NYX Lip Lingerie Likit Mat Rujlar – Embellishment ve Ruffle Trim

Nyx lip lingerie likit mat ruj embelishment ruffle trim

Son günlerde sürekli ruj konuştum, artık bıktınız. Merak etmeyin, bu son. Yani en azından uzun bir süreliğine başka alanlara yönelme niyetindeyim. Haydi hayırlısı. Ama bugün NYX’in Lingerie rujlarından Ruffle Trim ve Embellishment renklerinden bahsediyoruz. Kaçış yok.

NYX daha önce de likit mat rular piyasaya sürmüştü yanlış hatırlamıyorsam. Ama bu Lingerie serisinde daha çok ‘nude’ rujlara yer veriyor. Serinin ismi nude konseptine güzel bir gönderme yapıyor doğrusu, tebrik ediyorum. Haliyle bütün rujlar da iç çamaşırı temalı seçilmiş. Renkler genel olarak kahve ve tonlarından oluşuyor. Çok açık nude renkler var ama her zamanki gibi daha koyu tenlilerin nude ihtiyacı pek düşünülmemiş. Genel olarak son günlerin 90’lar trendine hitap ediyor. Koyu renk eksikliğini bir tarafa koyarsak, renk skalası benim açımdan başarılı. Geri kalanı pek öyle sayılmaz.
Formülü ve Kalıcılığı

Yine bir likit mat rujdan bahsedeceğimize göre kriterlerimizden şöyle hızlıca geçelim bakalım. Bunlar benim pek sevdiğim The Balm Meet Matte‘ler kadar akışkan değil. Dokularını çok kalın buldum, dudakta kalıp gibi duruyor. Çok hızlı kuruyorlar -bu da kimine göre avantajlı, kimine göre dezavantajlı bir durum. Ben bir türlü kurumayan likit mat rujlara sinir olsam da bu kadar hızlı kuruması, hele ne kadar kalın yapılı olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda, pek de hoşuma gitmedi. Daha uygulamayı tamamlamadan kurumuş oluyor, üstünden geçmek zorunda kalırsan vay haline. Bu yüzden diğer likit rujlara nazaran daha yamalı uygulanıyor. Dudağı kuruttuklarını söylememe gerek yok herhalde. Kalıp gibi duran çoğu likit ruj bunu yapıyor çünkü. Bu açıdan Colourpop‘lara benzeseler de onlar çok daha sıvı formüle sahipler. Ayrıca upuzun aplikatöründen nefret ettim. Hem sürümü zorlaştırıyor, hem de benim zavallı yaralı bereli dudaklarımı dürtüp acıtıyor. LA Splash rujların süngerleri de aynı böyle (ve onları da sevmiyorum).

Kalıcılığı gayet iyi. Ama dudağın iç tarafından silinmeye başladığı için buna pek sevinemiyorum. Her şeyin bir bedeli var diye boşuna demiyorlar. Çoğu likit ruj dudağın dışında çerçeve bırakmaya meyilli ama bu arkadaşların çok kalıcı olduğunu dünürsek saatler boyu çerçeveli halde gezmiş olacağız.

Fazlasıyla negatif bir post olduğunun farkındayım. Lingerie rujlar o kadar çok övülmüştü ki tipik bir likit rujla karşılaşacağımı sanıyordum. Elbette herkesin dudağı farklı olduğu gibi seçimleri de farklı oluyor. Kiminde harikalar yaratan şey kiminde hiç işe yaramıyor. Hatta acaba bozuk ya da hatalı ürün mü yolladılar diye işkillenmiyor değilim.

Renkler

Biraz da güzel şeylerden bahsedelim. Nude sevenler bu rujların renk skalasına da bayılır. Ben dudakları silen nude bejlerden ziyade günlük doğal renkler arayışındayım. Bu yüzden uzun zamandır gözüme kestirdiğim Ruffle Trim rengini aldım. Bir de fiyatın uygunluğuna dayanamayıp daha nadir kullanılacak, ama hevesimi almamı sağlayacak Embelishment rengini ekledim.

