jeffree star velour liquid lipstick redrum celebrity skin

Bir önceki postta bahsettiğim gibi, mat bitişli sıvı rujların içinde en sevdiğim formüllerden biri de Jeffree Star’ınkiler. Türkiye’de hem hayvan testi yapmayan, hem de hayvansal madde içermeyen likit ruj bulmak zor (en azından The Balm geçenlerde Meet Matte Hughes serisini çıkarana kadar). Instagramdır, sosyal medyadır, forumlardır, tüm internet dünyasında obsesifçe araştırdıktan sonra bağımsız bir Amerikan markasından, Jeffree Star’dan iki güzellik kapıverdim. Kendilerini tamamen vegan ve cruelty free olarak tanımlamaları da öncelikli olarak bunları tercih etmeme vesile oldu. Skandallarından sonra müşterilerini kendinden soğutan Lime Crime için gayet güzel bir alternatif, 2 dolar daha ucuz ve miktar olarak 2 katı olduğunu düşünürsek.

Alışveriş yaptığım dönem koleksiyonları henüz 3-5 renkten oluşuyordu. Yoğun talep ve tabii ki iyi reklam sayesinde işi büyüttüler ve şu an yaklaşık 15 farklı sıvı ruj üretiyorlar. Renk skalası makyajda daha cesur olmayı seven gençlere yönelik; lilalar, patlıcan morları, gök mavileri, gri-bejler vs vs… Ben bunları sadece uzaktan seviyorum, yaşım itibarıyla ne cesur gençlikten sayırım, ne de insanlar tarafından -en kibar tabirle- garipsenme konusunda eskisi kadar kendime güveniyorum. Bu yüzden günlük kullanım amacıyla nude Celebrity Skin’i ve kırmızı Redrum’u aldım.

İkisinin de yapısı rengine göre değişiyor fakat genel olarak konuşursak bol yağlı bir öğüne kadar dudakta bozulmadan kalıyorlar, birşeyler içince fincanda, birini öpünce kişide iz bırakması çok nadir, dudakları ekstra kurutmuyorlar, kuruduktan sonra tamamen mat bir görünüm ortaya çıkarıyorlar. Yağ bazlı makyaj temizleyici ya da ıslak mendille çıkabiliyorlar ama su ile değil. Fırçanın esnekliği ve küçüklüğünün sürümü açısından oluşturduğu avantajlar bir yana, fazlasıyla nazik oluşu benim gibi ürünün fazlalıklarını tüpün kenarına aldıran tipler için zorluk çıkaracak türden.

jeffree star velour liquid lipstick redrum celebrity skin swatchCelebrity Skin 

Rengi: Geçen ay formülü revize edildiği için yapısı ve rengi değişmiş bir ruj, onu en başta belirteyim. Nude olarak geçiyor ama Lisa Eldridge’in geçenlerde yayınladığı videosunda anlattığı gibi, bu nude ruj olayı herkesin cilt tonuna göre değişen bir şey. Biz genelde nötr renkleri nude/doğal kategorisine koyuyoruz ama dudaklarımızın cilt tonumuzla aynı olmadığını düşünürsek pek de doğal bir görünüm yarattıkları söylenemez. Kısaca “nude” deyiversem de aslında kriterim dudak tonlarında ama tabii ki kendi dudağımdan daha güzel duran renkler. Bejlerin ya da mauve denilen soğuk tonlu kirli pembelerin beni hep ölü gibi gösterdiğini düşündüğümden bunlara hiç yönelmedim. Celebrity Skin benim için ideal bir nude değil de, güzel bir nötr daha çok. Websitesinde şeftali alt tonlu bir kahverengi olarak tanımlanmış ama şu son günlerin 90’lar trendini de göz önünde bulundurarak hafif bir soğuk ton twisti eklemişler. Ölü gibi gösterecek kadar açık değil ama günlük kullanamayacağım kadar koyu ya da iddialı da değil. “I’m nude” isimli pembe-beje kaçan bir başka ürün yaratmışlar halihazırda. Amerika’da siyah nüfusun fazlalığını düşünürsek bu kadar açık bir tonu nude olarak pazarlamaları ne kadar mantıklı bilemedim ama Celebrity Skin koyu ciltler için güzel bir alternatif gibi görünüyor. Bana sorarsanız bu renk her cilde yakışır ama alt ton, saç rengi, giyim tarzı gibi başka unsurlar da var. O yüzden herkesin adına konuşmak istemiyorum.

