the-balm-instain-long-wearing-staining-blush-allik-pinstripe
Bu allıkları da her blogda görmekten bıktın be okuyucu. Hepimizin artık görünce kusası geldiği Bumads reklam şeysi gibi bazı çok konuşulan ürünler de sıkabiliyor, haklısın. Ama şu kış aylarında en çok kullandığım ürünü olduğu için yazma isteğine karşı koyamadım. Merak etme, bu sefer kısa olacak (yalan).

The Balm, Instain serisinde gerçekten güzel renkler yaratmayı başarmış olsa da ben almayı pek düşünmemiştim çünkü allık denen şeyi pek kullanmıyorum zaten. O yanaklar allığı kaldırmıyor, kaldıramıyor, koskocaman şişiveriyor. Ama bu rengin özel bir yeri var bende. Çünkü hem allık olarak kullanınca yanakları dolgunlaştırmadan renk vermeyi başarabiliyor hem de çok güzel bir far rengi. Malum kış aylarındayız ve ben soğuk tonlu, morlu, bordolu, kırmız tonlu farlarıma dönüş yaptım. Daha doğrusu makyaj yapmaya başladım, yoksa yaz-kış ayırt etmeden seviyorum bu renkleri. Pinstripe’ın rengindeki hafif grilik-kirlilik sayesinde gözleri mikrop kapmış/ağlamış gibi göstermeyen, ne koyu ne de açık bir pembe-mor ortaya çıkmış. The Balm her ne kadar bu rengi plum olarak adlandırsa da bana göre plum (mürdüm) değil bu renk -ki zaten plum olmak için fazla pembe tonlu. Koyu bir mauve olabilir ancak. Ama Instain serisinde Houndstood rengini mauve olarak adlandırmışlar, buna da plum olmak kalmış anlaşılan.

the-balm-instain-long-wearing-staining-blush-allik-pinstripe-plum
Herkesin dediği gibi, çok pigmentli bir allık. Büyü gibi bir şey yapıyor. Öyle çok uyguladığını farketmiyorsun ama en sonunda çıkan esere baktığında mutlaka fazla uygulanmış oluyor. O yüzden sürerken gözüme az uygulamışım gibi gelmeli ki fırçayı kaldırdığımda sürprizle karşılaşmayayım. Zaten böyle yapınca ‘normal’ miktarda uygulamış oluyorum. Ayrıca düzgün dağıtmak zor, aceleniz varsa yama gibi görünebilir. Far olarak mükemmel ama. Kalıcılığı da yüksek.

IMG_2320Sağda birkaç kat uyguladığım swatch, solunda da parmağımdan arta kalan renk var. İşte bu hafif renk yanağımızda olması gereken renk. Yani fırçayı şöyle bir dokundurup büyük kısmını elimizde bileğimizde falan aldırınca ideal uygulamayı yaratıyor. Çok üst üste sürmemek şartıyla tabii. Tam bir ‘elini korkak alıştıran’ allığı. Esmerlere de açık tenlilere de -hafif uygulandığı sürece- yakışır.

İçerik: Mica, Lauroyl Lysine, Magnesium Stearate, Dimethicone, Ethylhexyl Methoxycinnamate, Caprylic/Capric Triglycerıde, Diethylhexyl Syringylidenemalonate, Ascorbyl Palmitate, Tocopheryl Acetate, Retinyl Palmitate, Sodium Dehydroacetate. May Contain [+/- Titanium Dioxide (CI 77891), Iron Oxides (CI 77491, CI 77492, CI 77499), Red 7 Lake (CI 15850), Red 30 Lake (CI 73360),  Red 6 (CI 15850), Yellow 5 Lake (CI 19140), Manganese Violet (CI 77742), Ultramarines (CI 77007), Orange 5 (CI 45370), Red 27 (CI 45410), Red 28 Lake (CI 45410)]

İçeriğine çok takılmıyorum açıkçası. Fondötenin üzerine, yanağımdaki azıcık bir bölgeye hafifçecik uyguladığım bir ürün yani. Cilt tarafından emilmeyi bırak, herhangi bir temas kurabildiği konusunda ciddi şüphelerim var, o kadar takılamayacağım. Ama carmine böceği içermemesi almama büyük teşvik etmiş bulundu. Gördüğüm kadarıyla başka hayvansal içerik bulunmuyor. Formülünün vegan olduğunu varsayabiliriz sanıyorum.

