Supergoop! Everyday Sunscreen Güneş Koruyucu Krem SPF 50 PA+++

Supergoop! Everyday Sunscreen Güneş Koruyucu SPF 50 PA+++

Yaz bitti artık, neden güneş koruyucusu paylaşıyorsun diye söylendiğinizi duyar gibiyim, haklısınız. Ama bugün bahsedeceğim Supergoop güneş kremi yaz mevsimi dışında, hatta her gün kullanabileceğiniz bir ürün, adı üstünde. Uzmanların düzenli olarak güneşten korunma önerilerini dikkate alıyorsanız her mevsim zaten güneş kremi kullanıyorsunuzdur. Öyleyse yüzde kalıp gibi durmayan, makyaj altına rahatça sürülebilecek cruelty free ve vegan bir koruyucu bulmanın ne kadar zor olduğunun da farkındasınızdır. Supergoop günlük güneş kremi 50 faktör korumasıyla tam da bu ihtiyacıma cevap verdi.

Rosacea+akne teşhisi konulduğundan beri doktorumun yazdığı koruyucuyu kullanıyordum. Üzerine makyaj uygulanması imkansızdı, terleyince kusma yaptığı için sürekli elimde mendille gezerek yüzümü silmem gerekiyordu vs… Benim için biraz zorlayıcı bir süreç olsa da tedavim bitti ve tam da makyaj altına kullanılacak bir şeyler ararken Sephora’da Supergoop ürünleriyle karşılaştım. Amerikan blogger ve youtuberlardan methini çok duymuştum ama Türkiye’ye geleceğini hiç tahmin etmezdim. Bu yüzden kafamda hiç soru işareti oluşmadan hemen aldım. Yaklaşık bir aydır deniyorum ve şimdilik gayet iyi anlaşıyoruz kendisiyle.

Özellikleri

50 faktörlü koruyucu filtre içeriyor. UVA ve UVB ışınlarından koruma iddiasında. Ayrıca suya dayanıklı özelliğe sahip. Elbette gün içinde her daim korumasını istiyorsanız iki saatte bir tekrar uygulama öneriliyor.

Plaj güneş kremleri gibi koyu bir kıvamı yok. Yapısı ince bir krem gibi (ama The Body Shop’ın güneş koruyucusu kadar su gibi sıvı halde değil). Beyaz bir rengi olsa da sürüp cilde yedirmeye başladığınızda tamamen şeffaf hale bürünüyor. Tamamen emildiğinde nemlendirici sürülmüşçesine bir his bırakıyor. Güzel bütünleşiyor ama kuruyup kaybolmuyor da. Sanırım bu kısmı gerçekten güneşten koruyabilmesi için önemli.

Makyaj altına duruşuna gelelim. Bu kısmı benim için en kritik noktalardan biri. Üzerine sürdüğünüz fondötenin, kapatıcının duruşunu değiştirmiyor, bozmuyor. Bazı güneş kremlerinin yaptığı gibi pul pul dökülmüyor, topaklanma yapmıyor. Üzerine uyguladığınız pudra, allık gibi ürünlerin uygulamasını zorlaştırmıyor. Belki yüzü biraz daha nemli gösteriyor olabilir. Bu yüzden çok yağlı ciltlere ne kadar uygun olur emin değilim. Ama normal ve karma ciltlere uygun olacağı kanısındayım. Çok kuru ciltler kış mevsiminde belki ekstra nemlendirici ya da seruma ihtiyaç duyabilir. Ben de henüz sert kış soğuklarında kendisini kullanmadığım için bu kısmını merak ediyorum. Eğer farklı bir deneyimim olursa yazıyı güncelleyeceğim.

İçerik

Supergoop güneş ürünleri Sephora’da “temiz içerikli” olarak pazarlanıyor. Buna tam olarak katıldığımı söyleyemem. Fiziksel (mineral) güneş filtrelerinin (Çinko Oksit ve Titanyum Dioksit) en sağlıklısı olduğu söyleniyor hep. Ama bu aynı zamanda beyaz ve kalıp gibi durması demek. Bu kremse kimyasal filtre ağırlıklı. Yine de UVA ve UVB ışınlarının ikisini de filtrelemesi, 50 faktörlük yüksek koruma sağlaması ve bunları yaparken ciltte kalıp gibi durmaması için bu gerekli bir şey sanırım. Ayrıca Supergoop tamamen güneş koruma ürünlerine odaklanan bir marka. Bu yüzden ne yaptıklarının farkında olduklarına eminim. En az bir eczane/dermokozmetik markası kadar başarılı olacağını tahmin edebiliyorum.

Parfüm içermiyor, ki bu çok iyi bir özellik. Biliyorsunuz kozmetikte en zararlı maddelerden biri. Cildi irrite edebilen ve mercanlara yani doğaya zarar veren Oxybenzone maddesini kullanmamaları da ayrıca güzel. Faydalı ve hafif bitki özleri de cilde iyi gelebilir. Tamamen ev yapımı doğallığında bir güneş kremi olmasa da profesyonel anlamda koruyucular içinde en az zarar ziyan ürünlerden birisi diyebiliriz sanıyorum.

Cruelty-free ve Vegan Beyanı

Supergoop!, Peta sertifikalı hayvanlarda deney yapmayan bir marka. Balmumu kullandıkları dudak ürünleri dışında veganlara uygun olduklarını açıklıyorlar.

Nasıl Temin Ettim

Sephora’nın mini/seyahat boy bölümünde satılıyor. Görevli büyük boylarının da geleceğini söyledi. 30 ml boyutu yaklaşık 80 lira civarıydı ama fiyatların hemen her gün değiştiği bu dönemde farklı bir fiyatla karşılaşma ihtimaliniz var.