Maria Nila Silver Şampuan

Gri-beyaz saç trendinin hüküm sürdüğü şu birkaç yıldır mor şampuanlar hayatımıza girmiş durumda. Sarının zıt rengi mor olduğu için ideal nötrleyici görevi görüyor. Ha, herkes saçını 10 numaraya kadar yakarak açamıyor belki. Ama sarının o rahatsız edici civciv tonunu def etmek için geliştirilen yöntemlerin içinde en pratik ve kolay olanı mor şampuan kullanmak. Böylece en başta elde ettiğiniz o küllü renk aktıkça ortaya çıkmaya çok meraklı sarılar tarafından ele geçirilmeyi önlemiş oluyorsunuz. Sürekli boya yapmak ya da kuaföre gitmek zorunda kalmıyorsunuz. Ben de bu kolaylık fikrine kendini kaptıranlardanım. Cruelty-free ve vegan bir mor şampuan ararken Maria Nila’ya denk geldim ve silver şampuana bir şans verdim. (Hayvanlarda deney yapmayan saç boyası markalarını buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.)

Öncelikle saçlarımdan bahsedeyim. Öyle gri falan olmadığını söylemem lazım. Açık kahve/koyu sarı tonlarında daha çok. Uçlardaysa platin rengi var. Boyadan çok yıprandığı söylenemez ama eskisi gibi sağlıklı değil ve şekil vermesi zorlaşmış durumda. Saçımda çiğ turuncular varsa da çok azdır. Yine de genel anlamda küllü bir etki istiyorum. Mor şampuanlar açık sarı dışındaki renklerde elbet büyük bir etki yaratmıyor. Yani saçınızda turuncu tonlar varsa nötrlemeyek için yeterli olmayacaktır. Buna rağmen açık kahve tonlarında bir nebze de olsa işe yaradığını duymuştum. Sürekli saç boyama kasmaktansa hiç yoktan iyidir mantığındayım.

Özellikleri

İçerdiği mor pigmentleri gayet yoğun buldum. Elinize dökünce koyu mor bir sıvıyla karşılaşıyorsunuz. Köpürtünce epey seyreliyor tabii. Kimisi köpürtmeden kullanıyor. Belki daha etkili bir çözümdür ama benim saçlar epey uzun olduğu için köpürtme ihtiyacı hissediyorum. Yaklaşık 5-10 dakika saçımda bekletip duruluyorum. Aynı şekilde kimileri daha uzun süre bekletmenin daha etkili olacağı görüşünde. Banyo yaparken kullandığım için benim için pratik bir yöntem değil bu.

İşe yarıyor mu? Bence evet! Az bekletmeme ve epey köpürterek seyreltmeme rağmen saç uçlarındaki açık sarı rengin platin tonuna döndüğünü gördüm. Saçın geri kalanında bu kadar bariz bir değişim olmasa da daha küllü, daha nötrlenmiş bir açık kahve tonuyla karşılaştım. Belki de plasebo etkisidir, bilemeyeceğim. Ne de olsa mor şampuanların sadece sarı-altın tonları için kullanıldığı, diğer renklere pek etki etmediği biliniyor.

Benim için tek kötü özelliği saçımı elektriklendirmesi, hatta yapısını değiştirmesi. Yıpranmış bölgeler eski Barbie bebeklerin keçeleşmiş saçına benziyor adeta. Başka şampuanlar kullanınca bu keçeleşmenin daha az olduğunu hissediyorum. Tabii köpük ve hindistan cevizi yağı ile halledilemeyecek bir şey değil. Benzer tecrübe yaşayanlara pek rastlamadığım için benim saç tipimden kaynaklandığını düşünüyorum. Ama bitince başka markaları deneyeceğim el mahkum.

Maria Nila Silver Şampuan İçerik

İçerik

Market şampuanlarının aksine toksik kimyasallarla dolu olmadığını görebiliyoruz. Aynı zamanda sülfatsız olduğu iddiasında. Fakat sülfatsız ve gayet güzel köpüren her şampuanda olduğu gibi benzer başka temizleyici ajanlar konulmuş.

Cruelty-free ve Vegan Beyanı

Maria Nila, Peta sertifikalı hayvanlarda test etmeyen bir marka. İsveç’te üretildiği için hayvan deneylerini yasaklayan AB yasalarına uyduklarını varsayabiliriz. Hatta sosyal medya paylaşımlarında bu konuya sıkça yer veriyorlar. Ürünlerin hepsinin %100 vegan olduğunu iddia ediyorlar.

Kaça, Nereden aldım?

Sachane.com‘dan 86 liraya aldım. Yüksek bir rakam gibi gelebilir ama orjinal fiyatın 23 euro olduğunu düşünürsek şok edici sayılmaz. Aklımdaki diğer mor şampuanları deneyip onlarla karşılaştırana kadar tekrar almayı düşünmüyorum. Ancak denemek için farklı markalar arayanlara iyi bir alternatif oluşturacaktır hiç şüphesiz.

Yorum Bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.