IMG_9147Açık tenli arkadaşlar fazla turuncu, fazla sarı, fazla kırmızı, fazla kahve, fazla koyu, fazla vesaire gelmeyen bir kontur ürünü bulmanın ne kadar zor olduğunu bilirler. Her zamanki gibi paragöz kozmetik markalarının çok açık ya da çok koyu renk derili kitleyi görmezden gelmesinin kurbanı oluyoruz tabii. Hem güzel ve yasaklı ülkemde ulaşılabilir, hem cruelty free, hem fiyatı uygun, hem de renk kriterlerini geçebilen bir NYX Taupe allık vardı, onu da aylar süren uğraşlardan sonra bulabildim. SONUNDA.

Yüzüm, hep söylüyorum, yuvarlak. Bebeksi suratları sevsem de benim yanakları ve yüz orantısızlıklarımı hesaba kattığımızda porselen bebek kavramından alabildiğine uzağım. Ben de yalancı elmacık kemikleri çıkararak yüzüm daha inceymiş illüzyonu yaratmaya çalışıyorum işte. Amacım o havalı üç boyutlu, imax sineması görünümü yaratmak değil yani Kardashian’ınki gibi.

IMG_9153 IMG_9150Taupe’un, adından da anlaşılacağı üzere gri-kahve bir rengi var. Normal bir kontur allığının olması gerektiği gibi. Aslında bu renklerde göz farı olanlar, kontur allığı diye aranıp yüklü miktarlar ödemek için kasmamalı bence. Bendeki taupe farlar ne yazık ki ya fazla kahve ya da fazla gri kalıyordu. Aceleden elimi hafif tutmazsam Corpse Bride’a dönüşebilirim. Bu yüzden hazır Douglas’larda Nyx varken bu efsane rengi alayım dedim ve şöhretini tepeden tırnağa hakettiğini kendi gözlerimle görmüş oldum. Biz açık tenliler için ideal bir rengi var! Belki birazcık -çok azıcık- daha griye bakabilirmiş ama olsun.

IMG_9171Açık tenlilere uygun diye önerilen Mac Hamony ne kadar sarı alt tonlu kalıyor değil mi? Hep söylüyordum da kimse inanmıyordu bana. Ha belki NC 20-30 kullananlara uyar ama N15 ve daha açık tenlilerde, hele hele pembe alt tonlu ciltlerde kesinlikle turuncu duracaktır. Nars Douceur ideal bir kontur rengi sayılmasa da Harmony’e göre çok daha doğal duruyor ve onun kadar sırıtmıyor. Daha çok “doğal allık” olarak kategorize ediliyor zaten. Bu ikisi daha pigmentliyken Taupe daha az veriyor rengini mesela. Renginin açık ve soluk olmasının getirdiği dezavanyajı unutmamak lazım. Ama çok sert ve pigmentsiz de değil, hata kaldırır cinsten. Dağıtması kolay, yanakta yamalı gibi durmuyor, tozutmuyor ve aşırı mat, pudra pudra görünüm vermiyor.

Not: Mac cruelty free değil, Nars Douceur da vegan değil. Bilinen ürünler olduğu için burada karşılaştırma amaçlı bahsettim.

IMG_9155Nyx, blogda daha önce birkaç kez bahsettiğim gibi, Peta’nın cruelty free sertifikalı markalarından. Ama “Made in PROC” (Çin yapımı) yazısını gören herkes Çin’de satılıyor olduğundan, yani hayvanlar üzerinde deney yapıyor olmasından şüpheleniyor. Burada açıklığa kavuşturayım, eğer Çin’de satılmıyorsa, sadece üretiliyorsa cruelty free olmadığı anlamına gelmiyor bu. Nyx, daha geçenlerde Çin pazarına girmeyi reddederek zaten Peta’dan ödül almıştı. Bu yüzden akıllarda kuşku kalmasın. Bir başka örneği ise, Elf.

