Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/etiksecimler/public_html/wp-content/plugins/q-and-a-focus-plus-faq/inc/functions.php on line 210

Günümüzün tüketim toplumu ile reklamı en iyi yapılan ürünler arzu nesnesi haline getirililmiş durumda ama başkalarına zarar vermeden yapılmış, belki daha az bilinen ama performansı en az bunlar kadar iyi ürünleri araştırıp seçimlerimizi bu yönde belirleyebiliriz. Vicdan rahatlığının verdiği tatmini yabana atmayın.

Doğru ürünleri belirlemek evinde bilgisayarı, cebinde akıllı telefonları ve tabletleri olanlar için gayet kolay. Peta, Leaping Bunny gibi kuruluşlar belirli kozmetik-kişisel bakım markalarıyla anlaşma yapıp bunları denetliyor. Bu kuruluşların listelerini inceleyip etrafınızdaki cruelty free, hatta vegan markaları belirleyebilirsiniz.

Sosyal medya ve imza kampanyaları yardımı ile daha geniş kitlelere ulaşmak, markalara bu konuda baskı yapmak en çok işe yarayan adımlardan biri. Onlar etik değerleri ancak kendi tüketicilerini kaybetme riski ile karşı karşıya kalırlarsa ciddiye alacaklar. Sadece müşterilerin geniş çaplı tepkisi yüzünden zamanında hayvan testlerinin kapısından dönmüş birçok örnek sayabiliriz.

Zamanı ve hüneri olanlar için kişisel üretim de (bkz. zehirsizev.com) iyi bir alternatif. Aynı zamanda kapitalizmin bize dayattığı daha fazla alma duygusunu yenerek ihtiyaca göre alışveriş etmek, kaliteli ve uzun vadeli ürünlere yatırım yapmak ve israfı minimuma indirgemek hem kendimiz hem de dünya için de büyük fayda sağlayacaktır hiç şüphesiz. Bu küçük ve önemsizmiş gibi görünen kişisel çabalar küçümseniyor ama “ben ne fark yaratabilirim ki?” diye soran herkes elinden geleni yapsa aslında çok büyük fark yaratılabilir. Çağımızda bilinçli tüketim bir tercih değil sorumluluktur.

 

← Hayvan testlerine destek vermek istemiyorum. Neler yapabilirim? Nasıl boykot ederim?