Dear Klairs – Freshly Juiced Vitamin C Serum

Kore cilt bakımı içinde C vitaminine başlangıç ürünü olarak görülen Klairs Freshly Juiced Vitamin C serumunu bir süredir kullanıyorum ve artık uzun vadeli deneyimlerimi aktarabilirim.

Özellikleri

C vitamini, cilt tonu eşitleme ve aydınlatma, leke açma ve kolajen tetikleme özellikleriyle biliniyor. Ancak özellikle ascorbic asit türevi cildi tahriş edebiliyor. Bu yüzden yeni başlayanlara ya da hassas ciltlere %5’lik gibi düşük bir oranla başlanması tavsiye ediliyor, tıpkı bu üründe olduğu gibi. Daha düşük oranda kullanıldığında ise pek etkili değil. Bu üründe %5 oranına sadık kalınmış ve olası bir tahrişi önlemek ve dengelemek adına formülasyona centella asiatica eklenmiş.

C vitamini serumlarının aynı zamanda antioksidan özelliği de bulunduğu için güneş koruyucularla birlikte kullanılması öneriliyor. Bu şekilde güneş korumasının yarattığı yaşlanma karşıtı etkilerinin arttığı söyleniyor.

Yapısı

Şeffaf, ince bir serum şeklince. Çabuk emiliyor ama biraz yağlı ve kaygan bir yapısı var. Kendi cildimde herhangi bir yapışkanlık hissetmedim ama hafif parlak bir bitişi var haliyle. Bu yüzden çok yağlı ciltler sevmeyebilir.

İlk sürdüğümde biraz ısı hissediyorum. Bu ısıyı yüzümde hissetmemek için önce parmaklarımda birkaç saniye bekletip ondan sonra uyguluyorum. Bu sürede hiçbir ısı kalmıyor.

Benim tüm yüzüme 2-3 damla yetiyor. Daha fazlasının ciltte konforlu olmayacağını ve irritasyon yaratabileceğini düşünüyorum.

Ürünün etkili olması için PH değerinin 3 civarında olması gerek. Yani PH dengeleyen tonik kullanmadan, yüzü hemen yıkadıktan sonra uygulanması tavsiye ediliyor.

Deneyimlerim

Daha önce de defalarca anlattığım için öğrenmişsinizdir ama ilk defa okuyanlar için tekrar edeyim. Akneye meyilli, rozalı (rosacea), bariyeri zayıf bir cildim var. Bu yüzden çok nazik ürünler kullanmaya dikkat ediyorum. Asitli ürünlerden uzak durmam gerektiği için (ascorbic asit de bir soyucu asit türevi ne de olsa) çok nazik olduğu iddia edilen bu ürünü denemeyi uygun buldum.

Bu serumu sabahları güneş kreminden önce, haftada 2-3 kez uyguluyorum. Altına maalesef tonik uyguluyorum, aksi takdirde irrite etme potansiyeli daha fazla oluyor. Hafif yağlı bir yapısı olduğu için üzerine matlaştırıcı özellikli bir güneş koruyucu uyguluyorum (hatta yine Klairs markasının Mid Day Blue UV Shield’ını kullanıyorum, tam olarak).

Bu şekilde her gün kullandığımda kısa vadeli olarak herhangi bir tahriş yaşamadım. Ama belli bir süre sonra rozamı hafiften tetiklemeye meyilli olduğunu fark ettim. Uzun süre boyunca bu tarz cilt sorunları yaşayıp cildini tanıyanlar ne demek istediğimi az çok anlarlar. Cildinizin bir ürünü sevmediğini kıpkırmızı hale gelip sivilce kusmadan da anlayabiliyorsunuz. İşte bu üründe de böyle oldu.

Kullanımını haftada 2-3 güne düşürdüğümde çok daha fazla memnun kaldım. Böyle olunca cildimdeki aydınlığı gözlemleyebildim. Roza çıkışlı kızarıklıklarıma pek etkisi olmasa da cildimi parlattığını, düzgünleştirdiğini, pürüzsüzleştirdiğini gördüm. Ama her gün kullanmadığım için ve tonikle PH değerini dengelediğim için dramatik bir değişim olmadı tabii.

Her gün kullanamadığım için ürünün daha yarısına bile gelmedim. Hala sararmayıp okside olmaması çok güzel ama bozulması yakındır diye tahmin ediyorum. O zamana kadar bitirebilmem imkansız. Bu yüzden memnun kalsam da tekrar alacağımı sanmıyorum. Büyük ziyan çünkü.

Kimlere Uygun?

Her cilt tipine uygun olduğu belirtilmiş. Ama hafif yağlı dokusu yüzünden çok yağlı ciltler pek konforlu bulmayabilir. Karma ciltler memnun kalabilir. Kuru ciltler verdiği nemi yeterli bulmadığı takdirde üzerine bir kat daha krem vs kullanmak için uygun bir ürün olacaktır.

Bariyeri zarar görmüş, rozalı, hassas ciltler dikkatle kullanmalı bence. Ama piyasadaki en nazik ve cilt tarafından tolere etmesi kolay (ascorbic asit türevli) c vitamini serumlarından biri olduğu bir gerçek. Yüzdesi düşük olmasına rağmen etkilerini göstereceğini tahmin ediyorum. Bu yüzden başlangıç için ideal olarak lanse edilmesi doğruyu yansıtıyor.

İçerik

İçeriğinde en etkili ve saf c vitamini türevi olarak bilinen ascorbic acid kullanılmış. Ancak bu içeriğin dezavantajı stabilizasyonunun daha zor olması. Yine de serumu açtıktan itibaren 3 ay geçmesine rağmen renginde herhangi sararma olmadı (sararma ürünün okside olduğu anlamına geliyor ve bu şekilde etkisi azalıyor). Bu yüzden daha uzun ömürlü olması beni sevindirdi.

Yatıştırıcı özelliğiyle bilinen centella asiatica’nın yüksek oranda bulunması potansiyel irritasyonu azaltabilir. Peptit içerdiği için bariyeri güçlendirmeye de yardımcı olacaktır.

Hassas ciltlere uygun olsa da uçucu yağların çok kullanıldığını akılda bulundurmakta fayda var. İçeriğindeki portakal ve lavanta uçucu yağlarına alerjiniz ya da hassasiyetiniz varsa dikkatle kullanın.

Vegan ve Cruelty-free Durumu

Klairs hayvan deneyi yapmayan Kore cilt bakımı markalarından birisi. Daha fazla ayrıntı için cruelty free Kore markaları paylaşımıma bakabilirsiniz.

Klairs’in birçok vegan seçeneği de bulunuyor. Hatta bal içeren birkaç ürünü dışında hemen her ürünü vegan formüllü.

Nasıl Temin Edilir

Klairs markası Türkiye’de korendy.com.tr‘de satılıyor. Şu anki fiyatı 200 TL civarı. Ancak puanlarla ve indirimlerle ben daha ucuza almıştım. Ayrıca Korendy’de hangi ürünlerinin vegan olduğu da belirtilmiş.