Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/etiksecimler/public_html/wp-content/plugins/q-and-a-focus-plus-faq/inc/functions.php on line 210

Organik etiketi en yaygın olarak tarım ve çiftçilik alanında kullanılıyor. Ürünlerin yetiştirilişi, işlenişi, saklanışı ve paketlenişi ile ilgili belirli standartlar bulunuyor. Bu standartlar bir takım kuruluşlar ya da devlet tarafından belirlenip denetleniyor. Konuyla ilgili her kuruluşun farklı prosedürleri ya da kısıtlamaları bulunuyor, ilgilenenler için kozmetik ürünlerine özel olmak üzere bu konuya daha ayrıntılı değindiğim post burada.

Güvenilir kuruluşların denetlemesi olmadan edilmiş her doğal ya da bitkisel ürün iddiası açık konuşmak gerekirse boştur. Firmalar iyi reklamcılık ve pazarlama ile çevreye duyarlı imajı çizmek için akıllıca yöntemler uyguluyor. Hele sözde sağlığa ve çevreye zararsız ‘temiz içerik’ iddasının belirsiz sınırlarına hiç girmeyelim. Çoğunun aynı rafı paylaştığı ama benzer iddiada bulunmayan markalardan pek farkı yok. Bu yüzden gıda ya da kozmetik alırken organik tercih etmek istiyorsanız sertifikalı olanlarına yönelmek en garantili yöntemdir. Yalnız, organik sertifikaların doğal hayata olan zararı minimuma indirgeme politikaları bulunmasına rağmen hayvan testlerinde güvenilir standart olarak görülemez.

← Doğal / bitkisel iddialı ürünlerle sertifikalı organik ürünler arasındaki fark nedir, nasıl anlaşılır?