lifeco-organik-hindistan-cevizi-yagi-kullanimi-vegan

O kadar popüler hale geldi ki bir tane daha hindistan cevizi yağı hakkında yazılmış bir post görmeye mecaliniz yoktur eminim. Artık hepiniz faydalarını, kullanım alanlarını falan da ezberlediniz, bizzat tecrübe ettiniz hatta. Ama bu beni her şeye rağmen yazmaktan alıkoymuyor.

Doların bu kadar el yakmadığı dönemlerde Vitacost‘tan alıp denemiştim. Daha çok bakım amaçlı kullanıp çabucak bitirmiştim. The LifeCo’nun Organik Hindistan Cevizi Yağı bu kadar yaygınlaşınca ondan devam ettim. Aynı şekilde soğuk sıkım, saf ve organik sertifikalı olduğu için içim epey rahat. Hatta performans bakımından The LifeCo daha mı iyi ne?

Biliyorum, binbir türlü kullanım alanı çıktı başımıza ama ben bu arkadaşı genel olarak yemeklere kattım, makyaj temizleyicisi ve saç serumu olarak kullandım. Bana kalırsa en çok bu alanlarda işe yarıyor. Bir kavanoz mutfakta, bir kavanoz da banyoda bulunduruyorum.

Ortamala 25 derecede eridiği için yılın yarısını katı, yarısını sıvı halde geçiriyor kendisi. Tabii evinizin sıcaklığı da önemli. Siz nerde yaşıyorsunuz bilmem, ama buralarda doğalgaz deli gibi pahalı. O yüzden temmuz – ağustos aylarında dışarıdan su kadar şeffaf görünen bir hale bürünüyor. Buradan ne kadar saf olduğu anlayabiliyoruz sanırım. Yıllar önce sertifikasız bir yerden aldığım yağ en sıcak günlerde bile tamamen şeffaf hale gelmemiş, içinde adeta bulutlar yüzmüştü. Siz de saflığını test etmek için ısıtma yöntemini kullanabilirsiniz.

Güneş koruyucu ya da hafif bir renkli nemlendirici sürüp çıkmadığım, daha detaylı makyaj yaptığım günlerde yüzümdeki tüm o boyayı çıkarmak için mutlaka doğal yağları kullanıyorum. Hindistan cevizi yağı sanırım kullandığım en etkili, en pratik makyaj temizleyici olabilir. Özellikle rimel çıkarmak benim için ölüm gibi bir şey. Bu yağ sayesinde gözümü ovalayıp kör etmeye gerek kalmıyor. Havanın nihayet serinlediği şu günlerde katılaşmış halini kullanmak benim için çok daha pratik. Alırken parmağınızda eriyor ama incecik bir yağ haline gelmediği için “balm” yapıda bir makyaj temizleyiciye dönüşüyor. Parmaklarımla makyajımı çıkardıktan sonra yüzümü durulayıp temiz havluya siliyorum. Böylece pamuk kullanımını da azaltmış oluyorum. Hem de yüzüm yumuşacık oluyor. Peki alt tarafı bir makyaj temizleyicisi için bu kadar para vermek biraz zarar ziyan değil mi? Bu soruyu siz sormadıysanız bile ben ilk başta sormuştum. Aslına bakarsanız daha ucuz doğal yağları çok daha fazla kullanmak gerekiyor (çünkü bu kadar yoğun değiller) ve 2-3 ayda bitiyorlar. Bu yağın sadece yarısını aldığım halde aylardır bitmedi. Tek kötü özelliği yazın sıvı hale dönüştüğünde kavanozun işlevsiz bir hale gelmesi.

