Note Kozmetik’in hayvanlarda deney yapıp yapmadığı uzun zamandır merak konusu. Önce ambalajlarında tavşan logosu koyarak başladılar, daha sonra Peta sertifikası edindiler. Fakat websitelerindeki satış noktaları listesinde Çin göze çarpıyor. Biliyorsunuz, Anakara Çin’de satılan kozmetik ürünlerinin çoğu hayvanlarda deneniyor. Öyleyse Note Kozmetik nasıl “cruelty free” iddiasında bulunabiliyor? Sonunda kendilerinden yanıt alabildim ve cruelty free ve vegan statüsüne açıklık getirdiler. Bugün yazışmalarımızdan bahsedip kendi yorumlarımı da ekleyeceğim.

Hayvanlarda deney yapmadıklarını iddia ettikleri halde neden Çin’de sattıklarını sorduğumda şu cevabı aldım:

“Ürünlerimiz Çin’de sadece online ortamda satılıyor. Çin’de herhangi bir mağazada satışımız olmadığı için bu durum o pazarda online olarak faaliyetimizi sürdürmemiz noktasında problem yaratmamaktadır.”

Ürünlerinin vegan olduğunu iddia ettikleri halde neden ambalajlarındaki içerik listesinde karmin, balmumu gibi hayvansal maddelerin bulunduğunu sorduğumda şu cevabı aldım:

“E-postanızda belirtmiş olduğunuz ve ürünlerimizin içeriğinde bulunan Cera Alba hayvansal kaynaklı bir hammadde değil sentetik olarak üretilmiş bir hammaddedir. Maalesef içerik listesi oluşturulurken Hem Sağlık Bakanlığımız hem de Avrupa Birliği ve Amerika yönetmeliklerinde belirtilen isimlendirme ile belirtmek zorundayız. Bu nedenle sentetik olduğunu belirtemiyoruz.
Carmine hammaddesi ise daha önce kullandığımız hammaddelerde eser miktarda içerdiği tedarikçilerimiz tarafından bildirilmişti ve içeriklerimize eklemiştik. Siz ürün kullanıcılarımızın bu konudaki hassasiyetini görerek bu hammaddelerin Carmine içermeyen alternetiflerini belirledik ve artık bu alternatif hammaddeleri kullanıyoruz. Bu nedenle kutu içeriklerimizden de çıkardık. Yasal onay işlemlerimiz tamamlandı ve yeni kutularımız basılmaya devam ediyor.”

Benim yorumlarımı sorarsanız, Note Kozmetik’in cevapları yeterli, mantığa uygun ve tatmin edici.

  • Anlaşılan o ki Çin’de mağaza satışı değil de online satış yapmak hayvan deneyleri yasasına tabi olan bir durum değil. Benzer bir vaka olarak Çin’de online satış yaptığı halde cruelty free statüsünü kaybetmeyen Weleda markasını örnek gösterebiliriz. Aynı zamanda burada sık sık referans verdiğim, en güvenilir vegan bloggerlardan Logical Harmony Note Kozmetik’i cruelty free listesine almış (vegan etiketi ile). Peta dışındaki başka bir kaynaktan teyit almak benim güvenimi pekiştirdi. Üstelik başka cruelty free ve vegan bloggerlara, vloggerlara ürün göndermelerini de takdir ediyorum.
  • Balmumunun (Cera Alba) hem hayvansal kaynaklı hem de sentetik olarak olabileceğini, bunun ambalajda belirtilmeyebileceğini, hatta sentetik olarak belirtilse bile vegan olmayabileceğini zaten biliyoruz. Genelde en garanti yol markayla irtibata geçmek ve bu durumda Note Kozmetik sentetik balmumu kullandığını açıkladı. Keşke içerik listelerinde yine de sentetik olarak belirtseler de gönül rahatlığıyla kullansak.
  • Karmin bazen may contain/eser miktar olarak etiketleniyor, bu doğru. Ancak konu kozmetik olunca özellikle kafa karıştırıcı bir durum. Kutu içeriklerinden tamamen çıkarmayı seçmeleri güzel bir hareket. Şu anda raflarda hala karmin içeren ürünleri bulunuyor tabii. Alırken (karmin de dahil) başka hayvansal maddeler var mı, yok mu diye kontrol etmekte fayda var. Onların sistemi de zamanla oturacaktır sanıyorum.

Note Kozmetik bundan sonra kullanacağım bir marka. İddialarını açıkça sundum, cruelty free ve vegan olup olmadığına kendiniz karar verin, kendi yorumunuzu yapın.

Yorum Bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.