IMG_7433Sigma fırçalar, Youtube gurularının sponsorlu övgüleri sayesinde ucuz Mac fırçaları olarak beynimizde yer etmiş olsa da çoğu kişi bu abartıya değmeyeceklerini düşünüyor. Özellikle çok fazla dökülmesi konusunda bir şikayet var genel olarak. Açıkçası hiç kullanmadığım için hangisi doğrudur bilemiyorum tabii ama sentetik kıllı Sigmax serisi hakkında istisnasız hep iyi şeyler duydum. Gerek hayvan kılı fırça kullanmadığım için, gerek krem ürünlerde sentetik kılları daha başarılı bulduğum için Sigmax serisinin F82’sini sipariş ediverdim.

IMG_7439Asıl efsane olan F80 Flat Kabuki fırçaya göre daha yuvarlak bir şekli var. Her ne kadar likit fondöten kullanımı için F80 tercih edilse de bence F82 de çok iyi bir performans sergiliyor. Benim gibi birçoklarının sinirini bozan, bir türlü geçmeyen o fırça darbeleri bu fırçayla oluşmuyor. Birkaç kez yüzde gezdirmek yeterli oluyor, benim badana fırçası olarak tabir ettiğim klasik fondöten fırçalarıyla 10 dakikada ancak cilde yedirilen o fondötenin bu fırçayla bir dakikada uygulaması bitmiş oluyor. Üstelik kısa ve gür kıllarının yarattığı katılık (kıllarının sert olduğu anlamına gelmiyor bu, tam tersine çok yumuşak) sayesinde gayet de kapatıcı bir bitiş sağlanabiliyor.

Likit ürünler dışında mineral ya da toz pudra uyguladığımda da aynı şekilde ürünü cilde iyi yediriyor. Fakat fazlaca ürün alıp kapatıcılığını da arttırdığını, hafiften de cakey görünüme sebebiyet verdiğini de söylemeden geçmeyeyim. Tabii bir de tüm yüz için fazlaca küçük gelebiliyor. Pudra ürünlerde kocaman kabuki fırçaları daha çok tercih ettiğim için F82’yi mineral fondöteni uygulama amacıyla çok kullanacağımı sanmıyorum.

Aylar sonra gelen güncelleme: Her şeyi iyi hoş da, yıkaması çok zor bu fırçayı. Bolca köpürterek üst üste yıkamama rağmen fırçanın iç kısmında hala minik minik fondöten kalıntıları görülebiliyor. Bunlar tam temizlensin diye çaba harcarken sert davranmak da fırçaya zarar veriyor.

Fırçayı Sigma’nın resmi sitesinden yaklaşık 15 dolara sipariş ettim, bir haftadan da kısa bir sürede elime ulaştı. Fırçalar kozmetik kapsamına girmediği için yurtdışından getirtmek yasak değil ancak yüksek bir fiyat gümrükte takılmaya neden olabilir (yaklaşık 75€ olması lazım sınır). Bu bakımdan garanti olsun diye sadece en çok istediklerinizi almanızı öneririm. Ben siparişin elime ulaşması kısmında hiçbir sorun yaşamadım ve bundan sonra da Sigmax serisinden gözüme kestirdiğim birkaç fırçayı da sipariş vermeyi düşünürüm.

8 thoughts on “Sigma F82 Round Kabuki Fırça”

  1. Hmm yanlış hatılamıyorsam 8 dolar civarındaydı. Benim fikrim kendi resmi sitesinden almak bu kadar güvenli ve kolayken Ebay’e gerek yok ama siz bilirsiniz tabii.

 1. Ah fırçalar konusunda tam bir kıtım. Keşke bir gün şöyle hangi fırçayı nerede kullanıyorsun, ne amaçla kullanıyorsun, hangi marka iyi şeklinde bir post hazırlasan da ben de sevinçten bayram etsem *-*

  1. Yaparım tabii, böyle bir post isteyen birinin olduğunu bilsem daha önce yapardım^.^ Gerçi fırça konusunda da tecrübem herkes gibi gerçi, yani aman mükemmel tipler veremeyebilirim.

   Bir de fırçalar çok pahalı yahu…

  2. Evet bilhassa o yüzden kendimce gerekli gereksiz ayırıp satın alabilirim diye düşünüyordum. Bir de bu kadar pahalıyken sırf reklam yüzünden önerilen bir markayı almayayım diyorum T_T Püf noktalar falan da yazarsan daha ne isterim *-* Genelde youtube’dan izliyorum ama yine de tanıdıktan gelse daha güvenilir olur. Teşekkür ettim.

  3. Değil mi? Fırçaya hep yatırım falan derler ama ben buna inanmıyorum. Ve malesef insanlar kendi parasıyla da almış olsalar bile sırf pahalı olduğu için torpil geçebiliyorlar (biliyorum, böyle söyleyince saçma geldi ama hayalkırıklığına uğramak çok berbat bir duygu) o yüzden kendi deneyimlerime göre bir şeyler karalayayım madem=)

 2. merhaba..takma kirpikler üzerine birşeyler yazabilir misiniz=) bir türlü beceremiyorum takmayı, hangisiyle başlamalı, daha iyidir gibi..teşekkürler..

  1. Takma kirpikle ilgi tabii bir şeyler yazarım. Ama takış kısmında herkesin kendine göre bir tekniği oluyor açıkçası ve pratik gerektiriyor.

   Ama hangi takma kirpiklerin iyi olduğu ve bazı püf noktaları konusunda bir şeyler karalayabilirim;)

Yorum Bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.