Performansı: Redrum ile kıyaslayınca biraz daha düşük. Sürümü yumuşak ve kolay fakat fazlasıyla kalın bir tabaka oluşturuyor, dudak çatlaklarını belirginleştirip büzük büzük (?) gösterme ihtimali var. Kuruma süresi birkaç dakika, ki bu sürenin uzaması dudakların birbirine yapışmasını önlemek için ağzımızı açıp beklememiz demek, yani en azından ben bekliyorum. Hemen kurumayınca o yapış yapış his çıkarana kadar dudakta kalabiliyor. Velhasılı pek sevmedim havası verdim değil mi? Ben de öyle sanmıştım. Ne var ki, elime geçtiği ilk ayda makyaj yaptığım hemen her gün bu arkadaşı sürdüm. Sonra yaz geldi ve kirlendi dünya. Mantıklı bir açıklaması yok ama saçlarım açıkken daha çok beğendim bu ruju, yani topuz dışı herhangi bir saç modelini reddettiğim sıcak Temmuz ve Ağustos aylarında Celebrity Skin’i boynu bükük bıraktım.

Redrum

Rengi: Alt tonu cartı curtu konusunda çok kafa yormaya gerek kalmayan bir kırmızı. Şu sıvı-matlardan bir tane kırmızım mutlaka bulunmalı diye aldım, sonra ne kadar doğru bir karar verdiğimi görünce kendimi tebrik ettim. Kırmızı gibi renklerde hem beğenim mat bitiş yönünde, hem de yapı olarak bu tarz formüllerin çok avantajı var. Bulaşma karşıtı özelliği sağolsun dişleri boyama riski olmadan dudağın iç tarafına rahatça uygulayabiliyorum (kırmızı ruj ve diş konusunda vukuatlı olduğum için benim açıdan pek sevindirici). Kalıcılığı sayesinde yoğun bir günde kendimi herhangi bir ayna karşısına atıp tazeleme fırsatı bulana kadar silinme sorununa kafayı takmıyorum. Tabii Redrum ile bir sürü uzun ve yoğun gün maceraları yaşamışız gibi davranmayayım, o cart kırmızı özel etkinlikler, arkadaş buluşmaları, gece hayatı için daha uygun. Eh, bu saydıklarım da benim sıradan hayatımın en sık karşılaşılan unsurları sayılmaz. Yapısını çok beğenmeme rağmen her daim kullanabileceğim bir renk olmayışı dezavantaja dönüşebiliyor.

Performansı: Celebrity Skin’e kıyasla daha akışkan bir yapısı var, kalın tabaka oluşturmuyor, çizgileri belirginleştirmiyor. Yüksek kalıcılığına rağmen dudakları birbirine yapıştırmıyor, çok rahat bir hissiyatı var, hatta yok, orada değil gibi. Saniyeler içinde kuruması benim açımdan olumlu. O kadar opak ki daha pigmentli bir kırmızı düşünemiyorum. Tahminimce Jeffree Star’ın diğer rujları da bu yapıda.

jeffree star velour liquid lipstick celebrity skinjeffree star velour liquid lipstick redrum

Dudak swatchlarını bol güneşe karşı çektiğim için 1-2 ton daha açık çıkmışlar. Özellikle Celebrity Skin normalde daha koyu bir kahverengi. Redrum’a ise söyleyecek bir şeyim yok, öyle canlı bir renk ki makine etrafındaki her şeyi siliveriyor, sanki flaş kullanmışım gibi. Doğru fotoğrafı çekmek kolay olmasa da doğru rengi yakalamak hiç de zor olmadı. Yanıltmamak adına rujları tek başına uyguladım fakat kırmızı gibi belirgin renklerin öncesinde dudak kalemi kullanmak yardımcı olabilir; hem kusursuz sürüm için fazlasıyla kontrollü bir el gerekiyor hem de kuruduktan sonra ufak düzeltmeler yapmak imkansız – eğer silip baştan sürmeyecekseniz.

Nereden aldım? Fiyatı ne?

