NYX Can’t Stop Won’t Stop Fondöten – Light Porcelain

NYX Can't Stop Won't Stop Fondöten - Light Porcelain

Birkaç yıl öncesine kadar piyasadaki fondöten renklerini kendi cilt tonumuza uydurmak için nasıl da uğraşıyorduk. Neyseki son zamanlarda popüler markaların fondöten ve cilt makyajında renk çeşitliliğini arttırması hayırlara vesile oldu. NYX’in Can’t Stop Won’t Stop fondöteni, özellikle kendilerine renk üretilmeyen çok koyu ve çok açık cilt tonlarını da renk skalasına dahil etmesiyle adını duyurmuştu, en azından bana. Aynı zamanda performansının da iyi olduğuna dair bol övgüler duydum. Ucuz kabul edilen bir drugstore markası için güzel bir gelişme olduğunu düşünerek Türkiye’ye geldiği sıralarda kendisini sepete ekledim. Elime ulaştığından beri kullanıyorum ve hakkında konuşacak kadar fikir edindim.

En belirgin iddiaları matlık, full kapatıcılık ve kalıcılık sağlaması. Peki bu vaatlerini yerine getiriyor mu?

Mat doku: Kapatıcı çoğu fondötenlerde olduğu gibi kesinlikle mat bir bitişi var. Ama bu pudralı, tebeşirimsi bir tabaka yarattığı anlamına gelmiyor. En azından benim cildime doğal bir matlık verdiğini düşünüyorum. Dokusu kendi cildimden çok uzak değil. Şunu da dikkate almakta fayda var, benim cildim yağlıya dönüktür. Bu yüzden kuru ciltler belki sorun yaşayabilir. Altına iyi bir nemlendirici uygulamak yardımcı olacaktır. Fondöten kendi kendine sabitlendiği için cildiniz çok yağlı olmadığı sürece üzerinden pudrayla geçmeye ihtiyacınız kalmayabilir.

Kapatıcılık: Bu tamamen size bağlı. İnce bir kat geçerek orta kapatıcılık da elde edebilirsiniz ama üst üste sürdüğünüzde kapatıcılığını arttırabilirsiniz. Ha, yüzünüzde maske gibi duracak teatral bir kapatıcılık istiyorsanız fazla ince kalabilir.

Kalıcılık: 24 saat kalıcılık vaat etse de açık konuşayım, hiç o kadar uzun bir zaman aralığında denemedim. Pudrayla sabitlemediğim halde gün sonunda makyajımı çıkarana kadar bozulmuş, akmış bir görüntü yaratmadı. Bir kısmı kendi uçtu.

NYX Can’t Stop Won’t Stop hakkında ayrıntılı bir video çekmiştim. Yüzümde nasıl durduğunu uygulamalı izlemek isteyen youtube kanalıma gidebilir.

Renk seçimi

Fondötenin 40 rengi var. Sarı, pembe ve nötr alt tonlarını da bulabilmek mümkün. Ben en açık rengin nötr olanını tercih ettim, Light Porcelain. Kapatıcı bir fondöten olduğu için kendi renginizi mağazada deneyerek seçmenizi tavsiye ederim. Eğer böyle bir imkanınız yoksa ve online alacaksanız mutlaka internet swatchlarına bakmakta ve kendi cilt tonunuza yakın bloggerların/youtuberların hangi rengi kullandığını öğrenmekte fayda var.

Light Porcelain, elimdeki fondötenler içinde bana en iyi uyan renk oldu. Körlemesine almama rağmen şansım epey yaver gitti diyebiliriz. Yalnız fondöten zamanla oksitleniyor. Yani sabitlendikten sonra rengi yarım ton kadar koyulaşıyor. Alırken göz önünde bulundurmak gerek.

Aşağıda en popüler cruelty free fondötenlerle yaptığım karşılaştırmayı görebilirsiniz. Belki renk seçiminde size faydalı olur diye umuyorum.

Cruelty-free ve Vegan İddiası

NYX, Peta sertifikalı hayvan deneyi yapmayan bir marka. Ancak Loreal grubu bünyesinde bulunuyor. Bu markanın cruelty free duruşunu etkilemedi ama deney yapan markalara bağlı bir firmayı destekleyip desteklememek tamamen sizin tercihiniz.

Can’t Stop Won’t Stop fondöten, NYX’in vegan ürünler listesinde!

Nasıl Temin Ettim

Nyxcosmetics.com.tr adresinden online aldım. Ayrıca Watsons mağazalarında da satılıyor. Şu anki fiyatı 120 tl ama çok sık indirime giriyor, takip etmekte fayda var.