Güncelleme:  2014 itibariyle Nyx büyük Rossmann şubeleri, belirli Boyner ve YKM mağazalarında satılıyor. Bir de fiyatları bu kadar katladıkları için ayrıca bir tebriği hakediyorlar. Çünkü normalde 6 $ fiyatlarındaki Nyx allıkları 30 liraya satıyorlar. Taupe yıllardır kafamda takılı olmasaydı, bu kadar süredir aramıyor olsaydım ve tabii ki yurtdışından sipariş yasak olmasaydı, almazdım, evet. 6 doları kesinlikle hakettiği gibi 30 lirayı da haketmiyor. Ama ülkemizde tırt Loreal’leri, Max Factor’leri ne fiyatlara kakalıyorlar yıllardır. Bir Nyx göze çarpıyor nedense.

Açık tenli arkadaşlarıma, kontur ürününe ihtiyaçları varsa (hoş, makyaj her şekilde lüks) Taupe’u edinmesini tavsiye ederim.

NYX’in cruelty durumu güncellemesi: Loreal bu yaz NYX’i satın aldı. Hala Peta listesindeler ama Loreal’le ilişkisi olan markaları kullanmayan arkadaşlar için not düşmek elzem oldu.

33
Yorum Bırakın

Yorum Bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Pearl Fairy
Ziyaretçi
Pearl Fairy

Konturlemeyi hiç denemedim ama bu renk benim için en uygun olanı olurmuş..
normal uygulamada sende de güzel duracaktır,renk iyi durmuş..

cyborg
Ziyaretçi
cyborg

Evet elimi hafif tutunca benim için ideal görünüm oluyor.

Voodoo Baby
Ziyaretçi
Voodoo Baby

Yüzünde de rengi gördükten sonra kesinlikle alıyorum. İzmirde bu marka nerede satılıyordur acaba >_<

cyborg
Ziyaretçi
cyborg

İzmir Douglaslardaki Nyx çeşitleri daha fazlaymış gibi duydum, hatta galiba ilk oraya gelmişti:D

Anonymous
Ziyaretçi
Anonymous

Bak şimdi alasım geldi :) bi bakım bzim burdaki douglas ta varmı ? hiç zanetmiyorum ama ;)

cyborg
Ziyaretçi
cyborg

Sizin oradaki Douglas hangisi bilmiyorum ama telefonuna resmi sitesinden bakıp allığın numarasını sor istersen? En kötüsü de hangi Douglaslarda Nyx sattığı bilgisini internette belirtmemeli. Maillerine zaten dönmüyorlar. Müşteri ilişkileri sıfır…

what are you tolkien about
Ziyaretçi
what are you tolkien about

bende bu allığı kontür için kullanıyorum.. kendisinden oldukça memnunum.

bu arada kaşını kalemle doldurmuşsun yanılmıyorsam.hangi kalem oldugunu ögrenebilir miyim (:

cyborg
Ziyaretçi
cyborg

Nyx’in göz/kaş kalemi, Taupe rengi yine. İleride onun postunu da yazacağım için postta belirme gereği duymamıştım:)

cyborg
Ziyaretçi
cyborg

*belirtme

FashionAndMakeupFreak
Ziyaretçi
FashionAndMakeupFreak

Ben sadece MAC Harmony nin fotoğrafından anlamıştım turuncu olduğunu. NYX taupe u çok merak ediyordum. Elf in coll bronzerınındaki açık kahveyi kullanıyorum ama 4te1i için diğerleri kısmen ziyan olacak. Bitince kesin bunu alırım. Süper yazı olmuş, ellerine sağlık :D

cyborg
Ziyaretçi
cyborg

Teşekkürler^^Evet ya öyle dörtlülerin içinden sadece bir tanesini kullanacaksan insan kıyamıyor da en azından Elf ucuz:)

fashionizelife
Ziyaretçi
fashionizelife

süper bir renge benziyor aslında. hiç düşünmemiştim bu tarz bir rengi. gerçi benim kontüre ihtiyacım yok ama hoş de doğal bir ton, kış aylarında çok hoş durabilir.

