IMG_3423-2Gratis ve Rossmannlarda da satılmaya başladıktan sonra artık dünya alem duydu, Real Techniques fırçalara Türkiye’de de ulaşabiliyoruz. Bana göre fiyatlar çok uçuk değil, en azından yurtdışı fiyatlarına göre bindirim yapmamışlar. Hal böyle olunca herkes fırçaları üçer beşer edindi. Üstelik çoğu kişi bu fırçaları daha eskiden almıştı, biliyoruz. O yüzden tekrar tekrar bu fırça böyle, işlevi şu falan diye kafa ütülemeyeceğim. Hepiniz benden çok daha iyi biliyorsunuz. Ama içinizde setlerdeki her fırçayı kullanmayacak olsa da merak eden arkadaşlar var. Fırça gibi bozulmayacak bir şeyin bile fazlasını tüketmek gereksiz. Amacım “bende benzeri var, şu fırçayı da alsam boşuna mı olur” diye düşünen arkadaşlarla sohbet, muhabbet.

Tabii ki hayvan kılı olmayan vegan/sentetik fırçalarla karşılaştırma yapacağım. Görüntü olarak benzemeyenler işlevsel olarak benzeyebiliyor ya da tıpatıp aynı fırçaların performansları değişebiliyor. Hepsi de kıl dökmeyen, sağlam ve kaliteli fırçalar.
Kirpik Dipleri & Ayrıntılar

IMG_3390-2Kirpik diplerine, göz altına ayrıntılı bir şekilde far uygulamak ya da göz kalemini, keskin eyeliner çizgisini dağıtmak için Ecotools’un smudge fırçası ve Real Techniques’in starter setinden çıkan accent fırçası var elimde. Burada kesinlikle RT accent fırça kazanır. Çok işlevli olarak tasarlanmasına rağmen tek işlevi dağıtma/smudge olan Ecotools fırçasından daha iyi iş beceriyor. You had one job Ecotools. Smudge fırça dağıtma işlevi için fazla tok ve sert, ucu fazla ince. Ama bu demek değil ki evde kullanılmayı bekliyor. Göz pınarlarına aydınlatıcı konduruvermek için ideal fırça. Ha, far sürmeyen, göz pınarıyla haşır neşir olmayan, gereksiz bulan kişiler için resmen israf. Yaklaşık 10 tl, tekli satılıyor.

Eyeliner & Kaş

IMG_3418-2Açılı eyeliner fırçalarını krem/jel eyeliner ile kullanmaktan çok, kirpik diplerine far uygulama amaçlı kullanıyorum, ya da kaş dolduruyorum. Performans açısında Ecotoos’unki kesinlikle çok daha iyi; bende 2 tane var, yine bile indirimde görürsem almayı düşünürüm, fazla fırçadan zarar gelmez, hele elindekileri yıkamak için fazla üşengeçsen. RT starter setinden çıkan brow fırçası ise kaşlar dahil HİÇBİR ŞEYDE işe yaramıyor. Fazla kalın bir fırça, ürünü iyi uygulamıyor. Kalın kaşlılar için pratik olur diye düşünürsün ama yok, gerçekten performansında bir sıkıntı var, nedenini düzgün açıklayabileceğimi sanmıyorum çünkü ben de çözemedim. Gerçi jel eyeliner uygulamayı hiç denemedim ama pek iç açıcı sonuçlar çıkacağını sanmam. Ecotools’un açılı fırçasını tek başına almak çok daha mantıklı, fiyatı yaklaşık 10 tl.

