Melt Cosmetics Rust Paleti

Melt’in Rust paletinden daha önce Vegan Makyaj Paletleri postumda bahsetmiştim. Ama blogda yorumlamak için pek üstüne düşmedim çünkü bildiğiniz üzre hem Türkiye’de satılmıyor, hem de instagram satıcılarına tek böbreğinizi bırakmak zorunda kalabiliyorsunuz. Özellikle dövizin durumu malum, şimdilerde 10 dolarlık paletleri 100’den aşağı fiyata alamıyorken 58 dolarlık paleti yorumlamak ne haddime diyordum içimden, ama bunların yine iyi günlerimiz olduğuna dair bir hissiyatım var. Hazır yorumlamam istenmişken hakkında birkaç kelime yazayım dedim.

Melt Cosmetics, sosyal medya arayıcılığıyla büyümüş butik/indie markalardan. İki kadın kurucuya sahip ve markaya özgün bir tarz oturtabilmişler. Farklı renklerde rujlarla başlayıp göz farı işine giriştiler, ki bana sorarsanız bu konuda daha başarılı oldular. İlk çıktığından beri gözüm şu Rust paletin üstündeydi. Sıcak tonlu nötr renklerin hem mat hem de vegan versiyonlarını bulmak o zamanlar bu kadar kolay değildi. İndirimi takip edip çok çok ucuza getirdiğimi hatırlıyorum (yazar burada gümrüksüz yurtdışı alışveriş limitinin 20 euro’ya düşürülmediği güzel günleri yad ediyor). Bu tonlar artık her yeri sarmasına rağmen hala koleksiyonumun en sevdiğim ve en çok kullandığım parçalarından kendisi.

Melt Cosmetics Rust Paleti

Özellikleri

Rust ‘palet’ diyorum ama aslında stack yani yığın(?) olarak geçiyor adı. Tekli farları mıknatısla üst üste diziyorsunuz. Orjinal bir fikir olduğu doğru ve hayranları da çok. Bana kalırsa hepsini tek tek açmaya çalışmak pek kullanışlı değil, klasik paleti tercih ederim. Tabii diğer paletlerden tekli farlar alıp yığınınıza ekleme imkanınız da var. Boyutlarının koskocaman olduğunu söylememe gerek var mı? Hergün kullansanız dahi dibini görmeniz pek mümkün değil gibi.

Farlar çok çok pigmentli. Koyu renkler biraz yamalı uygulanıyor ve blend etmesi biraz daha uğraştırabiliyor ama bence sonuç her şekilde çarpıcı oluyor. Renkler doygun olduğu için sönük veya çamursu hale gelmiyorlar. Yumuşak yapılarına rağmen tozutmaları minimum seviyede.

Melt Cosmetics Rust Paleti swatch

Renkler

Palette 5 renk var ve bunların hepsi mat. İlk çıktığında benim için cazip olmasının sebeplerinden biri de buydu. En sevdiğim tonlar, mat yapıda, güzel formüle sahip ve vegan. Birçok grunge palet çıkardılar ama hepsinde bir şekilde sim var. Oysa simli bir ‘keş’ görünümü düşünemiyorum bile. İşte bu paletle o tarzı güzel (ve simsiz) yakalayabiliyorsunuz. Her ne kadar pas rengi bir palet olarak pazarlansa da özünde bu grunge görünüm var.

Classic, vanilya rengi, güzel bir sabitleme ya da highlighter rengi.

Antique, mercan-şeftali tonlarında. Geçiş rengi olarak kullanmayı tercih ediyorum.

Rubbish, sıcak alt tonlu bir hardal rengi. Göz kapağıma ve göz altıma kullanmayı seviyorum. Doygun ve canlı bir renk. Tabii ki favorim (benzer bir ton The Balm Meet Matte Ador‘da da var, ilgilenenler için).

Rust, palete adını veren pas rengi bir bakır tonu. Gölge ya da crease rengi olarak kullanıyorum. Diğer renkler kadar kolay blend edilmiyor.

Rott, koyu bir bitter çikolata kahvesi. Genelde kirpik diplerine uyguluyorum. Tam teşekküllü bir smokey makyaj yapmadığım takdirde pek kullanmıyorum doğrusu. Çok pigmentli olduğu için bu da blend etmesi bakımından biraz daha zorlu bir renk.

Melt Cosmetics Rust Paleti içerik

İçerik

Talk alerjisi olanlara kötü haber, maalesef bu palette de var. Ama Çin’de değil ABD’de üretildiği için kanserojen diye lanse edilen türdeki talk olmadığını düşünüyorum. Bunun dışında tipik bir göz farı bileşenleri var. Paraben vb. içermiyor.

Cruelty-free ve Vegan Beyanı

Melt Cosmetics, Leaping Bunny onaylı hayvanlarda deney yapmayan bir marka. Rust stack tamamen vegan formüllü farlardan oluşuyor. Bunun yanında Gunmetal ve Radioactive haricindeki paletler vegan değil. Hangi renklerin vegan olup olmadığı bilgisini websitesinden bulabilirsiniz. Umarız her rengin teklisini satmaya başlarlar ve biz de yığınlarımıza ekleyebiliriz.

Nasıl Temin Ettim

Yukarıda da dediğim gibi, yaklaşık 2-3 yıl önce kendi websitesinden online sipariş vermiştim. Ama şimdi olsa gümrüğe takılacağından eminim. Instagram satış hesaplarından alabilirsiniz. Fiyatı 58 dolar.

2 thoughts on “Melt Cosmetics Rust Paleti”

  1. Renkler tam benlik, yapıları da güzel görünüyor. Fakat dediğin gibi, 58 Doların şu anki fiyatını düşününce insan bir duruyor… Vaktiyle almış olduğun için şanslıymışsın, güle güle kullan ^_^ sevgiler!

Yorum Bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.