The Balm Meet Matt(e) Hughes Likit Rujlar – Committed & Honest

TheBalm Meet Matte Hughes Liquid lipstick - Committed Honest

Son zamanlarda mat likit rujlara ağırlık vermişken The Balm’ın yeni çıkardığı Meet Matte Hughes serisinden bahsetmesem olmazdı. Gratis’in rujları Türkiye’ye getirmesini beklerken piyasadaki benzerleriyle örtüşen yapıda olduğunu, bu tarz rujları sevenleri memnun edeceğini duydum. Beklediğim gibi de çıktı, diğerlerinden ne eksik ne de fazla, ortalama bir mat-likit ruj. Bu kötü olduğu anlamına gelmiyor, tam tersi vaatlerini yerine getirdiğini gösteriyor. Renk seçenekleri bakımından trendlere uygun davranmışlar ama risk alıp cesur renkler de yaratmamışlar. Her makyaja uyabilecek, “ölü nude” kategorisine girmeyecek, doğal ama doygun bir renge ihtiyacım olduğu için Committed rengini ve mercanları sevdiğim için Honest rengini aldım. Özellikle Charming çok popüler olsa da bendeki Lime Crime Riot ile çok benzedikleri için gerek duymadım (takip edenler bilir, instagram’da karşılaştırmasını yapmıştım).

Sincere ve Trustworthy rujlardan bahsettiğim Meet Matte Hughes vol. 2 yazısını okumak isteyenleri şuraya alalım.

Yapısı ve Kalıcılığı

Tipik bir likit-mat ruj gibi süngerli aplikatörüyle uyguluyorsunuz ve 1-2 dakika içinde kuruyunca hiçbir parlaklık kalmıyor. Kremsi yapısı, tek katta örtücülük sağlaması, çabuk kuruması, kuruduktan sonra verdiği tamamen mat görüntü (bu kısmı herkesin beğenisine göre değişir tabii), bulaşmaması, dudakta gerginlik vb rahatsız bir his yaratmaması zaten likit mat rujlarda aradığım özelliklerden. Waterproof oldukları için suyla değil yağ bazlı bir temizleyiciyle çıkarılması gerekiyor. Kalıcılıklarını iyi bulsam da mucize beklemiyorum zaten, hemen hepsi yağlı bir yemekten sonra çıkıyor. Arada sadece hafif birşeyler içtiğim 5-6 saat orada durmaya devam etti. Benim bünye 6 saatte velev ki acıkmadıysa da mutlaka yeme ihtiyacı duyduğu için daha fazlası hakkında yorum yapamayacağım. Çıkarken dudağın içinden dışına doğru bozulmaya başladığı için kötü bir görüntü oluşmasın diye peçeteyle de siliyorum zaten. Durup duruken kuru bir peçeteyle çıkarmak zor ancak yemek yeme esnasında silmesi kolay. Bu -en azından benim açımdan- bir avantaj.

Konsept ve ürün isimlerinin The Balm’dan beklenecek türde olduğunun farkındayım ama yine de dudağıma şöyle bir gülümseme koyduruveriyor. Rastgele numaraları sıraladıkları isimlerin pek akılda kalıcı olmadığına hemfikiriz sanırım, Nars-vari erotik göndermeler de artık sıktı. İlla ki aşk ve ilişkiler yolunda gidilecekse bence gayet başarılı olmuşlar.

Renkler

Committed, aradığım nude ruju tanımlarken daha önce bilmem kaç kez bahsettiğim gibi, o hoşuma gitmeyen mauve-gül kurusu tonunu içermeyen, ölü gibi göstermeden de doğal durabilen bir renk. Websitesinde “pinky nude” deyip bırakmışlar ama bence biraz da şeftaliye bakan türde bir nude. Bir de dudakları silecek kadar açık tonlu değil, dudağımdan 1-2 ton daha koyu, tam kararında. Tabii rengin herkesin cilt tonuna göre değişebileceğini unutmayalım, daha soğuk görünen swatchlarla da karşılaştım. Kısacası, piyasayı domine eden çamurlu ve sönük nude’lardan sonra doygun ama doğal renkli Committed ile karşılaşmak beni sevindirdi. Pigmenti, kalıcılığı ve yapısı serideki diğer arkadaşlarından altta kalır değil. Çokça kullanacağımı tahmin edebiliyorum.

Honest, zaten kırmızı bir mat rujum halihazırda bulunduğu için mercana dönük tonuyla tercih ettiğim bir renk. Daha soft bir çilek kırmızısı hiç fena olmazdı ama onu pek tutturamıyorlar. Ya pembeye ya da fazlasıyla turuncuya kaçıyorlar. Bu o daha sıcak tonlu, turuncuya bakan kırmızılardan ama içinde yeterince mercanlık var. Özellikle neon, kıpkırmızı dudak istemediğim, sadece kuyruklu eyeliner ve rimelle beraber kullandığım, basit ama iyi hissettiren bir makyaj görünümü için ideal. Diğerlerine göre biraz daha yamalı bir sürümü var, daha az pigmentli ve daha az kalıcı. Evet, diğerleriyle karşılaştırma yapabiliyorum çünkü serinin testerlarıyla epey haşır neşir oldum. Eh bende Gratis’e zırt pırt gidecek zaman bol. Yine de Honest’la birbirimizden memnunuz.

Cruelty free ve vegan mı?

The Balm, ürünlerini ve içeriklerini hayvanlarda test etmediğini, tedarikçilerinin de hayvan testi gerçekleştirmediğini iddia ediyor. Aynı zamanda Çin’de satılmıyor. Peta ya da Leaping Bunny listelerinde bulunmuyorlar, sadece sertifikalı cruelty free ürün alanların aklında bulunsun. Logical Harmony‘nin çok güvendiğim cruelty free listesinde görmek benim için yeterli.

The Balm’ın websitesinde “vegan” diye arama yaptığınızda size vegan ürünlerini listeliyor. Meet Matte Hughes serisi de bu listenin içinde bulunuyor. Zaten bilinen hayvansal maddeleri de içermiyor.