Zeytinyağı gibi yanma derecesi düşük yağlara sağlıklı bir alternatif olduğu söylendiği için kızartmalarda kullandım. Hafif tatlımsı, biraz da ağır bir lezzet verdiği için her yemeğe yakıştıramıyorum. Bu yüzden çok sık elimin gittiğini söyleyemem. Ama hayvansal tereyağına bitkisel bir alternatif olarak gayet işe yarıyor. Donduğunda malzemeleri bir arada tutmaya yardımcı oluyor. Özellikle tart hamuru türevlerinde ya da raw tatlılarda müthiş işe yarıyor. Benim kendisiyle yapmayı en çok sevdiğim tarif vegan sufle. Denemek isteyenleri şuraya alalım.

Hindistan cevizi yağı bildiğiniz gibi saçlar için de faydalı. Saç teline nüfuz eden nadir yağlardan olduğu söyleniyor. Yıpranmış saçları onarma amaçlı yapılan maskelerden memnun kalan birçok kişi var. Ben de eskiden bunlardan biriydim. Artık saçımda boya vs kalmadığından beri hiç kullanmadım. Biraz da kıyamadım doğrusu, o uzun saça sürmeye kalksam 2 kullanımda biter. Güncelleme: Saçım işlem gördükten sonra tekrar kullanmaya başladım. Saçımı yıkadıktan sonra nemliyken, bir de tarayıp kuruttuktan sonra serum gibi uyguluyorum. Özellikle yıpranan uçları nemlendirme ve elektriklenmeyi azaltma konusunda pek marifetli doğrusu. Ama sağlıklı saçı yağlandırıp söndürebilir.

Hindisyan cevizi yağı, bana kalırsa abartıldığı kadar mucizevi değil ama çok faydalı olduğu aşikar. Tekrar alacağım, her zaman evde bulunduracağım bir yağ bu. Ben yaklaşık 45 liraya almıştım. Şu an Watsons ve Migros dahil çoğu markette uygun fiyatlı çeşitleri de satılmaya başlandı.

3 thoughts on “The LifeCo Organik Hindistan Cevizi Yağı”

  1. Mucizevi oluşu bence bu kadar çok kullanım alanı olmasından da kaynaklanıyor :) Aslında yağ çekme işlemi için de kullanan var; cesaret edebilirsem deneyeceğim! En güzel detokslardan biri gibi…
    Ben sana aslında başka bir şey soracağım… bu hafta sonu bir etkinlik dolayısıyla elime ipek kozası peelinglerinden geçti. Vaktiyle pek merak ettiğim bir şeydi, fakat ürünü elime alınca bir irkildim. Kesinlikle vegan bir şey olmadığının farkındayım; ama, nasıl üretildikleri konusunda bir fikrin var mı? Ben de biraz araştıracağım; fakat o tırtıllar öldürülmeden kozalar alınmaıyordur diye düşünüyorum ve cruelty-free işini geçtim, bana üretim şekli biraz vahşice geliyor bu noktada… Özetle, senin hem fikrini almak, hem de prosesi bliiyorssan bir de senden duymak istedim. Sevgiler :)

    1. Tahmin ettiğin gibi ipek üretiminde de vahşi yöntemler kullanılıyor maalesef. Genelde insanlar hayran olduğu ipek kumaşın nasıl elde edildiğini duyunca rahatsız oluyor, keza ipek kozasından peeling yaparak sunmak da mide gerektirir. Gerçi plasenta vs kozmetikte bu kadar tuttuktan sonra ne duyarsa duysun şaşırmıyor insan.

      İpek elde etmek için kozaları içinde hayvan varken kaynar suda haşlıyorlar ya da buhar odalarında boğuyorlar. Hayvan çıktığı takdirde ipek ipliği düzgün oluşturulamaz. Hele ki peeling elde etmek için içerdeki hayvanı dikkatlice alıp doğaya saldıklarını hiç sanmıyorum, erkek civcivleri işe yaramaz diye öldüren bir endüstriden bahsediyoruz sonuçta. Cilt ürünleri için kullanabilecekleri bir sürü harika hammadde yokmuş gibi gariban böceklere, kelebeklere bulaşmaları çok üzücü.

Yorum Bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.