The Balm Meet Matt(e) Ador. Vegan Far Paleti

The Balm Meet Matte Ador Vegan Far Paleti

Bazen vegan alternatifler bulmak çocuk oyuncağıdır, gözünüzün önünde duruyordur. Bazen de çok zordur, öyle bir varlık yoktur adeta. İşte far paletleri ikinci kategoriye giriyor. Hemen hepsinin içeriğinde karmin (ezilmiş böcek) bulunuyor. Hayvansal madde içermiyorsa dahi gri, mavi, yeşil gibi 2017’de pek kullanılmayan renkler karşınıza çıkabiliyor. Paletleri hesaba katmıyorum bile, çünkü hepsinde vegan olmayan en az 1 renk mutlaka vardır.

Amerikan indie markaları son zamanlarda müthiş vegan paletler yarattı. Bunlardan bazılarını alma şansına sahip oldum. Ama Türkiye’de seçeneklerimizin çok kısıtlı olduğunu biliyorsunuz. Market markalarından birinin vegan (ve güzel) bir palet çıkarması gerekiyordu. The Balm geçtiğimiz aylarda yeni Meet Matte Ador paletinin vegan formüllü olacağını açıklayınca hepimiz çok heyecanlandık. Üstelik günümüzde en çok kullanılan klasik renkleri de içeriyor. Mat olması onu alengirli göz makyajı yapmayan veganlar için ideal kılıyor.
 

Özellikleri

Temel renkleri barındıran, sade ve çok kullanışlı bir palet. Ama genel anlamda baktığımızda diğer Meet Matte paletler kadar başarılı bulmadım. Hiçbirini kullanmadım ama yapılarını az çok biliyorum. Ador farlarının yapısı diğer Meet Matte’lerin aksine pigmentli ve yağ gibi kayan türde değil. Özellikle koyu renkleri fazla sert geldi. Ama altına far bazı kullandığınız takdirde daha pigmentli ve doygun renkler oluşturmak mümkün. Bu denli masmat farlara göre güzel uygulanıyor ve dağıtılıyor.

 

Renk seçimini genel olarak beğendim ve günlük makyaj için kullanışlı buldum. Ama en alttaki koyu renkleri palete dahil etmeyip bizden daha az para isteselermiş çok daha yerinde bir karar olacakmış. Artık siyah far kullanılmıyor, kullanılsa da hepimizde dolu zaten, çok gereksiz. Bunun yerine çok koyu bir çikolata kahve şahane dururmuş. Diğer koyu mavi ve koyu yeşil renklere karşı değilim ama daha güzel tonlar yaratabilirlermiş. Mesela koyu yeşil rengin potansiyelini fena harcamışlar, keşke belirgin bir hakî ya da asker yeşili olsaymış. Petrol mavisini beğendim ama bu tarz tonlar ya çok pigmentli ya da ışıltılı olmalı bence.

Russo, Bernard, Jones gibi orta tonların yapılarını başarılı buldum. Dağıtması kolay ve renkleri doygun.

Munoz ve Johansson gibi açık renkler biraz sert ve tebeşirimsiler ama renkleri pigmentli ve uygulaması kolay.

Williams, paletin tek koyu kahve tonu olarak biraz yamalı uygulanıyor ama pigmentini kolay veriyor.

Soto, Boraki ve Lee gibi koyu tonlar sert ve tozutan türde.

İçerik

Paletin üzerinde de belirttiği gibi formülasyonu vegan, yani hayvansal madde içermiyor. Ayrıca talk alerjisi olanlar da sevinebilir, bu farlarda talk yok. Dokularının sert olmasının sebebi biraz da bu olabilir. Toksik katkı maddeleriyle dolu olmaması bir başka avantajı.

Cruelty-free ve Vegan İddiası

The Balm, ürünlerini ve içeriklerini hayvanlarda test etmediğini, tedarikçilerinin de hayvan testi gerçekleştirmediğini iddia ediyor. Aynı zamanda Çin’de satılmıyor. Peta ya da Leaping Bunny listelerinde bulunmuyorlar, sadece sertifikalı cruelty free ürün alanların aklında bulunsun. Logical Harmony‘nin çok güvendiğim cruelty free listesinde görmek benim için yeterli. Palet ise üzerinde yazdığı üzere vegan formüle sahip. Amerika’da üretilmiş.

Tavsiyeler…

Yazıda çok eleştirel konuşsam da bu paletle yaptığım her makyajımdan memnun kaldım. Sıcak toprak renklerini seviyorsanız, siyah ve açık tonlar dahil temel renkleri içeren günlük bir palete ihtiyacınız varsa birçok vegan için en ulaşılabilir, en ideal palet olacaktır.

Meet Matte Ador paleti indirimden 95 liraya aldım. İndirimsiz fiyatı 150 tl civarı. Orjinalinde 40$ olduğunu düşünürsek, pek de fena sayılmaz (ama siz yine de indirimleri takip edin). Gratis şubelerinde bulunabilir.