cyborg
Ziyaretçi
cyborg

İhtiyacın yoksa Douglasların patronlarını besleme bence:D

Anonymous
Ziyaretçi
Anonymous

benim tenim de açık renk allık sürünce heidinin yanakları gibi oluyorlar sanki..:) ben de kendi allığımı ve bazı müşterilerimin istedikleri renkte allıkları yapıyorum ve çok güzel oldular ..tavsiye ederimm..:))

cyborg
Ziyaretçi
cyborg

Benim yanaklar da Heidi olmaya çok müsait olduğu için pembe ve türevleri hiç süremiyorum:/ Hatta hiç allık kullanmayınca daha rahat hissediyorum kendimi. Kimsinin de vazgeçilmezi mesela…

Anonymous
Ziyaretçi
Anonymous

eskidendi belirgin mat allıklar şimdi daha sade ve sağlıklı ışıltı dolu yüz makyajları moda…moda bana göre sade ve şıklık içerisinde olandır..ben yaptığım gelin makyajların da bile allıkları abartmayı sevmiyorum.. fotoğraflarda çok çirkin duruyor bence..yanılıyor muyum?::))

cyborg
Ziyaretçi
cyborg

Gelin makyajları tepeden tırnağa abartı zaten:) Keşke hep hafif yapılsa, o beyaz gelinliğe yakışmıyor.

Anonymous
Ziyaretçi
Anonymous

az önce diğer yazılara baktım konturlarla ilgili olanlara, eğer kontur ürünlerinin içinde renk olarak kızılkahve tonu varsa hoş durmaz o nedenle koyu mat renkli kahve tonu kullanılmalı ve fondötenle uyum sağlayana kadar bir birine yedirilmelidir.yoksa istediğimiz sonuç olmuyor.. yüz hatlarınız çok güzel ve biz makyözlerin üzerinde saatlerce oynamak istedikleri hatlara sahipsiniz.. çok fotojenik..ee gençlik var ne de olsa.:))

cyborg
Ziyaretçi
cyborg

Teşekkür ediyorum ama hiç fotojenik ya da düzgün hatlı biri değilim aslında:) Fotoğrafı orasından burasından kesip kuşa döndürdüğüm için öyle bir göz yanılgısı oluşturmuştur. Nerde o günler…

Anonymous
Ziyaretçi
Anonymous

iltifat olsun diye demedim, gördüklerimi söyledim içtenlikle ve samimice. kızım da sizin gibi beyaz tenli fondöten olarak beyazı seviyor ve alacakaranlık filmi gibi dolaşmak hoşuna gidiyor.ben de ona max factor ün en açık renk olan ivory02 numarasını aldım. gayet memnun.. fotoğrafta yüzünüz hafif yağlı görünüyor yanılıyor muyum? eğer öyle ise, makyaj bazını renksiz kullanıp, nemlendirici+açık renk pudra karışımı yapabilirsiniz. ben cildi yağlı olan müşterilerim için sıvı bazlı pudralı bir fondöten yaptım ve başarılı oldu. siz de yapabilirsiniz. isterseniz tarif edebilirim.. ::))

cyborg
Ziyaretçi
cyborg

Cildim karma aslında. Normalde yağlı sınıfına girmesi lazım ama egzama var, o pul pul döküntüler yüzünden çok kuru gibi görünüyor. Neyse ki şu anda azaldı. Ama hala korkudan yağlı ciltlere yönelik fondöten ya da pudra kulanamıyorum. Parlamayı yeğlerim o pul pul görüntüdense:)

Sizin karışım ilginç görünüyor, okuyuculardan ilgilenen olursa buraya yorum bıraksın o zaman. Teşekkür ederim tekrar.

