The Balm Instain Allık – Pinstripe

the-balm-instain-long-wearing-staining-blush-allik-pinstripe
Bu allıkları da her blogda görmekten bıktın be okuyucu. Hepimizin artık görünce kusası geldiği Bumads reklam şeysi gibi bazı çok konuşulan ürünler de sıkabiliyor, haklısın. Ama şu kış aylarında en çok kullandığım ürünü olduğu için yazma isteğine karşı koyamadım. Merak etme, bu sefer kısa olacak (yalan).

The Balm, Instain serisinde gerçekten güzel renkler yaratmayı başarmış olsa da ben almayı pek düşünmemiştim çünkü allık denen şeyi pek kullanmıyorum zaten. O yanaklar allığı kaldırmıyor, kaldıramıyor, koskocaman şişiveriyor. Ama bu rengin özel bir yeri var bende. Çünkü hem allık olarak kullanınca yanakları dolgunlaştırmadan renk vermeyi başarabiliyor hem de çok güzel bir far rengi. Malum kış aylarındayız ve ben soğuk tonlu, morlu, bordolu, kırmız tonlu farlarıma dönüş yaptım. Daha doğrusu makyaj yapmaya başladım, yoksa yaz-kış ayırt etmeden seviyorum bu renkleri. Pinstripe’ın rengindeki hafif grilik-kirlilik sayesinde gözleri mikrop kapmış/ağlamış gibi göstermeyen, ne koyu ne de açık bir pembe-mor ortaya çıkmış. The Balm her ne kadar bu rengi plum olarak adlandırsa da bana göre plum (mürdüm) değil bu renk -ki zaten plum olmak için fazla pembe tonlu. Koyu bir mauve olabilir ancak. Ama Instain serisinde Houndstood rengini mauve olarak adlandırmışlar, buna da plum olmak kalmış anlaşılan.

Herkesin dediği gibi, çok pigmentli bir allık. Büyü gibi bir şey yapıyor. Öyle çok uyguladığını farketmiyorsun ama en sonunda çıkan esere baktığında mutlaka fazla uygulanmış oluyor. O yüzden sürerken gözüme az uygulamışım gibi gelmeli ki fırçayı kaldırdığımda sürprizle karşılaşmayayım. Zaten böyle yapınca ‘normal’ miktarda uygulamış oluyorum. Ayrıca düzgün dağıtmak zor, aceleniz varsa yama gibi görünebilir. Far olarak mükemmel ama. Kalıcılığı da yüksek.

Sağda birkaç kat uyguladığım swatch, solunda da parmağımdan arta kalan renk var. İşte bu hafif renk yanağımızda olması gereken renk. Yani fırçayı şöyle bir dokundurup büyük kısmını elimizde bileğimizde falan aldırınca ideal uygulamayı yaratıyor. Çok üst üste sürmemek şartıyla tabii. Tam bir ‘elini korkak alıştıran’ allığı. Esmerlere de açık tenlilere de -hafif uygulandığı sürece- yakışır.

İçerik: Mica, Lauroyl Lysine, Magnesium Stearate, Dimethicone, Ethylhexyl Methoxycinnamate, Caprylic/Capric Triglycerıde, Diethylhexyl Syringylidenemalonate, Ascorbyl Palmitate, Tocopheryl Acetate, Retinyl Palmitate, Sodium Dehydroacetate. May Contain [+/- Titanium Dioxide (CI 77891), Iron Oxides (CI 77491, CI 77492, CI 77499), Red 7 Lake (CI 15850), Red 30 Lake (CI 73360),  Red 6 (CI 15850), Yellow 5 Lake (CI 19140), Manganese Violet (CI 77742), Ultramarines (CI 77007), Orange 5 (CI 45370), Red 27 (CI 45410), Red 28 Lake (CI 45410)]

İçeriğine çok takılmıyorum açıkçası. Fondötenin üzerine, yanağımdaki azıcık bir bölgeye hafifçecik uyguladığım bir ürün yani. Cilt tarafından emilmeyi bırak, herhangi bir temas kurabildiği konusunda ciddi şüphelerim var, o kadar takılamayacağım. Ama carmine böceği içermemesi almama büyük teşvik etmiş bulundu. Gördüğüm kadarıyla başka hayvansal içerik bulunmuyor. Formülünün vegan olduğunu varsayabiliriz sanıyorum.

The Balm hayvanlar üzerinde test etmediğini iddia eden bir marka, hayvan deneylerinin mecburi tutulduğu Çin’de de satılmıyor. Herhangi bir sertifika programına katılmamış ya da resmi bir tavşan logosu edinememiş olsa da Logical Harmony‘e göre cruelty free. Sadece Peta ya da Leaping Bunny sertifikalı ürünleri kullananlar The Balm’ı tercih etmesin tabii.

Madem far olarak kullandığımdan bahsettim, uygulama fotoğrafı koymak farz oldu. Rengi belli olsun diye çok fazla değişik far kullanmadım, o yüzden pek gölgeli mölgeli değil. Ayrıca yanağımda da Pinstripe var, farkediliyor mu bilmem. Bu makyajla dışarı çıkacağım için belirginleştirerek riske atmadım. Fotoğraftan anlaşılmasa da, bundan daha fazlası palyaçoya kaçacaktı. İki değdirdim çıktım.

Instain allıklardan bir de Toile’yi merak ediyorum. Normal fiyatı 27 lira, indirime girmeden almayacak kadar cimriyim tabii.