Schmidt’s Natural Deodorant – Bergamot + Lime

Schmidt's Naturals Deodorant Bergamot Lime

Schmidt’s piyasadaki en popüler vegan deodorantları yaratıyor. Bu yüzden geçtiğimiz yıllarda Türkiye’ye geldiğini gördüğümde pek şaşırmamıştım. Tabii dudağımı uçuklatacak derece şoka sokan fiyatı ayrı bir konu. Söz konusu yüksek fiyatlar olunca her zaman başvurduğum stratejiyi uygulayarak sinsice bekledim ve indirimlerden faydalandım. Şimdiki bloggerlar asla cebinden para çıkarmıyor olabilir ama burası kendi halinde bir yer, biliyorsunuz.

Doğru düzgün yorum yapabilmek için birkaç mevsim kullanmayı bekliyordum. Hatta biraz fazla oyalanmış bile olabilirim, neredeyse bitmek üzere kendisi. Ama neyi zamanında yetiştirebilmişim ki?

Deodorant hassas bir konu. Elbette herkesin bünyesine ve tercihlerine göre yorumlar da çok değişebiliyor. Mesela bu pek övülen Schmidt’s beni birazcık hayal kırıklığına uğrattı. Halbuki birçok kişi ölüp bitiyor. Nedenini anlayabiliyorum. Çok sade ve doğal içeriğiyle kalpleri çalıyor önce. Kokuyu önlemesi de yalan değil. Ama bazıları çok terliyor işte, mesela ben. İşte siz de bol ansiyeteli, sıkılgan, sıcaktan çabuk bunalan ve terleyen, kısacası kokmaya fazlaca meyilli biriyseniz yeterli gelmeyebilir.

Özellikleri

Mum yapısını ve stick formunu sevdim. Roll-on gibi yarım saat elleriniz havada koltuk altlarınız kurusun diye bekleme derdi yok. Sür çık. Bu açıdan yaz mevsimi için daha uygun sanki. Gerçi çok çok terliyorsanız o mum katmanını hissetmek sizi rahatsız edebilir. Bu deneyimi başka yaşayanlar oldu mu, yoksa ben mi sürekli diken üstünde oturup abartıyorum bilmiyorum. Ama az terlenen kış günlerinde bir rahatsızlığını görmedim.

Bendeki deodorantın dokusu biraz pütürlü. Karbonat içermesine bağlıyorum bunu. Ama yeni ağda yapılmış koltuk altlarını tahriş edebilir. Sürümü diğer mum deodorantlar gibi yumuşak değil yani. İçeriğinde ne kadar az katkı maddesi olduğunu düşünürsek anlaşılır bir durum tabii.

Antiperspirant özelliği yok. Yani terlemeyi önlemiyor. Zaten deodorantın iddiası da ter kokusunu nötrlemek. Aksi takdirde gözeneklerin tıkanmasının ve toksinlerin terle atılamamasının sağlık açısından ideal olmadığı söyleniyor.

Kokusu nasıl? Keskin olmayan limonsu bir kokusu var. Kimyasal parfüm değil de bitkisel aromatik yağlar gibi kokuyor -ki zaten kokusunu veren de bu. Ama ciddi anlamda dışarıdan anlaşılacağını düşünmüyorum. Terle karışıp daha kötü bir koku yaratmıyor, çabuk uçuyor zaten. İsteyenler için kokusuz versiyonu da var.

Ter kokusunu önlüyor mu? Gününe ve kişisine göre o kadar değişiyor ki. Eğer yazın tek damla dahi ter üretmeyen tarzda biriyseniz Schmidts elbette işe yarayacaktır. Ama buz gibi soğukta bile sırılsıklam ter bombası oluyorsanız belki de gün içerisinde tazelemeniz daha doğru olur. Öncesinde silmekte fayda var tabii, bunun için Crystal’in deodorant mendillerini seviyorum ben. Onun da yazısı yakında gelecek.

İçerik

Çok sade, çok güzel içeriği var. Bu deodorant hakkında en iyi şeylerden biri. Deodorantların toksik madde içerme konusundaki ününü ve kanserle alakalı bin türlü araştırmayı düşünürsek önceliğinizin sağlık olmasını çok iyi anlarım. Bu deodorant alüminyum, paraben vs gibi zararlı olduğu iddia edilen kimyasalları içermiyor. Ana maddeleri nişasta, hindistan cevizi yağı, shea yağı ve karbonat gibi gayet mutfakta bulunabilecek gıda malzemeleri. Hatta buna benzer bir DIY deodorant yaparak şurada paylaşmıştım. Bitkisel vakslarla kıvamı ayarlandığı ve stick formda olduğu için Schmidt’s çok daha profesyonel elbette. Yine de ana hatlarıyla aynı şeyler.

Cruelty-free ve Vegan Beyanı

Leaping Bunny ve Peta sertifikalı, hayvanlarda test etmeyen bir marka. Tüm ürünleri de vegan! ABD’de üretiliyor.

Güncelleme: Maalesef Unilever tarafından satın alındı. Hayvanlarda deney yapmayan, vegan bir marka olmaya devam edeceklerini iddia ediyorlar. Ama Unilever’in etik olmayan politikası birçok kişiyi rahatsız edecektir haliyle. En nihayetinde karar size kalmış tabii. Benim için vazgeçilemez ürünleri yok, daha iyilerini bulacağımdan eminim.

Nasıl Temin Ettim

Engin indirim yuvası online alışverişe başvurdum tabii ki. Lilakutu’nun indirimlerinden birinde kaptığımı hatırlıyorum. Gerçi şu sıralar stokları bitmiş görünüyor. İndirimsiz fiyatı 84 tl. Küçük boyları 50 tl. Ama küçük bir google aramasıyla daha uygun fiyatlara bulabileceğinizi sanıyorum. Yine de çok pahalı tabii.

Zincir mağazalarda bulmak pek mümkün değil. İstanbul’da yaşıyorsanız Vegan Dükkan’da satıldığını tahmin ediyorum. Ayrıca organik/doğal ürün satış noktalarında bulunabilir.