Nu-ka Defne Essencia Çay Ağaci Yaği

  • Post category:Bakım
  • Post author:
  • Post last modified:06/05/2019

IMG_1966-2Bir önceki yazımda yağları neden sevdiğimden bahsedip tecrübelerimi yazacağımı söylemiştim. Önce en memnun kaldığımla başlayayım dedim.

Kimi yağlarla edindiğim kötü tecrübelerden dolayı neye güveneceğimi bilemezken bu markaya rastladım. Açıkçası yağ konusunda pahalıya kaçmak gerektiğini duysam da kulak arkası ediyorum çünkü güvenilir olup olmadığını anlamak her yiğidin harcı değil. Kötü çıkarsa en azından ucuzdu diyebiliyorsunuz fakat sırf pahalı diye piyasa fiyatının 2-3 katı olan markalara güvenmek için de bir sebebim yok. Nu-ka yağlarında ise İtalya’nın organik kozmetik sertifikalama kuruluşu ICEA’nın imzası var.

Çay ağacı yağı, aynı zamanda Hint defnesi olarak da geçiyormuş, antiseptik özelliğiyle nam salmış, sivilce problemi yaşayan arkadaşların mutlaka duyduğu bir şeydir. Ben de geçen sene bundan çekmiş, hala da sivilceye meyilli cildi olan biri olarak evde bulunması gerektiğini düşündüm, çok da iyi etmişim.

Çok çok ince bir yapısı var, yağ gibi değil hatta, hemen uçuveriyor. Burnu hassas arkadaşlar kesin rahatsız olacaklar, onu da belirteyim. Çünkü çok çok keskin bir kokusu var. Kapağını falan açtıysanız yarım saat sonra odaya giren biri kokuyu hemen farkedebilir. Evet, o boyutta. Bana göre çok ferahlatıcı gerçi. Kokusu gibi kendisi de ferahlatıcı. Bu sıfat tamamen subjektif tabii, kimisi “yakıyor” tabirini kullanmayı seçebilir. Fakat o hissiyatı uzun sürmüyor. Hassas ciltli arkadaşlara ne gibi etkileri olur bilemem. Tüm yüze, hiç inceltmeden sürmek kimi ciltlerde sorun çıkarabilir. Çoğu yağın aksine nemlendirmek için pek de ideal sayılmaz.

Sivilcelerimi geçirdi mi? Çekenler bilir, sivilceye gece sürdüğünüz bir şey sayesinde sabahleyin kalktığınızda ortadan tamamen kaybolmuş şekilde uyanma ihtimaliniz imkansız gibidir. Bu yağ da benim bir türlü uç çıkaramayan ağrılı hormonal aknemi yatıştırdı, kızarıklığını azalttı ama tamamen iyileştirmedi. Bu kadarı bile benim için önemli olduğu için önemli bir gelişme, en azından eczane pomadlarına bağımlılığım azaldı. Ama 3-5 gün düzenli kullandığımı belirteyim. Çay ağacı yağının sivilce izlerine de iyi geldiği söyleniyor fakat bunlarda düzenli olarak kullanmadım. Daha çok ya sivilcenin kendisine ya da sivilcelerin çok olduğu bölgeye uyguladım. Ayrıca deodorant kullanamadığım bir cehennem sıcağında evden çıkmadan önce sürdüğümde hem koltukaltımı ferahlattı, hem de kokuyu bir süreliğine çok güzel engelledi.

Bir de ambalajın kullanışlılığına değinmesem olmaz. Beni çıldırtıp boş plastik sprey kaplarına doldurmak zorunda bırakan o şurup şişesi tasarımda değil de kontrollü bir şekilde damlatan bir zamazingosu var. Kapağında da şimdi yazıyla anlatmamın pek mümkün olmadığı güvenlik mekanizması var. Özellikle yağ markalarının bu tarz şeylere önem vermesi gerekiyor.

Nu-ka yağlarını Beyoğlu Ambar’dan temin ettim. Diğer büyük aktar ve organik ürün satan marketlerde de karşılaştım. Yağ çeşitliliği bol. Marka olarak rahatça tavsiye edeceğim güvenilir bir marka mı bilemem, ama ICEA sertifikası da boru değil. Fiyatlar market yağlarının biraz daha üstünde ama ateş pahası sayılmaz. Ben çay ağacı yağını yaklaşık 10 liraya aldım. Miktarının sadece 5 ml olduğunu göz önünde bulundurmayı unutmayalım.