Pastel Show Your Style Bohemian Palet

Show By Pastel serisinin vegan formüllü olduğunu öğrendiğimde Pastel’e alıcı gözüyle bakıp ürünlerini incelemeye başlamıştım. Tabii ki far takıntılı biri olarak Show Your Style paletler gözüme çarptı doğal olarak. Bu seride iki tane palet bulunuyor. Bir tanesi daha renkli olsa da (ve ben renkli farları pek sevsem de) sıcak ton ağırlıklı Bohemian kardeşine kanım daha çok ısındı ve indirimde bulunca alıverdim. O günden beri dünyanın en mantıklı kararını vermişim gibi hissediyorum.

Renkler ve Formül

Her yer sıcak tonlu nötr far paleti doluyken (kendi koleksiyonumda dahil) neden Bohemian palet? Çünkü renk ve ton seçimleri birbiriyle çok uyumlu. Böyle küçük bir palet alacaksanız ve onu tek başına kullanmayı planlıyorsanız belirli bir renk temasına sadık kalması önemli bir unsur. Ne yapacağımızı bilmediğimiz, genel temaya hiç uymayan 1-2 renk bile paletin kullanışlılığını azaltır. Ya da güzel bir makyaj ortaya çıkarmak için başka paletler ve farlarla desteklemeniz gerekir. Bu da küçük paletlerin sabah erken saatte ya da seyahatte hemencecik sür çık mantığına uymuyor.

Bohemian palette birbiriyle uyumlu turuncu, kızıl ve bronz tonların birlikteliğini görüyoruz. Açık-orta-koyu ton dengesi, mat ve ışıltılı bitişlerin dağılımı vs, hepsi çok mantıklı. Ayrıca nötr bir palet olmasına rağmen doygun kırmızı, turuncu ve sarı renkler de içeriyor. İster bu kadar canlı olmayan diğer farları kullanarak risksiz bir makyaj da yaparsınız, ister daha etkili ve renkli bir görünüm yaratırsınız. Yani küçük ama işlevli *wink wink*.

Formüle gelirsek, bitişe göre konuşmam belki daha doğru olacaktır. Mat canlı renkler gayet pigmentli ve birbirine çok güzel dağılıyor. En açık tonlu bej renk diğerlerine göre daha az pigmentli. Ama koyu kahve tonunda sorun yaşamadım, yama vs. yapmadı.

Işıltılı renklerde biraz sıkıntı var. Kızıl-bronz renk müthiş pigmentli ve güzel. Ama ortadaki aydınlatıcı şampanya rengi, bitişiğindeki mat kardeşi gibi az pigmentli. Soğuk tonlu ışıltılı kahve de fena değil. Gel gelelim ilk bakışta gönül çalan o köşedeki altın-bakır renk… Gerçekten felaket. Sanırım daha çok topper far olarak yaratılmış. Bu yüzden şeffaf olmasını affedebilirdim. Ama aynı zamanda çok sert. Parmakla uygulasam dahi (ki bu tarz simli renklerde fırçaya göre daha çok işe yarar) gözümde o efekti elde etmem çok zor. Beni en çok umutlandıran ama hayal kırıklığına uğratan tek renk.

Birkaç rengin kötü performansı dışında iyi bir palet olduğunu düşünüyorum. Özellikle fiyatıyla kıyasladığınızda gerçekten çok başarılı.

İçerik

Ucuz bir palet olduğu için talk, parafin ve paraben gibi tartışmalı içerikler içeriyor maalesef. Ancak karmin gibi far paletlerinde sıkça kullanılan hayvansal maddeler yok.

Hayvan Deneyi ve Vegan Bilgisi

Pastel, Peta sertifikalı hayvan deneyi yapmayan yerli bir marka. Deney politikasını teyit etmek için kendilerine ulaştığımda da tatmin edici cevaplar verdiler.

Show By Pastel serisinin vegan formüllü olduğunu iddia ediyorlar. Ben de içeriklerinde henüz hayvansal kaynaklı olabilecek bir maddeye rastlamadım. Ama diğer ürünlerin içerik listesini ambalajda ya da online sitesinde görüntüleyemediğimiz için kontrol edemediğim ürünleri almıyorum (ne olur ne olmaz).

Nasıl Temin Ettim

Gratis vb. kozmetik marketlerinin çoğunda bulunan bir marka Pastel. Paletin orjinal fiyatı 50 tl civarı olsa da indirimde 25-30 gibi fiyatlara bulunabilir.