Göz Kapağı

IMG_3421-2En sevdiğim göz fırçaları hem farın rengini vererek uygulayan hem de dağıtmasına yardımcı olan türdekiler. RT base shadow fırça ve Ecotools eyeshadow fırça en severek kullandıklarım arasında. Yine de işlevleri biraz daha farklı. RT fırça ile crease, gölge gibi atraksiyonlara pek güzel girilebiliyor fakat dağıtmak için temiz tombik bir blending fırçasına gidiyor el illa ki. Ecotools fırça ise göz kapağına tek bir rengi uygulayıp keskin görüntü bırakmadan (ve temiz blending fırçasına ihtiyaç duymadan) dağıtabiliyor. Crease bölgesine ayrıntılı gölge uygulamak, renk geçişleri yapmak için harika sayılmaz ama 1-2 renkle hallederim, daha fazlasına uğraşmam diyenler için pratik bir fırça. Sadece blending için kullanılınca bile güzel sonuçlar çıkarabiliyor. Kaş altına highlighter uygulama alışkanlığım yoktur ama o işi de güzel beceriyor. Yaklaşık 12 tl. Sabah işe hep geç kalan arkadaşlar için Ecotools derim. Ayrıntı sevenler arkadaşlar ise RT base shadow fırçasını da severler. Bir de elimde 2 tane bulundurup en sık kullandığım fırça statüsüne erişen Essence far fırçası var ki, onu fotoğraflamayı unutarak büyük haksızlık ettiğimi biliyorum. Kılları RT ve Ecotools’ta görülmeyecek kadar sert olsa da farı göz kapağına güzel uyguluyor. İşlevi basit ve uygun fiyatlı.

Kapatıcı

IMG_3395-2Makyaj sanatçılarının kapatıcı uygulamasını hep daha düz ve ince fırçalarla yaptığını gördük. Ama RT starter setten çıkan deluxe crease fırçanın popülerliği ile daha pofidik fırçalara rağbet arttı -en azından bizim gibi bu işi profesyonel yapmayan sıradan vatandaşlar arasında pek popüler orası kesin. Fırça yaratıcıları Sam ve Nic’in videolarında hep bu amaçla kullanmaları sağolsun, pratikliği dolayısıyla göz altı kapatıcısı uygulamayı 3 saniyeye indirdi. Kapatıcıları elimle uygulamayı daha çok sevsem de deluxe crease fırçanın yeri apayrı. İtiraf ediyorum isminin aksine crease için hiç denemedim. O iş için Ecotools’un bu airbrush concealer fırçasını tercih ederim, evet, onun da isminin aksine. Gözaltı kapatıcısı için aldım ama ya fırça darbesi bırakıyor, ya da çok iyi dağıtamıyor. Yaklaşık 15 tl. Bence gereksiz. Kapatıcı parmakla da güzel uygulanır, en azından benim pek sevdiğim Too Faced kapatıcım öyle.

Fondöten
IMG_3408-2

Fondöten uygulama için yumurta sünger sevsem de fırçaların yeri ayrı tabii. Tamam, itiraf ediyorum, benim için gereksiz çünkü artık çok nadir fondöten kullanıyorum. Şurada ayrıntılı bahsettiğim Sigma F82 fırçayı kullanma sıklığım yılda 2 falan. Sık kıllı ve tok bir fırça olduğu için fondöteni cilde çok iyi yediriyor ama temizlemesi tam bir işkence. Yıkadıktan sonra kılların diplerine doğru illa ki fondöten kalıntısı kalması bir yana kuruması da günler sürüyor. RT core setinden çıkan buffing fırçası o kadar tok sayılmaz, daha pofidik. Yine de fondöteni fırça darbesi bırakmadan aynı şekilde cilde yediriyor. Yıkama, kuruma problemleri Sigma kadar değil. Sanırım burada meşhur expert face fırçayı Sigma ile karşılaştırmak daha doğru olur ama o bende yok. Bu kadar az fondöten kullanan biri için bir başka fırçaya gerek yok çünkü. Yine de Sigma’yı yurtdışından getirtme zahmetine değmez bence, hele hele buffing ve expert face fırçalar varken.

16
Yorum Bırakın

Yorum Bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

weba
Ziyaretçi
weba

Ecotool fırçalarının pofuduk oluşları ve çok amaçlı kullanımlarına bayılıyorum. :)
RT starter kit bayağıdır aklımda ama bakalım ne zaman alıcam. :) Evet aslında çok da gerek yok gibi ama almazsam çatlarım ekolüne dahil oldum, içinden çıkamıyorum. :(

cyborg
Ziyaretçi
cyborg

Far kullanıyorsan işe yarar elbet ama pek kullanmıyorsan evde otururlar. Merakı anlıyorum gerçi, ben de bir gün meraktan expert face alacağım galiba, muazzam gereksiz:/

