The Body Shop Camomile Temizleme Yağı

the body shop camomile temizleme yagi

Son zamanlarda Kore markaları sayesinde popüler olan iki aşamalı cilt temizliği benim için vazgeçilmez bir rutin oldu. Cildim sorunlu olduğu için temizleme konusunda üşengeç davranmanın bedelini zamanında ödedim. Bu yüzden artık cilt bakımını ciddiye alıyorum. Güzel bir makyaj temizleme yağı konusunda sürekli arayıştayım. The Body Shop papatya özlü temizleyici yağı benim için en kolay ulaşılabilir vegan ürün olduğu için öncelik tanıdım.

Hatırlarsanız hindistan cevizi yağından ve nasıl kullandığımdan daha önce bahsetmiştim. Hala da makyaj temizlemek için güzel olduğunu düşünüyorum. Ama cildime çok yoğun geldiği ve tam anlamıyla durulanması imkansız olduğu için sadece gözlerimde ağır makyaj yaptığım günlerde kullanmaya başladım. Geri kalanı için misel su kullandım (ki tedavim süresince doktorumun da önerisi buydu). Ama böyle olunca temizlenmesi ya eksik kalıyordu ya da fazla zahmetli oluyordu. The Body Shop yağdan sonra hindistan cevizi yağını sadece saçım için kullanmaya karar verdim ve hiç pişman değilim.

Özellikleri

Adı üstünde butter, yani katı bir yağ formunda. Bu vaks dokusunu yaratmak için balmumu kullanılmaması benim için makbule geçen bir özellik açıkçası.

Parmaklarımla biraz alıp direkt olarak uyguluyorum. Yüze yedirince zaten eriyor. Yoğun bir yağ olduğu için makyajı güzel çıkardığını farkettim. Daha doğrusu makyajı bozup yüzeye çıkarmaya yarıyor. Bir nevi “kabasını alıyor” diyebiliriz. Aynı zamanda hemen emilecek kadar hafif olmadığı için sertçe ovalama gerektirmeden, cilde zarar vermeden makyajı çıkarıyor. Pamuk vs. kullanmaya da gerek kalmıyor.

Daha sonra temizleyici bir jelle yüzümü yıkayıp duruluyorum. Eğer çok ağır bir makyaj yaptıysam yıkamadan önce misel suyla da şöyle bir geçebiliyorum (işte burada temizleme rutinime 3. bir aşama daha eklemiş oluyorum, ah ne uğraşmalar). Kimisi misel su yerine havluyla silerek tüm boyayı ve makyajı silmiş oluyor. Böylece temizleyici jel daha etkili oluyor. Ben sürekli havlu yıkamaya üşendiğim için bu yöntemi kullanmıyorum dürüst olmak gerekirse.

Tüm bunlardan sonra (eğer temizleyici jeliniz de güvenilirse) makyajdan, kirden, yağdan tamamen arınmış oluyorsunuz. Hindistan cevizi yağı bazen yüzümde bir yağ tabakası bırakabiliyordu, ne kadar iyi temizlersem temizleyeyim. The Body Shop yağın ise kalıntı vs. bıraktığına hiç şahit olmadım.

İçerik

Ethylhexyl Palmitate, Synthetic Wax, PEG-20 Glyceryl Triisostearate, Olea Europaea Fruit Oil, Butyrospermum Parkii Butter, Caprylyl Glycol, Tocopherol, Parfum, Aqua, Linalool, Limonene, Helianthus Annuus Seed Oil, Anthemis Nobilis Flower Extract, Citric Acid.

Zaten ciltte çok kısa süre kalan, çok çabuk durulanan bir ürünün içeriğine çok kafayı takmam normalde. Ama içinde parfüm olması biraz canımı sıktı. Ayrıca kokusunu net hissedebiliyorsunuz. Kötü bir koku değil ama ne gerek var gerçekten. Daha önce de defalarca dediğim gibi, uzmanların sıkça belirttiği gibi, parfüm en toksik içeriklerden biri. İlginç bir şekilde en gereksizi de. Tamamen satış taktiği olduğu için lütfen buram buram sentetik parfüm kokan kozmetik talep etmeyin diye hatırlatmak istiyorum.

Bunun dışında, o katı yağ kıvamını sentetik vaks sayesinde yakalamışlar. Zeytinyağı, shea yağı ve ayçiçeği yağı içeriyor. Tabii ki papatya özü de kullanılmış. Aynı zamanda e vitamini de göze çarpıyor. Maalesef palm yağı içeriyor. Bu yüzden piyasada başka vegan alternatifler bulursam onları denemeyi tercih ederim, her ne kadar performansından memnun kalsam da.

Cruelty-free ve Vegan Bilgisi

The Body Shop, Peta ve Leaping Bunny onaylı hayvan deneyi yapmayan bir marka. Hem vegan seçenekleri bol, hem de websitesinde hangi ürünlerin vegan formüllü olduğu belirtilmiş. Bu ürün, makyaj temizleme yağı, aynı şekilde vegan formüllü.

TBS kendisi tamamen deney yapmayan bir marka olsa da deney yapan Loreal’e bağlı bir marka. Geçenlerde farklı bir şirkete geçtiği söylendi ama kesin teyit edilmiş değil. Türkiye’de hala Loreal çatısı altında satılıyor. Tabii hayvan deneyleri konusunda milyonlarca imza toplamayı başarmış, farkındalık yaratabilmiş ve yayabilmiş bir marka olması gerçeği de var. Tercih edip etmemek tamamen sizin kişisel kararınıza kalmış.

Nasıl Temin Ettim

The Body Shop Türkçe websitesinden online siparişle aldım. İndirim yakaladığım için uygun fiyata denk getirmiştim ama orjinali 140 lira. Aynı zamanda mağazaları da bulunuyor, yine websitesinden size yakın şubesini arayabilirsiniz.