Jane Iredale Glow Time Mineral BB Krem SPF 25 – BB1

Jane Iredale Glow Time BB cream spf 25

BB kremlerin yükseliş yaşadığı dönemde Jane Iredale temiz içerikli diyebileceğimiz, mineral Glow Time BB kremi çıkarmıştı. Benim dikkatimi çekmesinin sebebi -elbette cruelty free ve vegan oluşunun yanında- açık renk seçeneklerinin bol olması. Tabii aynısını koyu tonlar için söyleyemeyeceğim, birçok marka için çok büyük eksik. Fiziksel güneş koruyucusu içermesi ve duyduğum başka güzel yorumlar sayesinde yıllar boyu wishlist’imde süründükten sonra geçen sene kendisine kavuşabildim. O günden beri gayet iyi anlaşıyoruz.

Konuya girmeden önce her zamanki gibi kendi cilt tipimi referans vereyim. Yağlıya dönük karma, nemsiz, bölge bölge pullanan (egzamaya meyilli) bir cildim var. Dönem dönem çok değişiyor, şu sıralar kendisi akneli takılıyor hatta, emin olun yaz dönemine göre çok daha toparlamış halde. Yani bu kadar karmakarışık bir cilt tipine fondöten, hatta cilt bakımı seçmek biraz zor oluyor siz de takdir edersiniz ki.

BB kremler Asya’da kapatıcılığı bulunan ürünler olsa da Batı markaları şeffaf, renkli nemlendirici tarzda formüller yaratıyor. Bu yüzden Jane Iredale BB kremden kapatıcılık beklemiyordum. Oysa epey kalın yapılı, orta-yüksek kapatıcılıkta bir ürün çıktı. Kat kat uygularak çok rahat istediğiniz derecede yüksek kapatıcılığı elde edebiliyorsunuz. Ben genelde fındık tanesi kadar uyguluyorum. Real Techniques Expert Face fırçayı kullanıyorum. Süngerle daha opak ve pürüzsüz bir görünüm elde edebilirsiniz ama çok daha fazla ürün kullanmak gerekiyor böyle olunca (ve bu epey pahalı bir ürün, yaldır yaldır sürme lüksümüz yok). Fırçayla daha iyi kontrol edebildiğimi düşünüyorum, duruşu da daha doğal oluyor. Ama herkesin tercihleri farklıdır tabii.

Adından “glowy” bir bitişe sahip olacağını sanıyoruz ama bence daha çok doğal duruşlu diyebiliriz. Simli falan değil, hatta sağlıklı ışıltı dediğimiz şeye sahip değil bence. Ama mat da değil. Bu BB krem hiçbir zaman yüzünüzde aynı kalmıyor gerçi. Sürdüğünüz andan itibaren çıkarana kadar farklı aşamalardan geçiyor, kulağa biraz tuhaf gelse de. İlk sürdüğümde kalıp gibi duracağından korkmuştum. Ama bir yarım saat sonra cildimle bütünleşiyor, çok doğal duruyor. Gün içinde yavaş yavaş o glowy dediğimiz görünüme bürünüyor. Gün sonunda ise ipin ucunu kaçırıp yağlı surat yaratıyor. Bu yüzden yağlı ciltler kalıcılık sorunu yaşayabilir, mutlaka pudrayla sabitlemek ve gün içinde yenilemek lazım. Kuru/karma ciltlere daha uygun olacağını düşünüyorum. Zaten kendim de kış mevsiminde kullanmayı daha çok seviyorum, hem güneş koruyucu da kullanmıyorum böylece.

Biraz da rengine değinmek istiyorum. En açık renginin gerçekten de çok açık olduğunu zaten daha önce duymuştum. BB1 ve BB2 arasında kaldım bir süre. Ama koyu olacağına açık olsun, bronzerla, koyu pudrayla hallederiz deyip en açık ton olan BB1’i aldım. Evet, gerçekten de çok açıkmış. Referans vermek gerekirse, Mac NC10’dan daha açık diyebiliriz sanırım. Kat Von D Lock-It L42’ye çok benziyor. Hafif grimsi bir alt tonu var, ama benim surat zaten pembe olduğu için soğuk/pembe tonlu duruyor. Ama birkaç saat içinde rengi de oturuyor, boynumla aynı tona geliyor. Yine de tekrar alırsam BB2’yi tercih ederim sanırım. Siz de seçerken deneme imkanınız olmadığı takdirde internet swatchlarını derinlemesine araştırın derim.

Artıları

  • Doğal duruşlu.
  • Kat kat uygulayarak kapatıcılığı yükseltmeye uygun.
  • Güneş koruyuculu.
  • Toksik kimyasallar içermiyor.
  • Ciltle bütünleşiyor.

Eksileri

  • Yağlı ciltler kalıcılıkta sorun yaşayabilir.
  • Mimik çizgilerine doluyor.
  • Ciltteki pulları belirginleştirmese de çok kuru ya da problemli bölgelerde kalıp gibi durabiliyor.
  • Fiyatı yüksek.

İçerik

Benim için en güzel kısmı fiziksel güneş koruyucusu (Titanyum Dioksit) içermesi. Aynı zamanda Aloe Vera ve faydalı bitki özleri göze çarpıyor. İçine bolca silikon kattıkları doğru ama fondötenin pürüzsüz durması için buna ihtiyaç var. Toksik maddeler ve şüpheli katkı maddeleri içermiyor.

Cruelty-free ve Vegan İddiası

Jane Iredale, Leaping Bunny ve Peta onaylı hayvanlarda deney yapmayan bir marka. Hayvan deneyi yapan herhangi bir firmaya bağlı değil. Organik sertifikalı, doğa dostu mineral ürünleriyle ön plana çıkıyor. Amerika’da üretiliyor.

BB kremi vegan formüle sahip. Markanın tüm ürünleri vegan değil ama çok fazla seçenek bulmak mümkün. Hangi ürünlerin vegan olup olmadığını merak ediyorsanız websitesinde ilgilendiğiniz ürünü bulun ve açıklamalar kısmındaki vegan/gluten bilgisine bakın.

Nasıl Temin Ettim

Kozmela.com‘un indirim günlerinden birinde (evet, indirimsiz aldığım bir şey yok) aldım. Sitede 160 lira civarı ama eczanelerde 200 küsur lirayı bulabilir. İnternette araştırıp kendiniz için en uygun fiyatı da bulabilirsiniz tabii. Ama fondöten gibi ürünleri eczaneden deneyerek almak en garantisi olacaktır. O kadar parayı çöpe atmaktansa üstüne biraz daha ekleyip içinize %100 sinen bir şey almak daha mantıklı bana sorarsanız.

Jane Iredale’in satış noktaları listesi Türkiye distrübütörlüğü sayfasında bulunması gerek ama şu an “güncelleniyor” uyarısıyla karşılaşıyoruz. Sosyal medyadan ulaşıp kendi semtinizdeki satış noktalarını sormayı deneyebilirsiniz.