weba
Ziyaretçi
weba

Bende Sigma F80, RT buffing ve RT expert face var.
Sigma iyi güzel ama dediğin gibi kurutması zor. Pudra kullanırken işlemi şahane.
Buffing sigma ve expert face’i kullandıktan kullanması zor geldi. Ben günlük fondotende Clinique anti-blemish kullanıyorum kalın yapılı. Ürünü emdi durdu suratıma resmen bi şey sürmedi. :(
Ama expert face! Ya dedim çok abartılıyor be dedim ama cidden hak ediyormuş. Benim için çok bonus bi fırça. Her işlemi görebiliyor. :) -rt expert face reklamı gibi oldu he bu kadar yazı da :D ahaha –

cyborg
Ziyaretçi
cyborg

Buffing fırça diğerleri gibi sert ve tok olmadığı için fondöteni kapatıcı uygulamıyor sanırım. Ben de ilk kullanırken hayal kırıklığına uğramıştım ama güzel dağıttı, fırça darbesi vs bırakmadığı için gideri var bana göre. Ama expert face:(( huff alınacak o mecburen *merak* hem belki fondötenlerimi kullanmaya başlarım da bozulmaya terketmemiş olurum sayesinde *bahaneler*.

maledisant
Ziyaretçi
maledisant

Bende RT ‘nin süngeri ve eyeliner fırçası var. Eyeliner için baya işe yarıyor (Jel eyeliner sürerken) eco’nun da Stelerinden almıştım o nedenle ordaki forçaları kullanıyorum. Ancak hep karıştırıyorum hangisi ne için… Nasıl aklınızda tutuyorsunuz ki? Göz farı için biraz daha pofidik bir şeye ihtiyacım var sanırım. (Eco’nun küçük seyahat setinde bir tane var onu kullanıyorum bu aralar ama çok kullanıp eskitmek de istemiyorum deli olduğumdan)
Fondoten yerine BB krem kullanıyorum sürekli, ancak onu da ecotools enli yağlı boya fırçasıyla kullanıyordum ki verim alamıyorum. AY BEN DE FOTO.LARINI ÇEKEYİM BARİ bu sohbet biraz eksik kaldı hiçbir şeyi tam tarif edemedim :(

cyborg
Ziyaretçi
cyborg

Ben anladım seni^^
Kore BB kremi kullanıyorsan en güzeli elinle uygulamak diyorlar hep. Gerçi o yağlı boya fondöten fırçalarının herhangi başka bir ten ürününü güzel uygulayabileceğini düşünemiyorum, onun kaderi hep kalıp gibi göstermek.

Amaan boşver hangisi ne için, hepsi iş görür bir şekilde:P Gözünde kullana kullana kılların şekli şemalinden sertliğinden falan tahmin edebiliyorsun neyle kullanılacağını. Kural değil ya zaten, kurallar yıkmak içindir!11 İçgüdülerimize güvenelim. Ama dediğin gibi pofidikler daha kullanışlı oluyor genelde. Seyahat setindeki de güzel fırça ahahjsdfk korkma kız eskit fırçayı, hayat kısa.

Sibel.
Ziyaretçi
Sibel.

Ne guzel konu.<3

Bu arada Cin’de kozmetik ürünlerin hayvanlar uzerinde denenme zorunlulugu ortadan kalkiyormus gibi bir haber okudum nettw. Ay hadi insallah!

cyborg
Ziyaretçi
cyborg

Nerde duydun? Hangi haber? Buav ya da benzeri resmi bir yerden kaynak linki var mı?
Bir blogger kuyuya taş attı Sibel, şimdi çıkar çıkarabilirsen. Ha bildiğim kadarıyla Çin hükümetiyle görüşüyor hayvan hakları savunucuları, umutlular, ben de yazmıştım 3-5 ay önce ( burada ) ama KESİN kalkıyor diye bir şey yok. Yani şu dakikada, şu anda falan öyle bir haber çıktıysa başka, onu henüz duymadım.

isimbulamadim
Ziyaretçi
isimbulamadim

yakin bir zamanda real techniques stippling firca satin aldim .arkasinda ‘made in china’ yazdigini aldiktan sonra farkettim.çin hükümetinin politikalarini goz onune alirsak, sizce marka cruelty free midir?