T-Brush Diş Macunu Tableti

Plastik atıksız diş macunu tabletleri çok ilgimi çekse de denemeye bir türlü fırsat bulamamıştım. Geçtiğimiz günlerde T-Brush bana bir tane yollayınca pek mutlu oldum doğrusu. Felsefi olarak başarılı bulsam ve çabalarını takdir etsem de önyargılarım vardı. Atıksız yaşam kimi zaman biraz zahmetli olabiliyor malumunuz. Oysa çekinmeye kesinlikle değmiyormuş. Benle benzer şekilde merak edenler varsa diye deneyimlerimi sizle paylaşmak isterim.

Özellikleri

Tablet diş macunlarının asıl çıkış noktası hijyen ve pratiklik. Diş macununu diş fırçasına sürmediğiniz, tableti direkt ağzınıza attığınız için aile bireyleri arasında paylaşmaya uygun olduğu söyleniyor. Özellikle seyahate çıkanlar için de hayat kurtarıcı olabileceğini tahmin edebiliyorum. Aynı zamanda gerekli dozu sizin için ayarlamışlar. Tek bir tablet tek bir yıkama için.

Tüm bu faydalı özelliklerinin yanında küçük bir cam kavanozda geliyor. Diş macunu gibi birkaç aydan sonra çöpe atılacak ve geri dönüşümü çok zor plastik tüp gibi endişeleriniz olmuyor. Tabletleriniz bitince ister cam şişeyi geri dönüştürürsünüz, ister başka şekillerde tekrar kullanırsınız. Bu açıdan çevreyi gözeten, karbon ayak izini azaltan bir yaklaşımı var. T-Brush marka olarak kargosunu plastiksiz de yolluyor. Marketlerden alamıyorsanız dahi en azından kargo poşetleri ve pıtpıt zımbırtısıyla boğuşmuyorsunuz.

Kullanımı: Tableti dişinizle çiğniyorsunuz ve köpürdükten sonra her zamanki dış fırçanızla fırçalamaya başlıyorsunuz. 2-3 dakika fırçaladıktan sonra ağzınızı suyla çalkalıyorsunuz. Bu kadar basit aslında.

Kendi deneyimlerime geçeyim. Bir diş macunundan daha fazla köpürmesini beklemiyordum doğrusu. Ama çiğnemeye başladığım anda epeyce köpükle doluyor ağzım. Gayet konforlu bir şekilde fırçalayabiliyorum dişlerimi. Diş fırçalama şeklimde hiçbir değişiklik yapmadığımı söyleyeyim. Keza diş temizliğinde en önemli şeylerden biri de doğru fırçalama yöntemi olduğu için buna çok dikkat ediyorum.

Ağzımı çalkaladıktan sonra kalıntı ya da keskin bir macun/nane tadı kalmıyor. Ama hafif bir ferahlık da sağlıyor. Kesinlikle temizlenmiş hissediyorum. Keza en çok korktuğum nokta buydu. Bazen ‘doğal’ iddialı diş macunları ne ferahlık, ne de temizlik sağlıyor. O yüzden epey temkinli yaklaşıyorum bu doğallık mevzuuna. Ama bu sefer doğal olacağız diye pis ağızla gezme saçmalığına katlanmadım neyse ki.

İlla ki kusur bulmak için kendimi zorlarsam, bazen tableti yeterince çiğnemediğimde küçük parçaların lavaboya düşüp ziyan olmasını gösterebilirim. Ayrıca çok köpürmesine rağmen ince ve sıvı kıvamı var, dişimi fırçalarken elimden ve kolumdan çok çabuk akmaya başlıyor. Bunun dışında geleneksel diş macunuyla temizlik yapmaktan hiçbir farkı yok açıkçası. Kullanımını genel olarak rahat ve pratik buldum.

Bana göre en olumsuz yanı fiyatı ve ulaşılabilir olmaması. 90 adet tablet günde 2 kez fırçalamayla yaklaşık 1 buçuk ay içinde bitecektir. Piyasa diş macunlarıyla karşılaştırdığımızda pek ekonomik sayılmaz. Tabii bu bir nebze anlaşılır bir durum. Türkiye’de henüz çok yeni bir pazar ham maddeleri muhtemelen pahalı olacaktır.

T-brush’ın yarattığı tablet diş macunu çeşitlerini başarılı buldum. Farklı aroma çeşitlerinin yanında florürlü ve florürsüz seçenekleri de var. Diş doktorum ağız bakımında florürü çok önemsediği için bir dahaki sefere florürlü, belki beyazlık için de kömürlü versiyonunu tercih edebilirim.

İçerik

Cruelty-free ve Vegan İddiası

T-brush, ürünlerinde ve içeriklerinde hayvan deneyi yapmadığını iddia eden cruelty free bir marka. Aynı zamanda formüllerinde hayvansal bileşen bulunmadığına dair raporlar da almışlar.

Nasıl Temin Edilir?

T-brush’ın websitesinden online alabilirsiniz. Şimdilik raflarda sadece Vegan Dükkan’da satılıyor. Fiyatı 70 tl. Umarız ileride daha da yaygınlaşır ve ulaşılabilir hale gelir!