teyze5a
Ziyaretçi
teyze5a

daha önce maillerde adım hesabıma ulaşamadığım(daha doğrusu kullanmayalı epey zaman olduğuğ için unuttum)için çıkmıyordu.umarım düzeltebilmişimdir.. kızımın cildinde de egzama var, o nedenle bol bol nem(su) içerikli ürünler ve mineralli ürünler kullanmanız lazım. pullanma olması nemsizlikten ileri gelir ve unutmayın yağlı ciltlerde de kuruluk olur. kuru ciltlerde de yağlanma olur.biz böyle durumdaki ciltlere yapısına göre değil hassas ciltlere göre ürün öneririz.kişinin yaşı kaç olursa olsun önce hassas cilt ürünleriyle başlar daha sonra CİLT YAŞINA uygun olan ve mevsimsel ürünler verilir. ama bunlar hiç bilinmez ve direkt cildine ve yaşına uygun ürünler verilir. benim yaptığım ürünlerin içinde aloevera ve gliserin var. yapımı zor değil. isteyenlere verebilirim tarifleri.. kucak dolusu sevgiler..:))

cyborg
Ziyaretçi
cyborg

Bayağı bir doktora gittim bu egzama için, makyaj kozmetik vs demeden sırf iyileşmek adına. Ama bir sonuç alamadım ilaçlardan. Bir aynısefa kremi edindim, neyse ki o ataklarımı bayağı bir azaltıyor. Ama yine de korkumdan pudra vs kullanmıyorum yağlanmayı göze alıp. Kızınıza geçmiş olsun:)

isabel
Ziyaretçi
isabel

nyx taupe a sahip biri olarak şiddetli tavsiyem macin koleksiyon ürünü olan “strada”ya sahip olabilmen. zaman zaman mac aynı rengi yeniden satışa çıkarıyor. stradanın yerini hiç bir şey tutmaz.. ;)

cyborg
Ziyaretçi
cyborg

Öneri için teşekkür ederim ancak hayvanlar üzerinde test ettiği için Mac kullanmıyorum:)

cyborg
Ziyaretçi
cyborg

Yukarıda swatchladığım Harmony allık çok eskiden alındı. Sadece kontur allığı olarak çok bahsedildiği için karşılaştırma amaçlı koydum oraya.

★nasli_
Ziyaretçi
★nasli_

İs ti yoruuuuuuuuuum!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

cilt bakımı
Ziyaretçi
cilt bakımı

Teşekkürler bilgiler için

Şule KARAOK
Ziyaretçi
Şule KARAOK

Merhabalar! Ürünle ilgili postları kontrol ederken senin yazına geldim. Yazının başında herhalde tombiş mi tombiş, yusyuvarlak bir yüzü var diye hayal ederken aşağıda fotoğrafını görünce güldüm kendi kendime! :) Ne kadar güzel yüz hatların var! Hiç de yusyuvarlak bir surat görmüyorum ben! :) Taupe da çok çok yakışmış ayrıca. Güzel günlerde kullan! :)
sulekaraok.blogspot.com

cyborg
Ziyaretçi
cyborg

Eh tabii en az yanaklı görünen fotoğrafı seçtim elbet, ki zaten fotoğrafın 3’te 2’sini kırpa kırpa kuşa çevirdim, belli olmuyorsa amacıma ulaşmışım demek ki:) Çok teşekkür ederim güzel sözler için!

Caner özer
Ziyaretçi
Caner özer

NYX ürünleri Boyner ve Rossmann larda satılıyor. Satış noktaları :https://www.facebook.com/pages/NYX-Cosmetics-T%C3%BCrkiye/445925788786592?id=445925788786592&sk=notes

Taupe Allık şu an için stokta yok, ancak yakında getirtilecek.

cyborg
Ziyaretçi
cyborg

Bundan daha geçen günkü yazımda bahsetmiştim ama burada güncellemeyi unutmuşum, iyi hatırlattınız PR Caner Bey, teşekkürler.

Anonymous
Ziyaretçi
Anonymous

NYX ürünlerini http://kozmolife.com/NYX-kozmetik adresinde bulabilirsiniz

%d bloggers like this: