Superdrug Saç Köpüğü ve Saç Spreyi

Superdrug saç spreyi ve saç köpüğü Hairsprey Hair Mousse

Birçok konuda üşengeçim. Bunlardan biri de saç bakımı. Saçımı şekillendirmek, hele sabahları bir yere yetişeceksem nasıl da eziyet gibi geliyor anlatamam. Çoğunlukla atlıyorum zaten. Bu yüzden uzun saç dışında herhangi bir kesim planlamaktan artık vazgeçtim. En son birkaç sene önce çok kısa saç kullandım ve özgüvenime açtığı yaralar hala iyileşmiş değil. Şaka yapıyorum tabii ama bir saç gerçeği de var. Şekli, duruşu, her şeyiyle insanın aurasını o kadar değiştiriyor ki hayatınızı da bir nebze olsun etkiliyor.

Saçımı uzatıp koyverdikten sonra tek amacım minimum çabayla maksimum sonuçlar kazanmak oldu. Mesela her sabah şekillendirme kasmak zorunda kalmamalıydım, en azından günlük hayatımda. Bunun için bir banyo rutini oluştursam yeterliydi. Tabii dışarıdan “hiçbir şey” gibi gözükeceğinin farkındayım ama saçımı kurutabilmek bile benim için elde edilmiş büyük başarılardan. Kişisel bakım konusunda hiç pratik değilim ve saatlerimi böyle şeylere ayırınca afakanlar basıyor. Bu kadar başımdan savmak isteyince haliyle marketteki en ucuz ürünlere yöneliyorsun. İşte burada Superdrug devreye giriyor.

Şikayet etmeyi bırakıp sadede geleyim. Saçımı haftada yaklaşık 2 kez yıkıyorum, kış aylarında biraz daha sık olmak üzere. Evet, kışın suyla daha fazla haşır neşirim, çünkü sıcak mevsimde duşa girince fenalaşıyorum (absürt orandaki İstanbul nemi sağolsun). Banyoda klasik şampuan ve saç kremi adımlarını zaten herkes yapıyor. Çıktıktan sonra tarayıp köpük uyguluyorum. Son olarak saçımı dalgalı olacak şekilde -elimle kıvırarak- kuruttuktan sonra kimi zaman serum uyguluyorum. Gerekiyorsa da saç spreyi. Olay bu işte. Bazen kakülüm için ekstra bir şeyler yapmam gerekiyor. Ama bugün sadece köpük ve spreyden bahsedeceğim.

Saç tipim kalın telli, gür ve kabarık. Bende işe yarayan ürünler sizde aynı performansı göstermeyebilir. Bu bilgiden sonra yorumlara geçeyim.

Superdrug Saç Köpüğü

İşte her sabah maşa ya da düzleştirici işkencesine maruz kalmamak için kendimce uyguladığım yöntem bu. Tabii ki yapılı saç kadar bakımlı ve modern görünmüyor ama her şeyin bir bedeli var. Banyodan çıkıp saçımı taradıktan sonra (itiraf: bazen taramıyorum ve böyle daha güzel görünüyor) köpüğü uçlardan diplere doğru avcumda kıvırma hareketiyle uyguluyorum. Yine bu şekilde kurutunca elektriklenmesi büyük oranda azalmış oluyor -ki kabarma benim en büyük saç sorunlarımdan biri. Saçım tamamen kuruduktan sonra doğal ve çok şükür prezentabl bir dalga yakalayabiliyor. Eğer langır lungur, öyle kıvırma olayına girmeden kurutursam dahi köpüğün gözle görülür faydasını görüyorum. Daha az dalgalı oluyor ama elektriklenmeyi kontrol etmem mümkün oluyor.

Ben 3 numara – firm hold versiyonunu kullanıyorum. Sanıyorum orta sertlik gibi bir şey. Saçıma ellediğimde birşeyler sürmüşüm gibi hissetmediğim için daha kuvvetlisini de aramıyorum doğrusu. Kalıp gibi durmuyor, kalıp gibi hissettirmiyor. Yalnız, saçım işlem gördükten sonra yıpranmış ve kuru kısımlarda sertlik yartabildiğini gördüm. Bu yüzden uçlardan kaçınmaya karar verdim. Eğer saçınız doğal ve sorunsuzsa şans verilebilir bir ürün bence. Yıpranmış saçlarda belki de daha farklı arayışlara girmek gerekiyordur.

Superdrug Saç Spreyi

Bir saç spreyine o kadar az ihtiyacım oluyor ki herhangi bir ürün düşük beklentilerimi rahatça karşılar sanıyorum. Bu yüzden yaptığım yorumlar ne kadar sağlıklı olur bilemem. Ama bir spreyden beklentiniz “işe yaraması” ise, bu gayet işe yarıyor. Bendeki versiyonu 4 numara – extra firm hold. Birkaç kez sıkmak saçların akşama kadar sabit durması için yeterli.  En sevdiğim özelliği yapış yapış hissiyat bırakmaması. Her ne kadar saçta günler boyu kalmasa da, rahatsız etmese de bir an önce saçımı yıkama ihtiyacı duyduğum doğrudur. Bu benim kuruntulu bir tip olmamdan da kaynaklanıyor olabilir. Daha düşük kuvvetli versiyonlarını kullandım ve bunların sağladığı daha yumuşak ve doğal duruş hoşuma gitti. Bu dev saça maşa yapınca ehlileştirmek için sert ve etkili bir şeye ihtiyaç duymam bambaşka bir olay tabii. Kimi zaman kaküllerimde kullanıyorum. Ama kakülümü adeta mutasyona uğrattığı için pek memnun değilim, köpük kullanmayı tercih ederim.

Moda çekimlerinde vs. kadınların o “çabasız ama kusursuz” görünen saçlarında kullanılan türdeki spreylerin peşindeyim şu sıralar. Ama Superdrug şimdilik gayet yeterli. Annemle birlikte kullanıyoruz, birkaç şişe bitirdik.

Cruelty free ve vegan mı?

Superdrug Leaping Bunny sertifikalı, hayvanlarda test edilmeyen bir marka. Yalnız, cruelty fee olmayan Watsons firmasının bünyesinde olduğunu da belirtmem gerek. Benim için LB önemli bir kriter ve şu anda benzer fiyat skalasında bir alternatifi bulunmadığı için almaya devam edeceğim. Ama siz bu tarz markalardan uzak duruyorsanız Superdrug almayın. Her iki ürünün de içeriğinde bilinen hayvansal maddelere rastlamadım. Öyleyse vegan formüllü diyebiliriz. Superdrug’ın ambalajındaki “veganlar için uygundur” ibaresi her zaman doğru değil. Başka ürünlerinde laktik asite rastladım mesela. Sebebini öğrenmek için hala firmadan mail bekliyorum. Siz siz olun, içeriğini kontrol etmeden almayın. Kozmetik ürünlerinin vegan olup olmadığını analiz etmeye yardımcı olması için şu yazıyı okuyabilirsiniz.

Superdrug sprey ve köpükler Watsons’ta, yaklaşık 10 liraya satılıyor.