Özellikle “rujlarda bulunan balık pulları” konusu her haber sitesinin yılda en az bir kez yayınlamayı sevdiği bir efsanedir. Ama sonuçta kozmetik ve gıda endüstrisi o kadar iğrençleşti ki adamlar legal olsa zehir koyacaklar ürünlerine, bu yüzden balık pullarına, böceklere şok olmak fazlaca naif bir tepki. Fakat ben bunu ciddiye almak zorundayım çünkü vejetaryenim, balık ve böcek yemiyorum, pullarının ve cesetlerinin de yaladığım bir şeyde bulunmasını istemiyorum, ürün adı altında bana pazarlanmasını istemiyorum.

Önce her renkli kozmetik postumda bahsettiğim karmin’den gideyim, ya da bizim içeriklerde gördüğümüz ecnebi ismiyle CARMINE. Kaktüslerde yaşayan cochineal böceklerinin dişilerini ya da yumurtalarını ezince kan gibi kırmızı bir renk ortaya çıkıyor. Tabii ki buna bir takım kimyasallarlar daha eklenerek yasaların kullanılmasına izin verdiği karmin gıda boyası elde ediliyor. ‘Doğal’ kırmızı renklendirici sınıfına için vücudumuza verdiği herhangi bir zarar bulunmamış, hatta sentetik versiyonlarının daha tehlikeli olduğu söyleniyor. Yani işin sağlık kısmını merak edenlerin buradan sonrasını okumasına gerek yok. Fakat şöyle bir gerçek de var ki 100000 böcekten ancak 1 kilo boya yapılabiliyor. Alt tarafı ruj, kaç gram konuluyor olabilir ki canım? Öyle değil işte gülüm. Karminin kullanım alanı çok geniş. Et, reçel, yoğurt, dondurma, kola, hatta gelen şikayetler doğrultusunda kaldırılmak zorunda kalan Starbucks içeceği de dahil her türlü kırmızı gıdada var bu karmin. Tabii ki jöle ve jelatin gibi yapay gıdalarda özellikle çok kullanılıyor. Tekstil sektöründe artık ihtiyacı karşılayacak kadar kırmızı boya üretilemeyeceği için (ki bu yüzden eski çağlarda kırmızı rengi asiller giyerdi) sentetik kırmızı boyar maddeler kullanılsa da bazı liflerde daha iyi sonuç verdiği için hala kullanılabiliyor. 100000 böcekten 1 kg boya çıkıyorsa, eh biz de dünyada pek kabileler halinde yaşayan küçük nüfuslar sayılamayız tabii. Devamlı gıdadır, rujdur, giysidir bir şeyler tüketiyor bu milyarlarca insan. Oradan hesabı siz yapın artık, benim matematiğim kötüdür zaten.

Sonuç: Yine kısır döngü içerisindeyiz. Karmin insana en az zararlı ve çağlar öncesi bulunmuş geleneksel yöntemlerle elde edilen doğal bir boya (hoş 2013’te ne kadar geleneksel yöntem kalmış olabilir ki). Sentetik alternatifleri ise sağlık açısından riskli ve çevreye zararlı. Fakat milyarlarca insanın kullanımı için çok çok fazla böcek öldürüyorlar. Gerçekten, kırmızıya bu kadar çok ihtiyacımız var mı?

Karminden kaçınmak isteyenler için içerik listelerinde kullanılan isimleri: Crimson Lake, Cochineal, Natural Red 4, Red #4, CI 75470, E120. Benim en çok karşılaştığım şekli Carmine (CI 75470) oluyor.

Balık pulları ise tahmin edebileceğimiz gibi simler, ışıltılar için kullanılıyor. Bu simlerin yapıldığı guanin denen madde her zaman balık pulundan elde edilmiyor olabilir fakat çoğunlukla durum böyle. İnsan sağlığına bir zararı yok. Ama ne gerek var yani kardeşim? İçerik listelerinde kullanılan isimleri: Guanine, pearl Guanine, Natural Pearl Essence, Natural White 1, CI 75170, 2-Amino-6-Hydroxypurine. Özellikle bu sonuncusunun bir sürü versiyonu var, rakam ve kelimelerin yeri değişip birkaç komplike latince kelime daha eklenmiş hallerini tespit ettiğimizde şüphelenmeye başlayabiliriz.

Hazır ruj konusu açılmışken şu meşhur kurşundan da bahsedip bitirelim. Evet, rujların içinde renk verici mineral pigment olarak kurşun ve bir takım ağır metaller var ama asıl sormamız gereken soru hangi miktarlarda olduğu. Beauty Brains bu konuda oturmuş hesap yapmış, İngilizcesi olan sayısalcı arkadaşlar buradan okuyabilir. Ama ben yine de özet geçiyorum: günde 5 kez bol bol sürdüğümüz rujun hepsini bile yutuyor olsak kandaki kurşun miktarını tehlikeli seviyelere çıkarmayacağı gibi, günlük olarak idrar ve dışkıyla atabileceğimiz kurşun miktarının %1’i gibi bir seviyeye maruz kalmış oluyoruz. Vücutta birikip gerçek anlamda hayati tehlike yaratması için 15 tüp ruju oturup yemek gerekiyor yani. Sizin içinize sinmiyorsa yine de yemek yemeden önce rujunuzu peçeteye silebilir, gün içinde tazeleme miktarını azaltabilirisiniz. Fakat kurşun içermeyen ruj aramak biraz elzem gibi. Yine de kişisel tercihler elbette.

