Moshos Garden Grande cilt yatıştırıcı nemlendirici tonik

Yaz aylarında  yağlı cildimi ferahlatacak ama aynı zamanda nemlendirecek hafif şeylere ihtiyaç duyuyorum. Tabii yüzümden şakır şakır ter damladığı, güneş kreminin bile rahat durmayıp aktığı bunaltıcı sıcaklardan bahsetmiyorum. Havanın daha rahat, daha yumuşak seyrettiği günler için geçerli. Özellikle tonikler bu gibi zamanlarda kurtarıcı oluyor. Hem biraz temizliyor, hem biraz nemlendiriyor, tam aradığım şey.

Moshos Garden’ın Grande’si “cilt yatıştırıcı ve nemlendirici” olarak geçse de kendisi bildiğimiz tonik. Alkol, parfüm vb. sert kimyasallar içermediği, bitki özlerinden oluştuğu için tercih ettim. Az ve öz ürün skalasına sahip butik bir marka oluşu ayrıca ilgimi çekti.

Özellikleri

Akşam yüzümü temizledikten sonra Grande’yi pamukla uyguluyorum. Makyaj varsa kalıntıları temizliyor. Nemlendirme konusunda ise tahminimden daha iyi çıktı. Hatta biraz FAZLA nemlendirici. Elimi hafif tutmazsam yapış yapış olabiliyor. Mesela ekstra bir adım olarak nemlendirici altına uygulamayı denediğimde sonuç pek iç açıcı olmadı, cildim nemlendiriciyi kustu, fazla geldi. Bu yüzden alkol içeren, sert toniklere alışmış yağlı ciltler daha dikkatli kullansa iyi olur. Kuru ciltler sevebilir bence. Onun dışında herhangi bir alerji, hassasiyet ya da problem yaratmadı. İçeriği ayrıca hoşuma gitti, Aloe Vera, Aynı Sefa ve Lavanta Suyu gibi cildimle iyi anlaşan maddeler var.

Toniklerin benim için tek sorunu kullan-at pamuklarla uyguluyor oluşumuz. Yıkanabilir pamuklar kullanarak doğaya bıraktığımız atıkları azaltmamız mümkün. Bir an önce bu pamuklara geçiş yapıp blogda ayrıntılı yazacağım.

İçerik

Aynı Sefa, Papatya, At Kestanesi, Lavanta gibi bitkilerin ekstraktlarını içeriyor. Aynı zamanda hepimizin pek sevdiği Aloe Vera da bulunuyor. Katkı maddeleriyle dolu değil. Özellikle alkol içermemesi artılarından, en azından benim için. Alkol cilt için toksik değilse bile fazla sert gelebiliyor. Akne problemi yaşayanlar fayda görmüştür belki, ancak uzun vadede cildin yağ dengesini bozduğu söyleniyor. Bu yüzden hiç bulaşmama taraftarıyım. Keza parfüm de toniklerde bir türlü kurtulamadığımız bir madde ama istemiyoruz kardeşim, bırakın buram buram çiçek kokmayıversin.

Cruelty-free ve Vegan Beyanı

Moshos Garden, Peta’nın hayvanlarda deney yapmayan markalar listesindeki yerli markalardan. Peta’nın cruelty free sertifikasına her zaman güven olmuyor malumunuz, hayvan deneylerinin mecburi tutulduğu Çin’de satılan markalara yer verebiliyorlar. Bu yüzden Moshos Garden’la iletişime geçtim. Çin’de satış yapmadıklarını, her zaman felsefelerine bağlı olduklarını söylediler. Açıkçası uçarlı kaçarlı teknolojik bileşenler yerine doğallık ve sadelik prensibini tercih ettikleri için hayvan deneyi yaptıklarını ya da bu tarz yerlerle bağlantısından şüphelemiyorum.

Websitesini incelediğinizde hemen her üründe “vegan/vejetaryen” açıklaması bulunuyor. Ama bu HER ürünün vegan olduğu anlamına gelmiyor, aman ha! Hayvansal madde olarak sadece balmumu kullandıklarını söylüyorlar. Bu yüzden veganlar içeriğini okumadan alışveriş yapmasın. Ben şimdiye kadar Coco Hair Therapy dışında vegan olmayan bir ürünle karşılaşmadım ama siz yine de tedbirli olun. Hayvansal maddeleri nasıl tespit edeceğini merak edenleri şu yazıya alalım.

Nasıl Temin Ettim

Moshos Garden, bildiğim kadarıyla online alışveriş vasıtasıyla satış yapan bir firma. Ben Grande’yi MoshosGarden.com‘dan, sık sık yaptıkları bir indirim döneminde aldım. Orjinal fiyatı 64 TL. Tek başına pahalı olsa da sosyal medyadan ya da bülten aboneliğiyle indirimleri takip etmek lazım. Belirli cilt tipi ve ihtiyaçlara göre yarattıkları setlere sık sık set indirim yapıyorlar. Gönlümüz daha bilindik %30, %40 tarzı indirimlerden yana elbette.

Yorum Bırakın

Yorum Bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.