Jane Iredale Pommisst Nemlendirici Makyaj Spreyi

jane iredale pommisst nemlendirici makyaj spreyi

Ten makyajında pudralı, kalıp gibi görünüm sevmediğim için sabitleyici spreyler benim için büyük kolaylık. Tabii bugün bahsedeceğim spreyin sabitleme gibi bir iddiası yok, nemlendirici özelliği ön planda.

Jane Iredale bloggerlar arasında pek popüler olmasa da içeriklerini ve değerlerini beğeniyorum. Pommisst spreyinin forumlarda vs. beğenildiğini görüp ihtiyaç duyduğum bir kış döneminde almıştım. Sadece makyaj üstüne iki fıs etmekten başka maharetleri de var kendisinin.

Özellikleri

Sıradan bir spreden beklenmeyecek derecede güzel nemlendiriyor, serinletiyor. Tabii cildimin karma olduğunu belirtmem lazım. Kokusu da hoş, baş ağrıtan buram buram bir parfümü yok. Tek kötü yanı makyajın ömrünü uzatma gibi bir özelliğinin bulunmaması ama öbür türlü içeriği de bu kadar güzel olmazdı diye tahmin ediyorum. Kendisini hangi işler için kullandığımdan biraz bahsedeyim:

  • Makyajın mat görünümünü azaltması benim gibi sık sık mineral pudra kullanan biri için önemli. Fazla kaçırdığım günlerde birkaç kez fıslıyorum ve görünümü daha doğal hale geliyor, makyaj cildimle bütünleşiyor. Üzerine bir nevi nemlendiricili su püskürttüğüm için haliyle daha ıslak duruyor cilt. Makyaj-yaptığı-çok-bariz görünümünü tercih etmediğim için bu benim için bir avantaj.
  • Nemlendirmesi öyle yağlı, yapış yapış şekilde olmadığı için bazen ekstra olarak makyaj altına da uyguluyorum bu arkadaşı. Özellikle günlük kremimin yeterli gelmediği kuru soğuklarda çok iyi işe yarıyor, burun kenarındaki soyulmaları vs. kesinlikle azalttığını gördüm. Ama bu spreyi baz olarak kullanmak uzun günlerde dezavantaj olabiliyor, daha çabuk yağlanıyor cildim. Kuru ciltler böyle bir problem yaşamaz belki de.
  • O kadar pratik bir şey ki bu, itiraf edeyim bazen tek başına nemlendirici olarak kullanıyorum. Yapısı çok hafif olduğu için yaz mevsiminde bundan başka bir şey kullanmadım. Krem sürsem cildim 10 dakika içinde kusar, bir de ceza olarak üç sivilce çıkarırdı. Ama bu spreyi güzel kabullendi. Yani benim için hem cilt bakımı hem de makyaj ürünü yerine geçen bir ürün, çok işlevli.

İçerik

Jane Iredale ürünlerinde sertifikalı organik bileşenler kullanıyor, katkı maddesi ve bilinen toksik kimyasallardan uzak duruyor. Yani öyle “paraben kullanmadık, müthiş doğalız” kandırıkçılığını yapan markalardan değil. Bu spreyde de aloe vera ve antioksidan özellikli bitki özleri kullanılmış. Alkol içerik istesinin sonunda olduğu için çok dert etmiyorum. İçindeki tek katkı maddesi de bu zaten.

Cruelty-free ve Vegan Beyanı

Jane Iredale hem Leaping Bunny, hem de Peta sertfifikalı hayvanlarda deney yapmayan bir marka. Tamamen vegan değil ancak hayvansal içerik bulunmayan ürün seçenekleri bol. Websitelerinden baktığınız takdirde her ürünün açıklama kısmında formülün vegan olup olmadığı belirtilmiş. Pommisst sprey de tabii ki vegan.

Nasıl Temin Ettim

Jane Iredale eczanelerde sık sık karşılaşılan bir dermokozmetik markası. Ama bu tarz markalar internette bariz daha ucuz olduğu için Dermoeczanem.com’dan almayı tercih ettim. İnternet alışverişi sevmiyorsanız satış noktalarını Türkçe websitesinden görüntüleyebilirsiniz. Pommisst spreyin orjinal fiyatı 100 tl civarı sanıyorum ama indirimli olarak 80 lira civarına bulabilirsiniz.