IMG_3757-2Yine sanalda da reelde de komple güneş koruyucusu konuştuğumuz dönem geldi, geçiyor gibi ama yakalayacağım umarım, ha gayret. Elbette ömrüm boyu kullandığım güneş koruyucular şu fotoğraftakilerle sınırlı değil ama hayvanlar üzerinde test edilmemiş güneş koruyucu bulmak biraz daha nazik bir konu malum. Özellikle güneş ürünleri çoğu zaman dermokozmetik kategorisine konuluyor, yani yasalar sıradan bir ruja göre hayvan testi araştırmasını daha serbest kılıyor. Bir de ülkemizde her cruelty free markanın bulunmadığını, yurtdışından gönül rahatlığıyla da sipariş vermemizin yasak olduğunu da ekle, evet biraz zor ama imkansız değil. İsteyen bulur. Geçen yaz hazırladığım hayvanlar üzerinde test edilmemiş güneş koruyucuları listesini bir daha paylaşayım:
http://www.etiksecimler.com/cruelty-free-gunes-koruyuculari/

Kiss My Face Natural Mineral Suncreen with Hydresia SPF 40: Kiss My Face’in güneş kremleri pek ünlü, ben içlerinde fiziksel/mineralli koruyucu olanı seçtim. Biraz kurutan, yüzü beyaz bırakan bir yapısı var çoğu Çinko Oksitli koruyucu gibi. Fakat yapısı yapış yapış değil, sıcaklarda yüzde kalıp gibi durup bayıltmıyor. Tek sorun, bu sene yenisini aldığımda yapısının değişmiş olduğunu görmem. Lilakutu’ya şikayet edince sağolsunlar yenisini gönderdiler fakat gelen yine aynı. Distribütörde bir sorun olduğunu sanıyorum çünkü öyle pütür pütür bir yapı güneş koruyucusu için normal değil. Aslında Aubrey Organics’in içerik bakımında hemen hemen aynısı olduğu yorumlarını okuduğum mineralli koruyucusunu istiyordum ama stoklara geldiği gibi tükendiği için bezdim. Bir dahaki kıştan itibaren takip etmeye başlayacağım artık. Desert Essence ve Jason markaları da aklımda. Bu sefer hazırlıksız yakalanmayacağım, hayır.

Devita Solar Protective Moisturizer SPF 30+: Yaz için değil de kışın makyaj altına nemlendirici olarak kullanma amaçlı aldığım bir üründü bu, Temmuz’un ortası itibariyle hala yüzümde bunu kullanıyorum. Tabii Kiss My Face ile sorun yaşamasaydık kış için bekletecektim. Vitacost’tan binbir zahmet ve riskle aldığım için daha kıymetli tabii, istediği kadar döviz kuru + kargo ücretine RAĞMEN bana daha ucuza gelmiş olsun. Hemen emilen, beyaz ve yapış yapış bırakmayan, fiziksel filtreli, az ve öz içerikli, vegan bir ürün (not: diğerleri de öyle ama Devita ambalajında belirtmiş).

Superdrug Solait Güneş Kremleri SPF 50: Her Watsons’ta bulunmasından dolayı en kolay ulaşabildiğimiz, fiyat yönünden bizi batırmayan bir marka Superdrug. Daha önce Mattifying SPF 50 versiyonundan bahsetmiştim. Piyasada bu fiyata bulabileceğimiz yüksek koruma faktörlü güneş kremlerinin içinde en iyilerinden. Nispeten çabuk emilen, beyaz tabaka bırakmayan bir yapısı var. Benim hoşuma gitmeyen özelliği ise kimyasal filtrelerin kullanılmış olması. Bu filtreler piyasadaki çoğu güneş kreminde var elbette ama alternatif bulabilirsem fiziksel filtre tercih etmeye çalışıyorum. Baby versiyonunun yapısından hiç memnun kalamadım. Geçen yıl deniz tatiline giderken almıştım belki daha iyidir diye ama cilde yedirmesi imkansız, kalın tabakalı bir şey çıktı. Çocukları incitmeden nasıl sürülecek asıl onu merak ediyorum ben. Üstelik kimyasal filtreleri kullanmalarının amacı zaten cilt tarafından emilmeyi kolaylaştırmakken neden böyle bir zorluk çıkarmışlar anlamadım. Bebek koruyucusu daha ilkel yapılı olursa daha organik olacağını düşüneceğimizi mi sandılar? Mattifying versiyonu ise başka, minik deneme boylarını çantamdan eksik etmem, gün içinde tazelemek için büyük kolaylık. Solait güneş serisi bu yaz bir ambalaj değişikliğine gittiği için blogdaki fotoğraflarla raflardaki ürünler uyuşmayabilir.

5
Yorum Bırakın

Yorum Bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bebe
Ziyaretçi
Bebe

Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.

cyborg
Ziyaretçi
cyborg

Bu yorum yazar tarafından silindi.

Sibel.
Ziyaretçi
Sibel.

Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.

cyborg
Ziyaretçi
cyborg

Bu yorum yazar tarafından silindi.

Bademle Buduk
Ziyaretçi
Bademle Buduk

Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.