Nyx lip lingerie likit mat ruj embelishment ruffle trim

Son günlerde sürekli ruj konuştum, artık bıktınız. Merak etmeyin, bu son. Yani en azından uzun bir süreliğine başka alanlara yönelme niyetindeyim. Haydi hayırlısı. Ama bugün NYX’in Lingerie rujlarından Ruffle Trim ve Embellishment renklerinden bahsediyoruz. Kaçış yok.

NYX daha önce de likit mat rular piyasaya sürmüştü yanlış hatırlamıyorsam. Ama bu Lingerie serisinde daha çok ‘nude’ rujlara yer veriyor. Serinin ismi nude konseptine güzel bir gönderme yapıyor doğrusu, tebrik ediyorum. Haliyle bütün rujlar da iç çamaşırı temalı seçilmiş. Renkler genel olarak kahve ve tonlarından oluşuyor. Çok açık nude renkler var ama her zamanki gibi daha koyu tenlilerin nude ihtiyacı pek düşünülmemiş. Genel olarak son günlerin 90’lar trendine hitap ediyor. Koyu renk eksikliğini bir tarafa koyarsak, renk skalası benim açımdan başarılı. Geri kalanı pek öyle sayılmaz.
Formülü ve Kalıcılığı

Yine bir likit mat rujdan bahsedeceğimize göre kriterlerimizden şöyle hızlıca geçelim bakalım. Bunlar benim pek sevdiğim The Balm Meet Matte‘ler kadar akışkan değil. Dokularını çok kalın buldum, dudakta kalıp gibi duruyor. Çok hızlı kuruyorlar -bu da kimine göre avantajlı, kimine göre dezavantajlı bir durum. Ben bir türlü kurumayan likit mat rujlara sinir olsam da bu kadar hızlı kuruması, hele ne kadar kalın yapılı olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda, pek de hoşuma gitmedi. Daha uygulamayı tamamlamadan kurumuş oluyor, üstünden geçmek zorunda kalırsan vay haline. Bu yüzden diğer likit rujlara nazaran daha yamalı uygulanıyor. Dudağı kuruttuklarını söylememe gerek yok herhalde. Kalıp gibi duran çoğu likit ruj bunu yapıyor çünkü. Bu açıdan Colourpop‘lara benzeseler de onlar çok daha sıvı formüle sahipler. Ayrıca upuzun aplikatöründen nefret ettim. Hem sürümü zorlaştırıyor, hem de benim zavallı yaralı bereli dudaklarımı dürtüp acıtıyor. LA Splash rujların süngerleri de aynı böyle (ve onları da sevmiyorum).

Kalıcılığı gayet iyi. Ama dudağın iç tarafından silinmeye başladığı için buna pek sevinemiyorum. Her şeyin bir bedeli var diye boşuna demiyorlar. Çoğu likit ruj dudağın dışında çerçeve bırakmaya meyilli ama bu arkadaşların çok kalıcı olduğunu dünürsek saatler boyu çerçeveli halde gezmiş olacağız.

NYX lip lingerie likit mat rujlar ruffle trim ve embellishment swatch

Fazlasıyla negatif bir post olduğunun farkındayım. Lingerie rujlar o kadar çok övülmüştü ki tipik bir likit rujla karşılaşacağımı sanıyordum. Elbette herkesin dudağı farklı olduğu gibi seçimleri de farklı oluyor. Kiminde harikalar yaratan şey kiminde hiç işe yaramıyor. Hatta acaba bozuk ya da hatalı ürün mü yolladılar diye işkillenmiyor değilim.

Renkler

Biraz da güzel şeylerden bahsedelim. Nude sevenler bu rujların renk skalasına da bayılır. Ben dudakları silen nude bejlerden ziyade günlük doğal renkler arayışındayım. Bu yüzden uzun zamandır gözüme kestirdiğim Ruffle Trim rengini aldım. Bir de fiyatın uygunluğuna dayanamayıp daha nadir kullanılacak, ama hevesimi almamı sağlayacak Embelishment rengini ekledim.

Fotoğrafların boyutları ve watermark dışında Photoshop’a dokunmadım. Işık bakımından şanslı bir günde çekim yaptığım için fotoğraflar gerçeği yansıtıyor.

Nyx lip lingerie likit mat ruj embellishment

Embellishment: Bu tarz mor-kahve rujları denemek istesem de uygun fiyatlı, vegan alternatiflerini bulmam zor oldu. Lingerie serisinin formülünü sevmediğim halde Embellishment ruj hevesimi almama yardımcı oldu. Keşke dişleri sarı göstermeseydi, yoksa öyle günlük kullanılmayacak bir tarafı yok. Kız arkadaşlarla toplaşırken sürmek için uygun, eğlenceli bir renk. Biraz yamalı görünüyor ve sürümü zor. Ama uygun fiyatlı olduğu için çok koymadı.

Nyx lip lingerie likit mat ruj ruffle trim dudak swatch

Ruffle Trim: Sıcak tonlu, hafif kızıllık içeren bir kahve. Embellishment’tan pek bir şey beklemiyordum ama Ruffle Trim’in harika olacağından emindim. Ne de olsa onlarca swatch videosu izleyerek, özenle seçmiştim kendisini. Serideki diğer nude renklerden daha doğal duracağını ummuştum. Ama fazla sıcak tonlu, fazla kahve. Aynısı olmasa da bu tarz 90’lar kahvesi rujlarım var ve onlarla gayet mutlu yaşıyoruz. Ruffle Trim’e pek ihityacım yok. Kötü de durmuyor aslında. Belki biraz daha şeftalilik içerseymiş kurtarabilirmişiz olayı. Bu açıdan gönlüm hep The Balm Committed renginde olacak.

