Superdrug Solait Matlaştırıcı Güneş Kremi SPF 50

 Superdrug-Solait-Mattifying-Face-Sun-Fluid-gunes-koruyucu-SPF50

Superdrug’ın güneş kremi piyasaya sürdüğünden geçen yaz haberim olmuştu. Bu yaz başında da, bir denemek için aldım şu minik boylu olanlardan. Güneş kreminin nasıl gün içinde yenilenmesi gereken bir şey olduğunu düşünürsek, tam çantaya atmalık olması işimizi kolaylaştırıyor. Ayrıca içeriğinde kimyasal koruyucular bulunduğu için yapısı da rahatsız edici değil, geçen bahsettiğim Kiss My Face‘in aksine.

Matlaştırıcı olduğunu iddia etmiş kabında. Yok artık! He biz de yedik zaten. Ama evet, bazı güneş kremlerinin aksine, parıl parıl olmuyorsunuz, sadece hafif nemli bir görünüm veriyor. Terleyince illa ki iğrenç iğrenç parlayacaksınız zaten bu sıcakta. Bazılarımız bu sıcakta onu bile yapmamayı becerebiliyor, nasıl oluyor anlamıyorum, keşke bana da öğretseler. Bunun dışında çabuk emilen, hafif, yapış yapış olmayan bir yapısı var. Yani “light texture” iddiasında biraz doğruları yakalayabilmişler. Ayrıca ilk başta beyaz gibi görünse de yüze yedirirken tamamen şeffaf bir hal alıyor.

İçeriğini düzgün fotoğraflamak adına 129 açıdan çekmeme rağmen en görünür olan fotoğraf bu oldu. Tüplü ürünlerin içeriğini çekmek çok zor oluyor, bu yüzden internet sitesinden içerik listesini kopyalayıp yapıştırıyorum genelde ama Superdrug’ın ürünleri hakkında 1-2 bilgi bul bulabilirsen. Neyse, içeriğin hepsini tek tek okuyup incelemeye gerek yok. Ne idüğü belirsiz kimyasallar bakımından çok zengin kendisi, burasını anladık sanırım. Ha bazılarımız “ay içinde Paraben göremedim, çok temiz içeriği:)))” diyecektir ama bu kadar basit değil bence. Tabii yüzüne sürünce asit gibi cildi eritecek, akşamına da kanser yapacak bir şeyi olduğunu da düşünmüyorum ama. Paranoyaklığa gerek yok.

İçeriğindeki güneş filtreleri hakkında bir şeyler söyleyecek olursak, kimyasal koruyucu Octylcrylene, Avobenzone ve fiziksel koruyucu Titanyum Dioksit ile güneş koruma faktörünü sağlıyor. Octylcrylene, kimyasal koruyucular içinde en az tehlikelisi olarak biliniyor. Avobenzone (ambalajda diğer uzun ve kafa karıştırıcı adı listelenmiş) pek hoş değil ne yazık ki, kana karışıyor -daha ayrıntılı olarak na bak şuraya yazmışım bunlardan neden hoşlaşmadığımı. Neyse ki fotostabil hale getirmek için de Tinasorb S (yine farklı ismiyle listelenen) kullanılmış, bir de serbest radikallerle uğraşmak zorunda kalmamışız. Titanyum Dioksit, fiziksel koruyucu olarak güvenli olsa da beyaz tabaka bırakır ciltte. Bunun için nano teknolojisi gelişti tabii, minerali çok çok küçük parçalara ayırıyorlar ciltte duruşu daha doğal güzel olması için. Ne yazık ki mineral pudra gibi toz ürünler solunduğunda bu yüzden büyük tehlike taşıyorlar. Fakat nano partikül kullanımının, güneş kremi gibi sıvı ürünlerde kana karışmadığı ya da ciddi bir tehlike yaratmadığı söyleniyor (bkz. şurası ve şurası). Yani Superdrug bu şeffaf yapısını, kullandığı nano Titanyum Dioksit ile sağlıyor.

Titanyum Dioksit’in, nano olsun ya da olmasın, en etkili UVB koruyularından olduğu biliniyor. UVA’yı ise Avobenzone ile filtreliyor bu koruyucu -her ne kadar benim kimyasal filtrelere güvenim olmasa da. SPF 50 yeterince etkili bir koruma sağlar, gerçi bu krem için çok emin değilim. Öğle güneşinde ya da kumsalda test etmedim. Yine de günlük kullanımda yanmadım.

Superdrug, şu postta güneş koruyucularını listelediğim cruelty free markalardan biri; Leaping Bunny sertifikalı. Bu ürünü de Watsons’tan yaklaşık 12 liraya aldım (büyük boyları yaklaşık 30 tl idi). Böyle uygun fiyata, bu kadar kolay bulunabilen başka bir cruelty free marka yok. Tekrar alır mıyım? İçeriği içime çok sinmese de zor zamanların kurtarıcısı olarak mutlaka çantamda bulunduracağım.