanan RT fırçalar tümüyle sentetik. Ulaşım kolaylığı açısından Ecotools’a benzese de her fırçası onun kadar kullanışlı çıkmayabiliyor. Fakat bazı efsane fırçaları var ki kimse tahtını deviremedi. RT fırçaları ve benzerlerini şu yazıda karşılaştırmıştım.

Sigma: Zamanında Mac gibi markaların dupe’larını üreten bir marka olarak başladı, şimdi kendine özgün yenilikçi fırçalar da üretmeye devam ediyor. Sigmax serisi ve SigmaTech serisi tamamen sentetik kıllardan yapılmış. Türkiye’de kozmela.com gibi online alışveriş sitelerinde bulunabiliyor ya da kendi websitesinden sipariş verilebiliyor. Elimdeki Sigma fırçalardan şu yazıda bahsetmiştim.

The Body Shop (P) (LB) (*): Çok çeşitli olmasa da temel işlevde fırça serisine sahip. Fırçaların hepsi sentetik kıllı. TBS mağazalarından ya da websitesinden temin edilebilir.

Too Faced (P) (*): “Teddy Bear” (oyuncak ayı) kılından yapılmış fırçalar hem yumuşacık hem de markanın konseptine yakışır derecede tatlış. Too Faced geçtiğimiz yıllarda Türkiye’deki satışını durdurdu ama popüler ürünleri Sephora’ya gelmeye devam ediyor.

Urban Decay (P) (LB) (*): Kendi ürünleriyle uyumlu, kullanışlı fırçalar yaratan Urban Decay de sadece sentetik kıl kullananlar arasında. Sephora mağazalarından ya da websitesinden temin edilebilir.

Wet’n Wild (P): Fiyatına göre performansı yüksek fırçalar yaratan WnW Gratis’te satılıyor. Ama son dönemde genişletilen fırça serisinin her parçası Türkiye’ye gelmiş değil. Şimdilik yalnızca 4 çeşidi satılıyor.

Zoeva: Son dönemin ‘arzu nesnesi’ sayılabilecek fırçalarını yaratan Zoeva, websitesinde vegan fırçalara özel bir bölüm bulunduruyor. Kötü haberi şimdiden vereyim, rose gold setleri tümüyle vegan değil. Türkiye’de satılmıyor ancak online sipariş mümkün.

 

(P): Peta sertifikalı cruelty free marka.

(LB): Leaping Bunny sertifikalı cruelty free marka.

(*): Hayvan deneyi yapan firmalara bağlı cruelty free marka.

Yeşil renk: Tüm fırçalarında sadece sentetik (vegan) kıl kullanan marka.

 

4 thoughts on “Vegan Makyaj Fırçaları”

  1. Gerçekten ufkum açılıyor yazılarını okudukça, çok teşekkürler bilgi için! Ecotools fırçaları genel olarak ben de seviyorum; fakat şu ikili far fırçası setini biraz başarısız buldum; bilmiyorum sen denedin mi. Onun dışındakiler gayet iyi. Ben de en çok Bdellium fırçalarını merak ediyorum aslında, yurt dışından almak için şansımı bir deneyeceğim. Sevgiler!

    1. Ecotools ikili setteki fırçanın açılı olanını ben de pek sevmedim ama kısa kıllı fırça göz altı kirpik diplerime farı çok iyi uyguluyor. O yüzden pişman değilim:) Bdellium indirimi denk gelirse buradaki fiyatlardan bile ucuza gelebilir, ben de denemek istiyorum. Sevgiler^^

  2. sigma’nın kozmetik ürünleri hakkında bir bilginiz var mı?Holografik rujları çok güzel görünüyor.

    1. Hangi açıdan soruyorsunuz? Hayvan testleri bakımından, Peta ya da Leaping Bunny sertifikaları yok. Ama hayvanlarda test etmediğini iddia ediyorlar ve Çin’de satmıyorlar. Ayrıca Logical Harmony blogunda da cruelty free gözüküyor.
      Rujları hakkında spesifik bir bilgim yok ama içeriğinde carmine listelenmiş. Yani vegan olmadığını söyleyebiliriz.

Yorum Bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.