Manic Panic Saç Boyası Deneyimlerim

IMG_7019

Bu aralar çok mutsuzum saçlarım konusunda. Tek problemimiz bu olsun tabii, önemli olan sağlık her zaman. Evet, babaanneler hep haklıdır. Ama ben de o saçları konusunda takık olan insanlardan biriyim ve kafamdaki o kıllardan sıkılmışsam aynaya bile bakmak istemem. Şu sıralar basan ve geçmek bilmeyen minik sivilceleri de kat. Ama 6-7 yıldır saç boyalarıyla, açma-cila işlemleriyle uğraşıp çok yorulan bir insanım aynı zamanda. Kuaförlere güven olmadığını, 50 liraya boyayanla 500 liraya boyayanın da aynı (beceriksiz) olduğunu zaten hep söylüyorum. Yani bir kere tekrar değiştirince rengi, yine ben uğraşacağım onunla.

Uğraşmak istemiyorsun ama saçlarından memnuniyetsizlik seviyen de pek bir yukarılarda. Peki Duygu çözümün nedir o zaman? Aynaya bakarken yaşadığım mutsuzluk anlarından birinde, geçtiğimiz yaz ŞURADA yazısını yazıp çok fazla kullanmadığım Manic Panic Electric Amethyst rengini tüm kafama boyayasım geldi. Mor bir renk, evet. Ama Manic Panic boyalar zaten kumral saçın üstüne tutmuyor, ya da az tutuyor. Biliyorum. Ben de bir umut diyerek, en azından saçımdaki çiğ sarı sarı parlayan kahveleri nötrler mantığıyla boyayıverdim.

‘Öncesi’ fotoğrafı yok olay aniden geliştiği için. Ama zaten gerek de yok. En gözü keskin kişi bile “aa sen saçını mı boyadın” demez. O kadar değişmedi yani. Fotoğraftaki yukarıda duran ok, benim elimi korkak alıştırıp kapatmayı beceremediğim “eski” saçı, aşağıdaki ok da rengi değişip nötrlenmiş, küllü tona dönmüş boyalı saçı gösteriyor. Tabii bir not da geçeyim. Bu birazcık da olsa tutan kısımlar, benim 6 ay önce platine açıldıktan 3 ay sonra kumrala boyanmış, sonra da biraz akmış saçımın üstüne uygulandı. Diplerimde ise birkaç hafta önce boyadığım SÖZDE küllü kumral var. Açıcı uygulamadığım için diplerin kızıl olarak tuttuğunu biraz saç boyalarıyla haşır neşir olanlar tahmin eder zaten. Manic Panic boya ise bu kızıllara hiç ellemedi. Ben elle dedim, sürdüm bolca ama en fazla kızılını daha belirgin hale getirmiş olabilir.

Bir de yazdan kalma, boyayı denediğimde çok kalitesiz olduğu için bloga koymadığım bir fotoğraf vardı. İşte şimdi koyuyorum onu, madem konusuaçıldı. Saçımdaki platin tutamın üstüne uyguladığımda rengini gayet güzel verdi Electric Amethyst. İlginç bir şekilde, altta daha beyaz olan uçlar uçuk mor, lila bir renk yakalamıştı (Manic Panic boyalar, üzerine uygulanacak baz rengi ne kadar açıksa o kadar canlı renk ortaya çıkarıyor). Kuaförüm bu uçlarda renk pigmentleri öldüğü için boya tutmayacağını söylemişti, onun sebep olduğunu sanıyorum.

Tecrübelerimden vardığım sonuçlar:
  • Kabındaki mavimsi-mor rengini ancak açık sarı saç üstüne uygulandığında veriyor.
  • Mor, rengi nötrler diye koyu sarı-kızıl sarı saçın üstüne uygulandığında çok etkili olmayabilir. Kızıllığı belirginleştirir, kapamaz. Zaten kızılın zıt (nörtleyici) rengi yeşildir. Morun içinde de kırmızı bulunduğu için kızıllıkları daha da belirginleştirmesi çok normal.
  • Kahverengiye boyalı saçın üstüne tutmadığı gibi ancak sarımsı kısımları biraz grileştiriyor.
  • Canlı renginden korkup saç kremiyle seyreltilirse, kahverengi üstüne tam anlamıyla HİÇ tutmayacak, sadece boyayı harcamış olacaksınız.
  • Diplerimden az çok anladığım kadarıyla, normal (boyasız) saçın üstüne tutma derecesi boyalı saçtan daha fazla olmuyor.
  • Yıllarca kullandığım ve Manic Panic ile mantalitesinin benzer olduğunu düşündüğüm Jeans Color – Deep Red boyanın diplerimi (soluk da olsa) tuttuğu düşünülürse, Manic Panic’in de kızıl boyaları kumral saçta daha belirgin olabilir. Fakat mor, mavi vs gibi soğuk renkler kahve-kumral saçın üstüne kızıl kadar etkili olmuyor.
  • Ülkemizin koyu saçlı halkı olarak, Manic Panic’i önce saçlarımızı açmadan kullanmamız imkansız.
Kendime not: Saçında bir değişiklik istiyorsan, ama onu açmakla uğraşmak da istemiyorsan, Manic Panic’in kızıl renklerini denemekten başka çaren yok! Güncelleme: Denedim, oldu, şuraya da yazdım.
Manic Panic ürünleri hayvanlar üzerinde test edilmiyor, çoğu da vegan. Ben boyayı manicpanicturkiye.com‘dan sipariş verdim. Türkiye’nin çoğu yerine gönderim yapıldığını tahmin ediyorum.