Fotoğrafların boyutları ve watermark dışında Photoshop’a dokunmadım. Işık bakımından şanslı bir günde çekim yaptığım için fotoğraflar gerçeği yansıtıyor.

Embellishment: Bu tarz mor-kahve rujları denemek istesem de uygun fiyatlı, vegan alternatiflerini bulmam zor oldu. Lingerie serisinin formülünü sevmediğim halde Embellishment ruj hevesimi almama yardımcı oldu. Keşke dişleri sarı göstermeseydi, yoksa öyle günlük kullanılmayacak bir tarafı yok. Kız arkadaşlarla toplaşırken sürmek için uygun, eğlenceli bir renk. Biraz yamalı görünüyor ve sürümü zor. Ama uygun fiyatlı olduğu için çok koymadı.

Ruffle Trim: Sıcak tonlu, hafif kızıllık içeren bir kahve. Embellishment’tan pek bir şey beklemiyordum ama Ruffle Trim’in harika olacağından emindim. Ne de olsa onlarca swatch videosu izleyerek, özenle seçmiştim kendisini. Serideki diğer nude renklerden daha doğal duracağını ummuştum. Ama fazla sıcak tonlu, fazla kahve. Aynısı olmasa da bu tarz 90’lar kahvesi rujlarım var ve onlarla gayet mutlu yaşıyoruz. Ruffle Trim’e pek ihityacım yok. Kötü de durmuyor aslında. Belki biraz daha şeftalilik içerseymiş kurtarabilirmişiz olayı. Bu açıdan gönlüm hep The Balm Committed renginde olacak.

Cruelty-free ve Vegan mı?

İşte asıl zorlu kısma geldik. NYX, Peta sertifikalı hayvanlarda test etmeyen bir marka. Birkaç yıl önce sırf cruelty free statülerinin kaybetmemek için Çin’e açılmayı reddettiklerini hatırlıyorum. Ama gel gör ki NYX, cruelty free olmayan Loreal’in alt markalarından biri. Hayvanlarda test eden büyük firmalara bağlı markaları cruelty free olduğu halde tercih etmeyenler var ve buna çok saygı duyuyorum. Bir yandan, benzer durumda olan Superdrug vb bazı markalardan alışveriş yapmaya devam ettiğim için NYX’i kendi kara listeme almadım. Herkesin kendince şartları var. Bu yüzden NYX gibi ürün çeşitliliği bol ve uygun fiyatlı bir marka cruelty free’ye geçiş sürecini birçok kişi için kolaylaştıracaktır. Özellikle Türkiye’de seçeneklerimiz günden güne azalıyorken… Üzücü de olsa, bağımsız markaların daha büyük firmaların desteğini almadığı sürece globalleşemediği bir sistemdeyiz. Belki de çok başarılı olmalarına rağmen bağımsız ticari oluşumların neden piyasada tutunamadığını sorgulamak gerekiyordur.

Güncelleme: NYX’in 2019 vegan listesinde Lip Lingerie rujlar da yer alıyor. Ayrıca ürünün kendi sayfasında vegan olduğu belirtilmiş.

Nereden aldım?

NYX Türkiye websitesinin online alışverişe açıldığını duyduğumda ihtiyacım olan birkaç şeyi sipariş vermiştim. Siparişin elime ulaşmasında bir problem çıkmadı, genel olarak memnun kaldım. İstanbul Bağdat Caddesi ve Cevahir’de mağazaları da var.

Ürünlere gelirsek, Lingerie’lerin fiyatı 25.95 TL. Bu rujlar dahil aldığım hiçbir şeyin vazgeçilmez olduğunu düşünmüyorum. Bittiklerinde tekrar alacağımı sanmıyorum. Daha etik bir seçenek bulma konusunda umutluyum!