Jeffree Star rujların her biri 18$, kargo ücreti ise yaklaşık 10$ tuttu. Kendi websitesinden alışveriş ettim (jeffreestarcosmetics.com). Yurtdışı siparişlerinin yasak olduğunu, gümrüğe takılabileceğini tekrar belirteyim. Benim şansım yaver gitti ama risk aldığım da doğrudur. Genel olarak alışverişimden memnun kaldım. Ya ertesi gün ya da sonraki gün ürünler kargoya verildi, takip no ile postayı hem Amerika hem de Türkiye sınırları içinde takip edebildim, 3-4 hafta içerisinde elime ulaştı. (Güncelleme: 2016’dan itibaren Türkiye’ye gönderimi kaldırdılar maalesef.)

İleride almayı düşündüğüm renkler var, sürekli de yeni bir şeyler yaratıyorlar. Bazı ürünler çabuk bittiği için sıkıntılı, stok bilgisi sosyal medyadan paylaşılıyor. Müşteri ilişkilerini ve sosyal medya yönetimini profesyonel buluyorum, Lime Crime’ın aksine. İlk başlarda yarattıkları o erotik konseptin yumuşatılmasından ayrıca memnunum. Artık geri kafalı mı dersiniz, ahlakçılıkla mı suçlarsınız bilemem ama Tom Ford yaptığında bile gözümde kaliteyi düşüren bir kampanyadır. Kozmetikteki bu cinsel çağrışım furyasından gerçekten sıkıldım ve para verdiğim için de böyle bir hakkı kendimde bulmam çok doğal.

İndirim duasına yatılacak ürünlere yeni birkaç tane daha ekleyelim bakalım, haydi hayırlısı.

22
Yorum Bırakın

Yorum Bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

aytül
Ziyaretçi
aytül

MUHTEŞEMMMMM

j.d.
Ziyaretçi
j.d.

Çıktığından beri aklımda bunlar ama aa bu rengini istiyorum dediğim bi rengi çıkmadı daha.. Barbie pembeleri, patlıcan morları çok güzel falan ama kullanmam, kırmızı desen ayda yılda bir kullanıyorum diye diye almadım:D

Sibel.
Ziyaretçi
Sibel.

Redrum’a bayıldım! Pastel’in sivi rujlarinda buna benzer bir renk vardı. Icerigini goremedim maalesef… Feci kurutup germisti cildimi testeri. Ben de cesaretten falan degil de, dudaklarımi begenmedigimden pek ucuk şeyler deneyemiyorum. Her dakika tasiyor falan, sinir bozucu. Hep bir siyah ve turkuaz ruj hayalim var. Ambalajları da ne guzel. Bizim markalar numara yerine isim verince bile seviniyorum. Kaplar babaanne ruju gibi, hele Golden Rose. :/

Gule gule kullan.

Merve
Ziyaretçi
Merve

Nerden aldınız bulamıyorum ben bir türlü birde ne kadarmış birde ikisini de kullandığınız için soruyorum balm mı bu mu hangisi sizce daha kalıcı?

Merve
Ziyaretçi
Merve

Bir marka özellikle çok rağbet edilen rujunun formülünü ve rengini niye değiştirir hiç anlamam. Formülünü neyse akıskan veya katı olarak degıstırebılırsınde rengin değişmesi nedir yahu. En son daylong 15 de aynı seyı yaptı. Bazı fotolarda içinde seftali var gibi duruyor bazısında ise soguk bir bariz kahve goruntusu var. Mesela kolunuzda kahve ama dudagınızda cok alakasız bir renk durmus. Bende bir instagram sayfasından siparis edecektim ama simdi yazınızı okuyunca bi duraksadım…

Andromeda Black
Ziyaretçi
Andromeda Black

Öncelikle bloguna bayıldım!! Çok merak ettiğim High end ürünleri kullanıyorsun ve yorumlarını dürüstçe yapıyorsun. Önerdiğin, kullandığın ürünlerin içerikleri piyasadaki çoğu ürüne oranla daha temiz. Çok başarılı bir blog bence :)

melissabozkurt@windowslive.com
Ziyaretçi
melissabozkurt@windowslive.com

Bu rujlarin kokusunu begenmedim sizde nasıl kokuyor