Nyx lip lingerie likit mat ruj içerik ingredients

Cruelty-free ve Vegan mı?

İşte asıl zorlu kısma geldik. NYX, Peta sertifikalı hayvanlarda test etmeyen bir marka. Birkaç yıl önce sırf cruelty free statülerinin kaybetmemek için Çin’e açılmayı reddettiklerini hatırlıyorum. Ama gel gör ki NYX, cruelty free olmayan Loreal’in alt markalarından biri. Hayvanlarda test eden büyük firmalara bağlı markaları cruelty free olduğu halde tercih etmeyenler var ve buna çok saygı duyuyorum. Bir yandan, benzer durumda olan Superdrug vb bazı markalardan alışveriş yapmaya devam ettiğim için NYX’i kendi kara listeme almadım. Herkesin kendince şartları var. Bu yüzden NYX gibi ürün çeşitliliği bol ve uygun fiyatlı bir marka cruelty free’ye geçiş sürecini birçok kişi için kolaylaştıracaktır. Özellikle Türkiye’de seçeneklerimiz günden güne azalıyorken… Üzücü de olsa, bağımsız markaların daha büyük firmaların desteğini almadığı sürece globalleşemediği bir sistemdeyiz. Belki de çok başarılı olmalarına rağmen bağımsız ticari oluşumların neden piyasada tutunamadığını sorgulamak gerekiyordur.

Güncelleme: NYX’in 2019 vegan listesinde Lip Lingerie rujlar da yer alıyor. Ayrıca ürünün kendi sayfasında vegan olduğu belirtilmiş.

Nereden aldım?

NYX Türkiye websitesinin online alışverişe açıldığını duyduğumda ihtiyacım olan birkaç şeyi sipariş vermiştim. Siparişin elime ulaşmasında bir problem çıkmadı, genel olarak memnun kaldım. İstanbul Bağdat Caddesi ve Cevahir’de mağazaları da var.

Ürünlere gelirsek, Lingerie’lerin fiyatı 25.95 TL. Bu rujlar dahil aldığım hiçbir şeyin vazgeçilmez olduğunu düşünmüyorum. Bittiklerinde tekrar alacağımı sanmıyorum. Daha etik bir seçenek bulma konusunda umutluyum!

4 thoughts on “NYX Lip Lingerie Likit Mat Rujlar – Embellishment ve Ruffle Trim”

 1. Şu Black Friday indiriminde Ruffle Trim rengini alıp almama konusunda çok gidip geldim; almadım… ama sende duruşunu görünce pişman olmadım desem yalan olur. Likit mat rujlar nadiren benim dudaklarımı kurutuyor; Lingerie serisi de kurutmadı (en azından deli gibi kurutmadı). Kişiden kişiye epey fark ediyor. Ama şu dudağın içinden silinme işinden ben de hiç hoşlanmadım. Çok sevmemişsin ama, sürdüğünde mutlulukla kullan! Sevgiler :)

  1. Teşekkür ederim:) Biraz olumsuz ve hevessiz yazdım ama sonuç olarak kullanılmaz değiller. İlk şoku atlattıktan sonra kullandığımda o kadar fena gelmediler. Ama Ruffle Trim’i bence de iyi ki almamışsın, kötü olmasa da çok özel bir renk değil. Halbuki fotoğraflarda her nasılsa şahane görünmüş. İnternet bazen çok faydalı olabildiği gibi yanıltıcı da olabiliyor ^_^”

 2. Merhaba. Iki rengi de cok beğendim ama bu kadar rujun son kullanma tarihini nasil gozetiyorsun? Bende de bes alti ruj var ama en fazla 18 ay omurleri var. Yine de yeni bir sey alınca dayanamiyorum. En son flormar in mat rujunu aldım. Icerik listesi yoktu.

  Ben bir sey sormak istiyorum. Ddf ürünleri cruelty free mi ve vegan mi? Ingilizce yetersizliğinden net bir bilgi bulamadim. Bu aralar glikolik asitli temizleme jellerine takmis durumdayim ama neostrata cok pahali :/ ben de ddf deniyeyim diyorum.

  1. DDF cruelty free değil maalesef:( Glikolik asitli yüz temizleyici arıyorsanız Derma E markasına bakabilirsiniz, sertifikalı cruelty free bir marka, içerikleri güzel… Nip+Fab’in de bu tarz bir temizleyicisi olması lazım, o da cruelty free olduğunu iddia eden markalardan.

   Rujların son kullanma tarihlerinin doğru çıktığı nadir oluyor açıkçası. Organik vs. değilse 1 senede falan bozulacağını sanmıyorum, içinde güçlü koruyucu katkılar varsa uzun yıllar dayanabiliyorlar. Ben genelde keskin, plastiğe benzer koku gelmeye başlayınca kullanmayı bırakıyorum. Bu da çok sık başıma gelen bir şey değil. Çoğu rujun bitmeden bozulacağının farkındayım tabii, keşke daha az miktarda yapsalar da bitirebilsek hepsini.

   İçerik listeleri bazen rujun etiketini soyunca çıkan arka sayfada mevcut olabiliyor. Çünkü ya kutusunda ya da ambalajında listelemek zorundalar. Eğer etiketin köşesinde ok işareti varsa oradan hafifçe soyun, muhtemelen oradadır. Yoksa şikayet edebilirsiniz valla, koymaları lazım.

Yorum Bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.