IMG_0549-2Cruelty free güneş koruyucularını listelediğim şu postta da yer vermiştim Kiss My Face’e. Bir önceki postumda da sadece fiziksel güneş koruyucusu aradığımı, kimyasallardan hiç hoşlaşmadığımı söylemiştim. Bu koruyucu arkadaşın içeriği güzel, EWG’den ödül almış, hayvanlar üzerinde deney yapmıyor falan, eyvallah ama “her güzelin bir kusuru vardır”, “gülü seven dikenine katlanır” deyimlerini ne yazık ki haklı çıkarıyor. Aylardır, ülkemizde bulabileceğim, hatta uğruna internet alışverişi bile yapmayı göze aldığım bir güneş kremi arayışında iken adaylarım hakkında yazılan tüm yorumları okudum elbet. Bu krem konusunda haklılarmış. Hemen “kendim ettim kendim buldum”u da araya sıkıştırıvereyim, deyimlerden konu açılmışken.

Bu sefer berbat öhm pardon negatif yönlerini listeleyerek başlayayım:

  • BEYAZ. Fiziksel koruyucuların damgası olan o suratı beyaz bırakma olayını çok güzel beceriyor. Açık tenliolduğum için idare ediyorum derdim ama göz altlarındaki koyuluklarla kontrast yaptırtıyor, hasta gibi görünüyorum. O sıcakta kim concealer sürecek yahu. Hadi sürdün diyelim, bembeyaz bir surat yine kaçınılmaz.
  • Dakikalarca cilde yedirmeye uğraş, yok, olmuyor kardeşim. O tabaka cildin üzerinde duracak dedi mi duracak.
  • Kuru bölgeleri belirginleştiriyor. Benim nemsiz ama yağlı (teknik terim: karma) cildimi pul pul gösterdi.
  • Normalde katı bir yapısı var ama zaman zaman formülü ayrıştığı için su gibi bir şey çıkabiliyor tüpten. Sinir bozucu.

Hiç mi iyi bir yanı yok? Var gülüm, şunlar:

  • Yukarıda da belirttiğim üzre, fiziksel koruyuculu içeriği. Ayrıca Peta ile Leaping Bunny sertifikasıyla hayvanlar üzerinde test yapmıyor.
  • Yapış yapış değil -ki bu, yazın güneş kremi terle birleşince gelen o yapışkan histen nefret eden benim gibi rahatsız tipler için kesinlikle çok güzel bir özellik. Sırf bu yüzden kullanmaya devam.
  • Çok mat bir görünüm vermese de, sadece nemlendirici sürmüş parlaklığı oluşturuyor, disko topu değil de.
  • Ambalaja gerekli her şeyi yazmışlar.

Diyeceksin ki, koruması için alıyoruz güneş kremlerini, böyle önemli bir noktayı geçince ayıp olmuyor mu? Ne yazık ki öyle öğle güneşinde, kumsalda falan denemedim bu koruyucuyu. O yüzden gerçekten koruyor mu bilemeyeceğim. Fakat günlük kullanımda yanmadım hiç. 40, güneş koruma faktörü olarak yeterince yüksek değilmiş gibi algılansa da  SPF 30 güneş ışınlarının %97’sinden koruyor zaten. Tabii gün içinde tekrar uygulamak şartıyla.

IMG_0561Active Ingredients: Zinc Oxide 10.00 %; Titanium Dioxide 6.00 %. Other Ingredients: Aqua, Carthamus Tinctorius (Safflower) Oleosomes, Caprylic/Capric Triglyceride, Stearalkonium Hectorite, Propylene Carbonate, Silica, Tocopheryl Acetate (Vitamin-E), Ergocalciferol (Vitamin-D), Ascorbic Acid (Vitamin-C), Cucumis Sativus (Cucumber) Extract, Camellia Sinensis (Green Tea) Leaf Extract, Sodium Chloride, Phenoxyethanol, Ethylhexylglycerin.

En etkili fiziksel güneş koruyucusu Çinko Oksit’in ilk içerik olması memnun edici. Üstelik %10 gayet makul bir oran, keza Titanyum Dioksit ile dengesi de öyle. Ayrıca fiziksel koruyuculu -daha doğrusu yeni tabirle mineral– içeriklere yapılan bir nano uygulaması var ki bu kremde bunlardan OLMADIĞI belirtilmiş. Nano partiküller toz halindeyken (mesela bir mineral fondötende) solunması durumunda vücutta büyük zararlar oluşturabiliyorlar. Fakat sıvılaştırılmış olanlar için böyle bir tehlike bulunmuyor gibi. Bunu da bir sonraki güneş kremi postunda daha ayrıntılı irdelerim.

Bu güneş koruyucusunu Lila Kutu’dan 66 liraya aldım. Genel olarak, mail’lerime verdikleri cevaplar olsun, siparişin hızı olsun, memnun kaldığım bir alışveriş oldu. Karton ambalaj vs bulunmamasını markanın paketleme sistemine bağlıyorum. Fakat fiyat konusunu belirtmeden geçmeyeyim. Orjinal fiyatı 17$, drugstore.com ya da iherb gibi sitelerde indirimli de bulunabilir. Maalesef yasaklarla eli kolu bağlı bırakıldığımız güzel ülkemizde kazık yemek hayatın bir parçası oldu artık.

Tekrar alır mıyım? Sert eleştirilerime rağmen daha iyi bir alternatif bulamazsam alabilirim de, evet. Fiziksel koruyucu olayı benim için cruelty free özelliği kadar da önemli çünkü. Ne yazık ki fondötenin altına kullanılabilecek türden bir yapısı olmadığı için sadece yaz ile sınırlanmam da biraz sıkıntılı bir durum. Bitince yine uzun bir araştırma sürecine girip farklı şeyler deneyeceğim mecburen.

Kiss My Face’in fiziksel koruyuculu olmayan, yapı itibariyle daha çok beğenilen güneş kremleri de bulunuyor. İncelemek isteyenler, çeşitlerine şuradan bir göz atsın.

9
Yorum Bırakın

Yorum Bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ArgentinianBeauty
Ziyaretçi
ArgentinianBeauty

OHA. 66 lira bir güneş koruyucusu için pahalı :/ Ben geçen sene Rossmann’dan deneme amaçlı Sun Ozon güneş kremi almıştım seyehat boyu, onu kullanıyorum. Physicians Formula’ya da bakacağım.

cyborg
Ziyaretçi
cyborg

TR’de bulabildiğim fiziksel filtreli koruyucular içinde en ucuzu buydu desem:/ Ama evet vallahi çok pahalı.

Anonymous
Ziyaretçi
Anonymous

Su sitede Badger’in satildigini gordum, belki ilgini ceker: http://shoppingmagespell.blogspot.com/?m=1

cyborg
Ziyaretçi
cyborg

Teşekkür ederim. Ama pahalı blog satışlarını tercih etmiyorum ben. Piyasada en azından vergi vs işin içine girdiği için fiyatlar böyle ama bloggerlar sadece kazıklıyor.

Gözde TATLIDIL
Ziyaretçi
Gözde TATLIDIL

Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.

cyborg
Ziyaretçi
cyborg

Bu yorum yazar tarafından silindi.

Gözde TATLIDIL
Ziyaretçi
Gözde TATLIDIL

Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.

cyborg
Ziyaretçi
cyborg

Bu yorum yazar tarafından silindi.