~~

Evet sevgili vegan ve vejetaryen arkadaşım, yapmamız gereken şey kozmetik (ya da hazır gıda) almadan önce içeriğine bakmak. Bu maddeler yerine daha tehlikeli sentetik maddeler kullanılıyor olması ihtimaline karşı da dudaklarımızı çok yalamasak da iyi olacak. Ya da hiç ihtiyacımız olmayan renkli kozmetik olayına direkt bulaşmamak da mantıklı bir hareket. “Olmaz, süslenmeliyim” diyorsak ya internetten içerik araştırması yapacağız ya da minik yazılı içerik listesini okumak için yanımızda gözlük taşımaya alışacağız.

18 thoughts on “Rujlardaki Balık Pulları ve Böcekler”

 1. Aldığımız yiyeceklerde bence daha kolay dikkat edilebilir. Ama ruj ve allıklarda içermeyen markalar varmı? Özellikle türkiye de

  1. Bazı markalar bu maddelerin sentetik versiyonu daha ucuz olduğu için tercih etmeyebiliyorlar ama tamamen karminsiz ya da her ürünü karminli değil, ürüne göre değişiyor. Bazı ürünlerinde bunları içermezken bazı ürünlerinde içeriyor. Markası farketmiyor yani. Almayı düşündüğümüz ürünlerin içeriklerine bakmak en güzeli. Tüm ürünleri vegan markalar zaten ülkemizde yok, içeriğine bakmadan alabileceğimiz. Ancak yurtdışından sipariş vermek lazım riske alarak.

 2. İlginç ve faydalı bir yazı olmuş.Teşekkürler.Vejeteryan ya da vegan olmaya da gerek yok ,işin bir de alerji boyutu var.Balık alerjisi olabilir kişinin.Güzelleşmek ve boyanmak bu kadar riskli olmamalı.Gerçi gıdalarımız da bozulalı çok oldu ya bu konuyu da konuşmaya kalkarsak günler haftalar sürer.
  Sevgiyle kalın.

  1. Yukarıda da bahsettiğim gibi, doğal pigment sınıfına koyuldukları için daha az alerji yapıyorlar aslında, sentetik boyalardan daha az zararlılar, eğer endişeniz buysa. Dediğiniz gibi yediğimiz hiçbir şey güvenilir değil zaten.

  2. Keşke sadece alerji olsaydı endişem.Aslında benzer endişeler taşıyoruz ama ayıklayabildiklerimiz dışında elden birşet gelmiyor.Dediğiniz gibi minik yazıları okumaktan hipermetrop olacağım yakında :))

  3. Off evet o minik yazılar:) ekmek bile alacaksak önce o minik yazıları okuyor olmamız durumumuzun içler acısı halini çok güzel özetliyor aslında.

 3. rujdan soğudum vallahi :S kırmızı renk için o kadar böcek öldürülmesi de çok saçma :S ayrıca bildiğim kadarıyla pembe renk içinde kullanılıyor sanırım :S balık pulu ise rüyalarıma girecek bu gece =(

  1. Pembe, turuncu gibi renkler zaten kırmızı pigmentler içerdiği için karmin bulunabiliyor maalesef. Yani sadece canlı kıpkırmızı ürünlerde değiller.

 4. Teşekkür ederim çok güzel bir bilgilendirme yazısıydı. Peki mineral ürünlerdede var mı bu karmin boyası? :(

  1. Aslında mineral ürünlerde daha çok, çünkü doğal pigment sınıfına girdiği için daha çok tercih ediliyor. Ancak tamamen vegan mineral markalarda yoktur fakat bunları ülkemizde bulmak çok zor, yurtdışından sipariş edilebilir ama o da risk tabii.

 5. Kozmetik çılgınlığım azalmışken iyi oldu bunu da okumam. Carmine meselesini biliyordum , vejetaryen olmak üzere olan biri olarak ama bu kadar ciddi boyutlarını bilmiyordum; dikkatli olmak lazım. Tabi bu vegandükkanda neden kırmızı ruj bulamadığımızı da açıkladı bana…
  Vegan ve vejetaryenlere ciddi manada saygı duyuyorum. Ciddi dikkat gerektiriyor bu hayat tarzı. Çabalıyorum ben de; hoş aman kırmızısı batsın ya. Buna da dikkat ederim napalım.

  1. Vegandükkan’daki her kozmetik vegan olmayabilir, bazen cidden gözden kaçıyor çünkü, herkesin içerikleri teker teker incelemesi çok zor şey. Zaten daha bunun beeswax’,i var lanolin’i var ohoo-_-‘
   Ama dediğim gibi HER kırmızı rujda karmin var anlamına gelmiyor bu. Mesela Essence’in geçen swatchlarını yaptığım kırmızı pigmentinde yokmuş baktım, tam tersi uçuk pembe olanında varmış yuh. Yani hiç belli olmuyor nereden ne zaman çıkacağı. Devamlı içerik listesine şaşı şaşı bakmak lazım işte pfff.

 6. cochineal böceği doğal gıda boyası olarak çok fazla kullanılıyor zaten gıda ürünlerinde. sadece kozmetikte değil ne yazıkki..

 7. birçok yeni şey öğrendim sayende. o küçük içerik yazılarıyla ilgili daha çok bilgi verebilir misin yazılarında?

Yorum Bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.