defne essencia lavanta suyu

Yine sıcaklar bastı, temizleyici ve güneş kremi dışında herhangi bir bakım ürünü kullan(a)mama dönemi açıldı. Bol nemlendirici ağır yağlardan bahsedecek halim yok. Nu-Ka Defne Essencia’nın bu lavanta suyu hem ferahlatan hem de az çok bakım yapan bir ürün olduğu için blogda yerini alsın bakalım.

Cam şişede ve sprey başlıklı olması kullanım kolaylığı açısından önemli benim için. Üstelik püskürtme mekanizması iyi, eşit dağıtıyor. Ben direkt yüzüme fısfıslamaktansa pamukla uygulamayı tercih ediyorum ama tonik olarak kullanılacaksa pamuk harcamaya ne gerek var (yetişmesinde en çok su harcanan bitkilerden biri kendisi). Mis gibi lavanta çiçekleri kokmuyor, öyle koksa parfüm içerdiğinden işkillenirdim. Daha çok lavantayı andıran bir bitki kokusu var. Çok ağır değil ama kimileri sevmiyor tabii.

Bu tarz tonikleri yılın her dönemi hiç sektirmeden kullandığımı söyleyemem, daha çok yaz aylarında kullanışlı geliyor. Sektirmeden kullanıyorsam tonik değil makyaj temizleyici olarak kullanıyorumdur. Makyajımı yağlarla çıkardığım için pamuğu hafif ıslatmak epey işe yarıyor. En basitinden su da bu işi görür, hatta kimi zaman bu aşamaya gerek bile kalmıyor ama ben böyle daha çok randıman alıyorum ve cildimi beslediğini de hissediyorum.

Lavanta suyu olarak cildimde gözle görünür anlamda bir değişim ya da dönüşüm yaratmadı. Ama sakinleştirdi ve rahatlattı, egzamaya sebebiyet vermedi, hafifçe nemlendirdi. Eh, benim de başka beklentim olmadığı için memnun kaldım haliyle. Denemek için meraktan öldüğüm benzer bir ürün olmadığı sürece tekrar alırım diye tahmin ediyorum. Bir de bunun gül suyu versiyonu var. Benim cildime lavanta suyu daha iyi geldiği için şimdilik denemeyi düşünmem.

Nu-Ka yerli bir marka sanıyorum. Bitkisel yağlar da satıyorlar (hatta çay ağacı yağını denemiş, şurada bahsetmiştim). Ürünleri İtalyan organik sertifikalama kuruluşu ICEA tarafından onaylı olduğu için hem daha güvenilir geliyor, hem de fiyatları diğer organik sertifikalı yağlardan daha uygun olduğu için tercih ediyorum. Bu lavanta suyunun fiyatını hatırlamıyorum fakat 250 ml şişesi 15-20 tl civarında olması lazım. Nişantaşı Safran‘dan aldım, aynı zamanda Beyoğlu Ambar ve Cihangir Vegan Dükkan‘da bulunabiliyor. Küçük bir google aramasıyla eve gönderim yapan online alışveriş sitelerinde de bulunabilir. Ürünleri incelemek için resmi site: http://nuka.com.tr/

2 thoughts on “Nu-Ka Defne Essencia Lavanta Suyu”

 1. Merhabalar. Öncelikle vegan kozmetik olayında başka Türkçe blog var mı bilmiyorum fakat bu konuda benim icin teksiniz. Hatta son zamanlarda vegan yemekler paylaştığınız blogu da çok severek takip ediyorum. Ben de vejetaryenim ve vegan olmak istiyorum fakat aklımda bir kaç soru var. Şu an kendime en yakın hissettiğim vegan kişi siz olduğunuz icin size sormak istedim. Evimde iki tane kedim var. Kedilerin beslenme sistemi vegan olmadığı için bu konuda ne yapmam gerekir? Gidip et/tavuk alıp versem kendim yemiyor olsam dahi yine et sektörüne destek vermiş oluyorum. Kedi mamaları da aynı şekilde… Bir de benim için malesef en zor konulardan biri sigara. Örneğin tütünü ve kağıdı satın alıp evde sarsam veya tütüncülerde satılan sarma sigaralardan kullansam bunlar vegan olur mu? Bu uzun yorumu okuyup cevap vereceğiniz için şimdiden teşekkürler.

  1. Sigara endüstrisi hayvan testlerinin en çok uygulandığı sektörlerden, zaten biliyorsunuz. Fakat açık tütünde böyle bir uygulama yapılmadığını duydum.

   Evcil hayvan konusunda açıkçasını söylemek gerekirse evde hayvan besleme mevzusunda veganlar da ikiye bölünmüş durumda. Hayvan maması gibi endüstriyel hayvancılığın neredeyse yan dalı olan bir sektörü desteklemek çoğu kişiye göre doğru gelmiyor, haklısınız. Ya da göz göre göre kasaptan ölmüş bir hayvan alıp yedirmek içimize sinmiyor. Yalnız, özellikle kediler için vegan beslenmede ortaya çıkan sağlık sorunları söz konusu. Bunların çok dikkatle takip edilmesi, sürekli veterinerde kontrolde olması gerekiyor. Yurtdışında takviyeli vegan mamalar mevcut ama Türkiye’de o kadar kolay bulunabilir mi bilemiyorum. Birkaç vegandan mama ve gerekli takviyeyi kargoyla sipariş ettiklerini duydum, vegancats.com‘dan. Ülkemizde de sadece vejetaryen mama satıldığını duydum. Spesifik bir marka ismi veremeyeceğim çünkü kendim sürekli olarak evimde hayvan beslemediğim için haberdar değilim.

   Şu yönden de bakacak olursak, hayvanları vegan besleme konusunda riske girmek istemeyen birini anlarım ve yargılamam çünkü hayvanları zaten biz insanlar kendimize muhtaç edip bu şehirlere tıktık, doğal hayatlarından ve içgüdülerinden uzaklaştırdık, kendi kendilerine yetemeyecek, avlanamayacak hale getirdik. Bana sorarsanız siyah ve beyaz diye ayıramayacağımız bir konu bu, o yüzden kararınızı siz verin derim.

   Ayrıca güzel sözleriniz için teşekkür ediyorum:) Veganlığa geçişi düşünmenize çok sevindim, destek isterseniz elimden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışırım.

Yorum Bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.