The Balm hayvanlar üzerinde test etmediğini iddia eden bir marka, hayvan deneylerinin mecburi tutulduğu Çin’de de satılmıyor. Herhangi bir sertifika programına katılmamış ya da resmi bir tavşan logosu edinememiş olsa da Logical Harmony‘e göre cruelty free. Sadece Peta ya da Leaping Bunny sertifikalı ürünleri kullananlar The Balm’ı tercih etmesin tabii.

IMG_2328-5Madem far olarak kullandığımdan bahsettim, uygulama fotoğrafı koymak farz oldu. Rengi belli olsun diye çok fazla değişik far kullanmadım, o yüzden pek gölgeli mölgeli değil. Ayrıca yanağımda da Pinstripe var, farkediliyor mu bilmem. Bu makyajla dışarı çıkacağım için belirginleştirerek riske atmadım. Fotoğraftan anlaşılmasa da, bundan daha fazlası palyaçoya kaçacaktı. İki değdirdim çıktım.

Instain allıklardan bir de Toile’yi merak ediyorum. Normal fiyatı 27 lira, indirime girmeden almayacak kadar cimriyim tabii.

30 thoughts on “The Balm Instain Allık – Pinstripe”

 1. Ben ilk sende gördüm bu allığı ki makyaj bloggerlarını takip ederim. Belki allığı çok sevmediğimden ilgilenmemişimdir ama far olarak mükemmelmiş! Sana da çok yakışmış :3

 2. Merhaba aslında sizi uzun zamandan beri takip ediyorum,zulümsüz kozmetik konusundaki duyarlılığınız gerçekten örnek olacak bir davranış.Ben de elimde olanlar ürünler bittiğinde yağlara yönelmeyi düşünüyorum ama 50 mllik bir şişe yağ için bir sürü bitki harcanıyor bu da benim için bir sorun,alıp almamak konusunda kararsızım gerçekten fikir alışverişi yapabiliriz diye düşündüm.

  1. İyi ki bu konuyu açtınız. Kendi açınızdan haklısınız, ben de kendi açımdan ne düşündüğümü söyleyeyim. Yağların alternatifi olan sentetik kimyasallar, silikonlar, hep laboraturda bir zamanlar hayvan deneyleriyle üretilmiş maddeler. Doğada çok daha faydalıları varken bunlara ihtiyacımız yoktu ve bunlara ödenen para, doğa tahribatı, atıklar vs derken çevreyi mahvettik. Halbuki kontrollü bir yolla yağlar da çıkarılabiliyor. Ki 50ml bir şişede bitkilerden çıkarılan saf yağ yok, yüzümüze sürebilmemiz ya da yiyebilmemiz için illa ki inceltilmesi gerekiyor. 50 ml şişe diyorsunuz ama tasarruflu kullandığımız sürece 50 ml yıllarca yetecek bir miktardır. Tabii makyaj temizleme, saç maskesi vs yapmak için daha fazla kullanılıyor ama sadece yüzüme kullandığım 20ml yağ 2 yılda falan bitiyor ancak. Bitkiler bizler gibi ölmediği, toprakta devamlı yetişebileceği için yağ çıkarma işleminin ciddi bir doğa tahribatı yaratacağını düşünmüyorum. Fakat bir palm yağı var ki amazon ormanlarını yok ederek palmiye ağacı yetiştiriyor büyük şirketler. Daha ucuza gelmesi için. Ormanların katladilmesiyle orada yaşayan hayvanlar da telef oluyor. Ne yazık ki ucuz olduğu için en başta Nutella ve kozmetikteki palm yağı sabunları olmak üzere elimizi attığımız her şeyde var bu yağ. Onun tüketilmesini doğru bulmuyorum, kendim de tüketmemeye çalışıyorum. Burada ayrıntılı yazmıştım:
   http://cirkinkadinyokturazmakyajvardir.blogspot.com/2012/12/palm-yag.html

   Bunun dışında işkenceyle elde edildiği için yün, fırça, balmumu da kullanmamaya çalışırken sentetik (petrolden elde edilen) türevlerini kullanıyorum mesela. İçim rahat etmiyor ama önceliğim hayvanların acı çekmemesi. Ayrıca her zaman yünün ya da sentetik kumaşın pamuklu alternatifni kullanmaya çalışıyorum. Ha, milyarlarca kişi pamuklu kullanmaya kalksa altından kalkılabilir mi onu bilemem. Maalesef benim de rahatsız olduğum bir kısır döngü var hep. Ben daha çok yapabildiğim kadarını yapma mantığındayım. Yani kötü bir şeyin alternatifi daha az kötü bir şeyse onu kullanma eğilimindeyim, ancak bunu yapabiliyorum:)

   Siz ne düşünüyorsunuz?

  2. Palm yağı konusu gerçekten üzücü,o kadar çok şey var ki dikkat edilmesi gereken daha doğru mahvettiğimiz ve şimdi de kurtarmaya çalıştığımız…Ben yağ konusunda anlık bir karar vericem ya da Kore kozmetiğinden tony molyi kullanmayı düşünüyorum,Aslında ben biraz israfa kaçıyorum sanırım yüzüme bişey sürdüğümde de onu hissetmek istiyorum bu yüzden 20 ml yağ bana 6-7 ay gider en fazla ama siz bunu kendinize göre ayarlamışsınız tebrik ediyorum ve bu kadar duyarlılık takdire şayan!Ben yün ve fırça konusunda sizinle aynı görüşe sahip değilim bunun nedeni ben görmedim,duymadım hiç yünü için işkence yapılan hayvan.Bu konuda geriyim belki de.Makyaj yapmadığım için fırça kullanmıyorum ama maskeler için doğal bir fırça arıyordum.Markalar kıl ve yün için hayvanlara işkence yapmadıklarını açık açık söyleyebildikleri için böyle düşünüyorum belki de, bilinçaltımda neler yatıyor hiç kestiremiyorum,Son olarak benim de önceliğim hayvanların derileri,kürkleri,yünleri için canların yakılmaması,kozmetik veya hayati ehemmiyeti olmayan başka konular için türlü işkencelere maruz kalmamalarıdır.Herkesin düşüncesine saygım var ve beni geliştirecek her türlü öneri ve eleştiriye açığım :)

  3. Tasarruftan değil de gerçekten bitmediği için 2 yıl falan sürüyor. Zaten hangi ürünü fazla kullanırsanız yararından çok zararı olur – bitkisel yağlar, en basitinden yediklerimiz de dahil. Ama sizin kararınız tabii.

   Hayvan endüstrisi öyle boyutlara geldi ki onlara ya da çevreye zarar vermeden bir şey üretilmiyor. İzlemediyseniz, Earthlings belgeselini öneririm ne boyutlarda olduğunu görmek için. Bir de angora yününün nasıl yapıldığını buradan görebilirsiniz:


   Yani artık tüketim toplumu ve artan nüfus yüzünden hayvan içeren her şey işkenceyle üretilmiş oluyor, marketteki kedi-köpek mamaları bile deney yapan firmaların ürünleri, ne çelişki değil mi? Kim bilir makyaj fırçasındaki kılı nasıl çıkarıyorlar diye düşünmeden edemiyorum, istedikleri kadar zarar vermiyoruz desinler, güvenim bitti kozmetik sektörüne. Vegan yaşamaya çalışan biri olarak insanların artık hayvanlardan ve doğadan elini çekmesi kanaatindeyim.

   Bitkisel yağ çıkarmanın doğaya verdiği herhangi bir zarar bulunmuyor kontrollü yapıldığı sürece. Ama hepimizin yapmayı ya da yapmamayı daha uygun bulduğu şeyler var. Kişinin bakış açısına göre değişir elbet.

  4. Gerçekten ağlayayım mı ya da bunun bir şeyi değiştirmeyeceğini bildiğimden yeni şeyler öğrendiğim için sevineyim mi bilmiyorum :( Dünyaya verdiğimiz zararlar bitmek bilmiyor,herkes kendi üzerine düşeni yapsa keşke,Ben böyle faydalı bilgileri bizimle paylaştığınız için teşekkür ederim kendi adıma ve yeteri kadar bilinçli olmadığımı görüp utandım :(

  5. Estağfurullah. Ben de 2-3 sene önce öğrendim, bilmiyordum. Zaten bizden çok iyi saklıyorlar, işin ucunda para var ne de olsa.

  6. Yunun nasil elde edildigini ilk defa gordum videoyu tavsanin ilk cigliginda kapattim. Gozyaslarimi tutamiyorum su anda. Sizdede oluyomu bilmem ama bende buyuk bir o iskenceyi yapani oldurme istegi olusuyor. Dayanamiyorum boyle seylere bundan sonra yunde hayatimdan tamamen cikti. Yerine koyabilecegim alternatifleri bulmam gerek. Bilgilendirdiginiz icin tesekkur ederim
   Sevgilerimle

  7. İşkence yapana değil ona o emri verene kızın. O tüyleri yolan kişi ne kadar acımasızsa bunu ona mecbur bırakan yönetici tayfası daha da acımasız. İşçi sadece evine ekmek götürme derdinde, belki çocuğunu doyurmak için tavşan yolmaya alışmış artık. Ama birileri bunu yapması için para veriyor ona. Belki maliyeti düşürmek için acısız yöntemlerin kullanılmasına izin vermiyor. Deri için de geçerli aynısı. Zaman ve maliyet kısıtlılığından dolayı sokak hayvanları canlı canlı yüzülüyor. Özellikle Çin’den gelenler genelde böyle. Çinliler zalim olduğundan mı? Hayır ona birileri böyle yapmasını emretmiş. Asıl suçlu olan, öfkelenmemiz gereken onlar.

   Yünün alternatifleri çok. Artık gerçek yün çok maliyetli olduğu için çoğunlukla sentetik/akrilik yün kullanılıyor zaten. Hani bu tüylü olmayanlar. Ya da en güzeli ve sağlıklısı kalın pamukluları kıyafetleri kat kat giymek:)

 3. Seçtiğin konular da, bakış açın da şahane. Ben Essence’in dudak kalemlerinde de carmine maddesini gördüm. (Gördüm de nasıl gördüm? Bu blogtan araklayarak) Üstelik üzerinde de belirtmişti. Kalemin ismi fushia in pink ya da pink in fushia; yeni çıkandan(nasıl üşengecim). Ne menem madde ki yerine alternatifii yokmuş gibi kullanılıyor. Kıçıkırık İngilizcem ile Essence’e yazsam sallar mı acaba diye düşünüyorum? Hem hayvanlar üzerinde deney yapmıyoruz deyip hem de carmine kullanmak baya saçma.

  Ben de bu allıktan aldım; ancak diğer renklerini de alacağım galiba. Strawberry olanı var ya, hah, o biraz mercan gibi. Pembelerden içim sıkıldı yahu. Bir de 33 liralık fiyatıyla LB sertifikalı Everyday Minerals allıkları var. Paramın bol olduğu bir zaman olursa bu allıkları da denemek istiyorum. Allık ya, fazla ödesem de geç biter diye düşünerek alacağım. Güzel tonları var üstelik.

  Pastel’in yeni çıkan allıklarını da beğenmiştim; ancak o da -şimdilik bloglarda okuduğuma göre- parfüm içeriyormuş. Yine de BB kremin üzerine bir şans verilebilir gibi geldi bana. Türk markası diye deney yapmıyor diye umut ediyorum. Yine de, ojelerinde kimyasala önem veren Pastel’in kozmetikteki parfüm ve -henüz inceleyemediğim- zararlı maddelere yer vermesi de ayrı bir beğenilme kaygısı sanki. Güzel kokan şeyleri severiz ya hani.

  Ordan buradan saçma sapan bir yorum oldu çıktı. Bu yüzden burayı sessizce okumayı seviyorum sanırım.

  1. Essence’in dudak kalemlerinin içeriği üzerinde yazmıyor, keşke yazsa. Aslında hiçbir ürününün kutusu olmadığı için mecburen websitesinden bakmak zorunda kalıyoruz. Ben bir şeyi alacaksam önce evden araştırıyorum ki sürpriz olmasın. Hangi dudak kalemini dedin bilemedim gerçi.

   Carmine zararsız doğal gıda boyası zaten, vegan/vejetaryenler dışında önemsenmiyor. Zararsız olduğu için rujlarda falan daha çok kullanılıyor olması lazım. Aslında daha “kıymetli” yani. Mesela Nars’ın çoğu ürününde carmine var. Nars’ı bırak doğal/organik kozmetikte de bulunuyor. Hayvanlar üzerinde test etmeyen çoğu marka da kullanıyor. Yani ya haldır haldır içerik okuyacaksın ya da vegan serilerden alacaksın ama onların da bulunması çok zor maalesef. Belki kozmetik yasağı olmasa seçeneğimiz daha fazla olurdu. Çünkü carmine yoksa balmumu var vs vs…

   Strawberry dediğin Toile rengi sanırım, ben de onu beğeniyorum aynen, iyi bir indirim olursa alırım herhalde. 33 lira mı normal fiyatı? Pastel’inkileri bilemeyeceğim, allıksever olmadığım için bu Instainler gibi özel renkler çıkarmaları lazım ki ilgimi çeksin eheh. Ayrıca websitesinde içeriklerini listelememişler. Ama evet cf’dir çünkü yasalar dahilinde öyle olmaları gerekiyor mecburen.

  2. Dudak kalemi değil de, ‘kajal pencil’mış. Pembe pembe göz kalemi. Hayırdır inşallah. Linki de şu: http://www.essence.eu/us/products/eyes/eyeliner-kajal/e/product/kajal-pencil-24/

   Kalemin kapak kısmındaki kağıtta barkodu var, o barkodun üstünde essence; ikisinin arasında ise ‘contains carmine’ ibaresi var. Hatta şimdi farkettim, kalemin üzerinde de var bu ibare.

   Evet, Toile imiş renk. Hep üşeniyorum. The Balm’ın bu allıklarının fiyatı 27 tl. Benim istediğim Everday Minerals allıklar da 33 tl. Biraz tuzlu ama, çok istiyorum. Kısmet.

   Üstteki yorumlara istinaden makyaj fırçalarını nasıl seçmeliyiz? Ben EcoTools aldım; ancak biraz tuzlu ülkemizde. İndirime girince The Balm’dan da iki fırça aldım. Bir de son zamanlarda parlayan The Real Techniques fırçalar hakkında ne düşünüyorsun?

  3. Yalnız Essence’in contains carmine uyarısı yapması cidden güzel bir şey. Keşke kutulu olmayan içeriğini inceleyemediğimiz bütün ürünlerde yapılsa bu uygulama.

   Everyday Minerals tercih etmek çok mantıklı tabii, The Balm’dan çok daha iyi olur bence de. Ama internetten alışveriş, hele hele kozmetik. Burada alternatifi olan şeylerle idare ediyorum ben bazen. Yoksa aynen The Balm’ı düşünmezdim pek ben de senin gibi:)

   Ecotools en iyi vegan-çevreci fırça markası bence. Buradaki fiyatları ulaşılamayacak gibi değil, Migros’ta falan baya indirime giriyor. Kaliteliler de. Ama yurtdışından sorunsuz getirildiği için fırça alışverişinde nispeten daha serbestiz. Real Techniques hakkında hiç kötü bir şey duymadım, kendim denemedim gerçi. Sigma’nın sigmax serisi var, sentetik, beğeniliyor. Yine Everyday Minerals fırçalara çok iyi diyorlar. Şimdi hepsi aklımda değil ama taslaklarda sentetik fırça markaları yazısı bekliyor, onda daha ayrıntılı bahsederim ;) ne zaman hazır olur bilmiyorum gerçi.

 4. Teşekkürler! İçeriği eklemeniz çok iyi olmuş..talk olmamasına sevindim..allerjim var çünkü. Bu renk bende yoktu alırım..bayılıyorum allıklaraa.. :)

  1. Kendinize uygun bir şey bulduğunuza sevindim:) Hele allıklara mutlaka talc koyuyorlar, sizin için zor olmalı.

 5. bu seriden aldığım tek allık, görür görmez de istemiştim ama uygulayamıyorum ben bunu ya :( naparsam yapayım -dediğin gibi- fazla uygulamış oluyorum bu rengi. Ancak çok güzel renk, kalite de güzel.
  CF olayına gelince: sitelerinde cf olduklarını söylüyorlar ama ayrıntılı bir açıklama yok, CF kararımdan sonra o açıklamaya güvenip bunu aldım; hoş bu allık dışında alabileceğim başka ürünleri de kalmamıştı ^^”

  bi de saç rengini mi değişitirdin sen?

  1. İşte dediğim gibi aynada yanağında az görünmesini bırak, HİÇ görünmüyormuş gibi geliyorsa tam ayarında bir uygulama oluyor sanki. Mantıkla nasıl açıklanır bilemedim ama öyle O_o cf konusunda mail atan bloggerlar olmuş, kimine ayrıntılı cevaplar gelmiş, kimine gelmemiş. Ben de güvendiğim birkaç blogger kullandığı için gaza geldim. Ama yine de çok özel bir şey olmadığı sürece tercih etmem. Bu allığın benzerini hiç görmedim ama. Nars’ta vardı benzeri sanırım ama fiyat farkı malum.

   Yok ya diplerim baya çıktı sadece:p saldım gitti ya rengiyle oynamıyorum artık. Normalde kaşlarımın renginde saçımın gerçek rengi ama fotoğrafta siyah gibi çıkmış hakikaten.

  2. Nars Sin’e dupe diyorlar, bende yok bilemiyorum ama swatchlara bakınca farklı ikisi. Ben de Nars seduction’a benzetmiştim ilk gördüğümde sonra karşılaştırdım tamamen alakasız çıktılar, uzaktan kuzen gibi bir şey olsa olsa nasıl bir renk bilmezsem :D
   Siyah bayaa yakışırmış yalnız :D

  3. Piyasadaki bütün allıkları bilmiyorum ama benzerleri olsa da tamı tamına bir şeylere dupe olduğunu sanmam, farklı bir renk çünkü. Temptalia’nın karşılaştırma swatchlarında da aynı renkten pek yok. O yüzden kendi çapında orjinal bir renk gibi geliyor bana.

   Ay yok ya siyah saç beni sarılık gibi gösteriyor nedense:/ Bir de böyle ipek gibi, parlak ve kabarmayan saçları olanlarda enfes duruyor siyah *_* hele uzunsa eğilip tapmak istiyorum.

 6. Güzelmiş gerçekten. Balm fena bir marka değil sanki, en azından fiyat/kalite endeksi olarak. Bende başka bir allığı var, bayadır kullanıyorum bir türlü bitmiyor. Sıkılıyorum artık hala bitmiyor. Allıklarda böyle bir durum var.
  Bu nedenle far olarak kullanma fikrini sevdim, nedense hiç aklıma gelmemişti :)) Deneyeceğim ki bitsin tükensin artık allıklar…

  1. Bir allık (hele hele pigmentliyse) nasıl biter ki zaten? Allık bitirebilen görünce uzaylı görmüş gibi oluyorum:/ Ama çoğu allık far olarak da pek güzel duruyor. Bence de bir dene:)

 7. Bende aldım bunu, kullanması zor geliyor ki senden de koyu tenliyim valla. Ama güzel bir renk, kontür gibi sürüyorum ben, hoş oluyor. Nars Sin’e de pek benzemiyor bence, Cabana Boy bundan daha yakın ona. Balm’ın allıklarını çok beğeniyorum kalıcılık,uygulama,duruş açısından. Ne iyi ettiler de yeni renkler çıkardılar :)

  1. Bende Nars Sin yok, zaten Nars’ın bütün allıklarını gözüm kapalı bildiğim de söylenmez, ben bloggerların yalancısıyım valla.
   Evet ya kullanımı hakikaten zor. Acele allığı değil bu, bir iki kez pudrayla kapatmaya çalıştıydım ben de:/ ama Gratis’teki çalışan, bir müşteriye denemişti böyle lönk lönk batırıp fırçayı. Yani kadın aldıysa resmen çılgınmış. Gerçi onu gördükten sonra ben niye aldım? Ben de çılgınmışım. Dediğin gibi renkler güzel ama:)

Yorum Bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.