Urtekram Nettle Isırgan Otlu Kepek Önleyici Organik Şampuan

Sosyal medyada, orada burada sürekli Desert Essence coconut şampuandan bahsettiğimi görmüş ve belki de bıkmışsınızdır. Kendisini mümkün olduğunca stoklamaya çalışsam da bazen farklı bir şey deneyesim gelmiyor değil. Ortalama 2 ayda bir şampuana 40 küsur lira basmanın maddi açıdan zorladığını inkar etmeyeceğim. Tabii bu yazıya konu olan Urtekram şampuan da müthiş kelepir değil ama indirimdeyken denemek istedim. Isırgan otu özü içerdiği için kepek ve dökülme sorunu olanların ilgisini çekeceğini sanıyorum.

Özellikleri

Önce detaya girmeden “şampuansı” özelliklerinden bahsedeyim. Saçı temizlemesi falan, önemli şeyler bunlar. Ve evet, temizliyor. Köpürmesi fena değil -ki organik/temiz içerik iddiasındaki şampuanlar söz konusu olunca biraz çekindiğim bir durum. Gerçi yıl oldu 2017, artık SLS’nin yerini başka köpürtücü ajanlar almış durumda. Bu şampuan için de geçerli. Öyle market markaları gibi deli köpük beklemeyin ama. Ben bu şampuanı yazın kullandığım için (geçen yazdan bahsediyoruz, tembel Duygu) normalden daha fazla miktarla yıkandım ve yarattığı o gıcır gıcır temizlik hissi hoşuma gitti. Saçta kalıntı vs bırakmadı, kolay durulandı. Dökülme yapmadı, hatta bir nebze de olsa azalttı; saçımı güçlendirdiğini ve parlattığını hissettim.

Sevmediğim yönlerine gelelim. Saçımı dolaştırdı, sertleştirdi, kabarmasına sebep oldu. Saç enseye değmesin diye sürekli topuz yapmaç mevsiminde bunu pek dert etmedim açıkçası. Ama kışın kullansam ekstra nemlendirici özellikli bir şekillendirme ürününe ihtiyacım olabilirmiş. Ha yanlış anlaşılmasın, saçın uçlarını kurutuyor gibi görünse de saç diplerini kurutucu ya da yağlandırıcı bir etkisi yok. Hatta yağlanmayı geciktirdi diyebilirim. Ama yine de çok kuru saçlar için uygun olmayabilir.

Isırgan otu işe yarıyor mu?

Kronik bir kepek problemim olmadığı için buna ne cevap versem bilemiyorum. Bir şeylere alerji geliştirdiysem ya da saçımın yağ dengesi bozulduysa kepek oluşuyor saçımda. Bu şampuanı kullandığım sürece pek kepek sıkıntısı çekmediğim doğrudur. Ama bir sorun varsa bunun şampuandan medet umarak çözüleceğini düşünmüyorum. Belki saç derinizde dermatit, sedef gibi bir hastalık vardır ve doktorunuz buna göre bir tedavi uygular. Belki de yediklerinize içtiklerinize dikkat etmeniz gerekiyordur. Sebebini öğrenmenin problemi çözmeye yardımcı olacağını düşünüyorum. Ama Urtekram tek başına ilaç niyetine kullanılacak kadar kuvvetli bir şampuan değil.

İçerik

Aloe Vera, Itır yağı, Servi yağı, Bergamot yağı ve tabii ki isminden de anlaşılacağı gibi Isırgan Otu özü gibi saç derisi problemlerine iyi gelebilecek, antiseptik ekstratlar ve yağlar içeriyor. İşe yarayıp yaramayacağı sizin saç ve cilt yapınıza bağlı sanırım. Bileşenler Ecocert/Cosmos sertifikalı, %15’i organik, tamamı doğal.

Urtekram neetle ısırgan otlu kepek önleyici şampuan içerik

Cruelty-free ve Vegan Beyanı

Urtekram Leaping Bunny programına bağlı hayvanlarda test etmeyen cruelty free bir marka. Çin’de satılmıyor. Bildiğim kadarıyla her ürünü de vegan sertifikalı. Danimarka’da üretim yapılıyor.

Nasıl Temin Ettim

Lilakutu‘dan indirimli almıştım, orjinal fiyatı 40 tl civarı. Popüler bir şampuan sanıyorum, birçok online alışveriş sitelerinde farklı fiyatlara bulmak mümkün olabilir. Google yeteneklerinizi geliştirip indirim kovalayacaksınız biraz. Mucize bir şampuan değil ama daha beter etmediği kesin! Urtekram’ın her ihtiyaca yönelik çeşit çeşit şampuanı da var, ilgilenenler bunları inceleyebilir.

Yorum Bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.