Halihazırda seven kitlesi bulunsa da da bazılarımız kullanım zorluğu açısından mineral makyajdan uzak duruyor, hoşlanmıyor olabilir elbette, haklıdır. Ama her güzelin bir kusuru var. Kullanım zorluğu sadece alışana kadar, çoğu üründe olduğu gibi.

Mineral makyajın son zamanlarda pek hoş olmayan bir imajı oluştu. Cildi bozduğu, alerji yaptığı, doğal olmasının yarardan çok zarar getirdiği, hatta gerçekten söylenildiği kadar doğal olmadığı iddiaları ortada dolaşıyor. Bunların çoğu ezber laf olabiliyor ne yazık ki.
Mineral fondötenler Çinko Oksit (Zinc Oxide), Titanyum Dioksit (Titanium Dioxide), mikalar ve diğer renk verici pigmentlerin karışımından oluşuyor. Bu maddelere alerjisi olan hassas bünyeleri bir kenara koyarsak, çoğu zaman alerji yapan unsur bu fondötenlerin ciltteki duruşunu güzelleştirmek amacıyla içine konmuş diğer içerikler olabiliyor. Mesela bir başka mineral olmasına rağmen yüksek alerjik reaksiyon riski taşıyan Bizmut (Bismuth Oxychloride). High end-drugstore farketmeden her türlü kozmetik şirketi tarafından mineral makyaj diye yutturulmaya çalışılan üründe bulunuyor. Elbette mikalar ve içeriğindeki diğer metaller (adı üzerinde mineral) kimi ciltlerde hassasiyet yaratabilir ama bu nadiren gözüküyor.
Önemli not: Mineral pudralar solunduğunda ciğerlere zarar verebilir! Ayrıca nano-partikül teknolojisinden uzak durmak en güvenlisi.
Aşağıda Türkiye’den edinebileceğimiz ünlü mineral makyaj markalarını ve fondötenlerini listeledim. Hiçbiri hayvanlarda test edilmiyor, hiçbiri hayvansal madde içermiyor (vegan).

Youngblood – Natural Mineral Foundation


İçerik: Titanium Dioxide (CI 77891), Bismuth Oxychloride (CI 77163), Mica (CI 77019). May Contain: Iron Oxides (CI 77491, CI 77492, CI 77499), Chromium Hydroxide Green (CI 77289), Chromium Oxide Greens (CI 77288).

 

 Jane Iredale – Amazing Base SPF 20

İçerik: Active Ingredients: Titanium Dioxide 14%, Zinc Oxide 6%. Ingredients: Mica, Boron Nitride, Zinc Stearate, Dimethicone, Stearic Acid, Plankton Extract, Algae Extract, Punica Granatum (Pomegranate) Extract. May Contain: Iron Oxides, Ultramarines, Chromium Oxide Greens.

 BellaPierre – Mineral Foundation

İçerik: Mica, Titanium Dioxide , Zinc Oxide , Iron Oxides. May contain: ultramarine

Zao Organic – Mineral Silk Loose Powder

İçerik: Mica, Oryza Sativa Powder (Oryza Sativa (Rice) Powder)*, Zea Mays Starch (Zea Mays (Corn) Starch)*, Silica, Zinc Stearate, Theobroma Cacao Seed Extract (Theobroma Cacao (Cocoa) Seed Extract), Tocopherol, Simmondsia Chinensis Seed Oil (Simmondsia Chinensis (Jojoba) Seed Oil)*, Adansonia Digitata Seed Oil*, Sesamum Indicum Seed Extract (Sesamum Indicum (Sesame) Seed Oil)*, Calcium Aluminium Borosilicate, Natural Vanilla Extract (Fragrance), Lauroyl Lysine, Alpha-Glucan Oligosaccharide, Bambusa Arundinacea Stem Powder, Ci 77820 (Silver), Caprylic/Capric Triglyceride, Theobroma Cacao Extract (Theobroma Cacao (Cocoa) Extract). May Contain +/- : Ci 77891 (Titanium Dioxide), Ci 77491 (Iron Oxides), Ci 77492 (Iron Oxides), Ci 77499 (Iron Oxides

Physicians Formula – Mineral Wear Talc-Free Mineral Loose Powder

 

İçerik: Mica, Zinc Oxide, Zinc Stearate, Boron Nitride, Lauroyl Lysine, Retinyl Palmitate, Tocopheryl Acetate, Methylparaben, Propylparaben. May Contain: Titanium Dioxide, Iron Oxide

 

Gosh – Mineral Powder

gosh-mineral-pudra

İçerik: CI 77891 (Titanium Dioxide), Mica, Baron Nitride, CI77492 (Iron Oxides), Aluminium Hydroxide, Zinc Stearete, CI 77499 (Iron Oxides), Capryloyl Glycine.

~~

Mineral makyaj üreticileri sadece toz yapılı fondötenlerle yetinmiyor elbette. Ne de olsa bunları kullanmaktan hoşlanmayan insanlar da çıkabilir doğal olarak. Fakat sıvı/krem formdaki fondötenlerin içinde su da olacağı için içerikleri tamamen değişecek anlamına gelir. Bir kere koruyucu kimyasallar katılması gerekecek. Bu yüzden sadece toz mineral fondötenleri paylaşıyor olmam sizin tercih edeceğiniz farklı yapılı fondötenlerin bulunmadığı anlamına gelmiyor.

Yukarıdakilerin içinde denediğim ve memnun da kaldığım ürünlerden biri Gosh mineral pudra, Gratis’te kolayca bulunabiliyor. İçerik bakımından en sadesi BellaPierre fondöten, belirli avm’lerdeki kiosklarından satın alınabilir. Diğer markalarsa belirli eczanelerde satılıyor. Listedeki markaların hemen hepsi online alışveriş sitelerinden de temin edilebiliyor.