Physicians Formula Murumuru Butter Bronzer, Allık ve Aydınlatıcı

physicians-formula-murumuru-butter-bronzer-allik-aydinlatici

GÜNCELLEME 2020: PHYSICIANS FORMULA ARTIK CRUELTY FREE BİR MARKA DEĞİL.

Physicians Formula’nın Murumuru Butter bronzerının ününü mutlaka duymuşsunuzdur. İlk çıktığında pek övülüp sonrasında unutulup giden ürünlerden olmadığı gibi Butter formülü seri haline getirildiğinde de aynı şekilde beğenildi ve yıldızı hala sönmedi. Bense bu arkadaşlarla daha yeni tanışıyorum. Türkiye’deki fiyat politikasından ve bronzer işini pek önemsemediğimden dolayı üstüne düşmemiştim. Ama indirimler vs. derken hem bronzer, hem allık, hem de aydınlatıcısından birer tane almış bulundum ve neden bu kadar sevildiğini sonunda idrak ettim.

Önce ürün tasarımından bahsedeyim. Kum gibi dalgalı görüntüsü bir drugstore markası için çok güzel ve özenli. Genel paketi için aynı şeyi söyleyemem ama. Sağlam olsa da çok takoz ve hantal bir ürün. Topu topu üç ürün olacak, çekmecelerimde çok fazla yer kaplıyor. İç bölgesindeki fırça/ sünger işlevsiz, keşke bunu koymayıp ambalajı inceltselermiş. Sanırım allık-bronzer vb ürünlerde The Balm’ınkiler gibi küçük ve basit ambalajları tercih ederim. Bir de koku meselesi var tabii. Keskin kokulara ve ağır parfümlere tahammül edemem, hep söylerim. Ama bu ürünler sentetik parfümden ziyade hindistan cevizi yağı ve kakao, hatta yiyecek gibi kokuyor. Zaten sürdükten sonra da uçuyor. Bu yüzden bana ciddi bir rahatsızlık vermedi. Ha ne gerek vardı tabii, o başka. Koku hassasiyeti olanların aklında bulunsun.

Denediğim üç ürünün ikisinden çok memnun kaldım. Butter serisine özel bu Murumuru yağı gerçekten ipeksi bir doku katmış. Yapıları kesinlikle sert ya da tozutan türde değil. Hafif kremsi bir formülü var. Bu bakımdan yüzde çok doğal duruyor, ciltle çok güzel bütünleşiyor. Özellikle glowy yüz makyajını sevenlerdenseniz Butter serisinden de memnun kalırsınız.

Serinin her ürünü yapı ve formül açısından farklılık gösterdiği için üçüne de farklı yorumlar yapacağım.

Murumuru Butter Bronzer – Light Bronzer

İşte serinin ilk ve en ünlü ürünü. Koyu ve turuncu olmasından korktuğum için Light Bronzer rengini almıştım ama hafif sarımtırak bir tona bakıyor. Orjinal “Bronzer” rengi açık tenliler için gayet uygun olur sanıyorum. Ama Physicians Formula şikayetleri dinleyip daha koyu tenler için de renkler çıkardı neyse ki (ne kadarını Türkiye’ye getirdiler bilemiyorum).

Murumuru’ların içinde favorim bu bronzer. Adı üzerinde yağ gibi kayıyor ve ciltte çok güzel dağılıyor, bütünleşiyor. Adeta krem gibi bir yapısı var. Tamamen mat değil, simsiz ama kadifemsi bir bitişi olduğu için çok doğal duruyor.

Murumuru Butter Allık – Natural Glow

Bu allık hakkında da çok güzel şeyler duydum ama tecrübelerim pek bu yönde olmadı. Sanırım en çok hayal kırıklığına uğratan ürün bu allık oldu. Bunun sebebini de buldum, aldığım Natural Glow rengi. Adı üzerinde doğal bir ışıltı veriyor. Çok şeffaf bir allık. Paketinde gözüken tatlı pembe renk yüze kesinlikle yansımıyor. Fazlaca uygulamaya kalkınca da ışıltıları ağır basıyor ve yanaktaki gözenekleri belli etmeye başlıyor (hatta fırçayı allığa lönk lönk bastırarak ürünü bol alayım derken üzerindeki kum deseni yok olmaya başladı). Bence çok çok doğal bir aydınlatıcı niyetine kullanmak gerek. Daha klasik bir allık isteyenler diğer renkleri deneyebilir, onlar hakkında çok güzel şeyler duydum.

Murumuru Butter Aydınlatıcı – Pearl

Aşağıdaki swatch fotoğrafında ışıltısını asla yansıtamadığım beyaz renkli bir aydınlatıcı bu. Hatta koyu tonlarda aydınlatıcı sevmeyen benim için bile fazla açık geldi (ama aynı şekilde çok açık tonlu aydınlatıcıları da sevmiyorum – kısaca aydınlatıcı konuda pek nazlıyım). Bu yüzden genelde hafif uyguluyorum. Zaten yağ gibi kaydığı için pigmentli bir ürün. Işıltıları ne çok doğal ne de uzaydan görünür derecede. Ama kesinlikle belirgin. Her zamanki gibi çok iyi dağılıyor ve ciltle çok iyi örtüşüyor. Yanaklara bol keseden sürülmesi haricinde gözenekleri belli etme gibi huyları yok. Genel olarak pek sevdim ama tekrar alacak olsam Pink rengini alırdım. Özellikle Rose Gold tonu orta-koyu tenlerde muhteşem görünecek gibi.

Cruelty free ve Vegan Durumu

Physicians Formula, Peta sertifikalı hayvanlar üzerinde deney yapmayan bir marka. Çok kısa süre öncesine kadar hangi ürünlerinin vegan olup olmadığına dair bir bilgi ya da açıklama yoktu ama artık vegan ürünleri websitelerinde ürün açıklama kısmında belirtiyorlar. Aynı zamanda bazı ürün ambalajlarında da vegan yazısı bulunabiliyor ama piyasadaki her vegan formüllü ürünlerinde buna rastlamayabilirsiniz. Websitesinden teyit etmekte fayda var.

Murumuru Butter serisinin her biri vegan formüllü değil ama bronzer ve allıkların hepsi vegan. Aydınlatıcıların da çoğu rengi böyle. Yukarıda bahsettiğim tüm ürünler de tabii ki vegan formüllü.

Nasıl Temin Edebiliriz?

Physicians Formula birçok online alışveriş sitesinde bulunabiliyor ama fiyatlar çok değişken. Bu yıl başında belirli Gratis şubelerinde de satılmaya başlandı. Özellikle indirim dönemlerinde çok uygun fiyatlara bulmak mümkün.