İstanbul’un Veganlara Uygun En İyi Mekanları

  • Post category:Yemek
  • Post author:
  • Post last modified:09/07/2019

Mutfak kültüründe bol et bulunan ülkelerden birinde nasıl vegan beslenildiği çok kişi için bir merak konusu. Aslına bakarsanız, o kadar da zor değil. Evde yemek yapmayı sevenler kendilerine istediği gibi vegan ziyafetler çekebilir. Konu dışarıda yemeye gelince iş değişiyor ama sanılandan çok daha fazla seçenek var. Vegan-vejetaryen olup olmanız farketmez, çok hoşunuza gidecek mekanlar bulacağınıza emin olabilirsiniz.

Şu sıralar boş zaman yaratamadığım için eskisi kadar üstüne düşemesem de farklı mekanlar keşfetmeyi seviyorum, sosyal medyada elimden geldiğince yer vermeye çalışıyorum. Ancak bazı yerler var ki tekrar tekrar gidiyorum, sevdiklerimi götürüyorum, gözüm kapalı öneriyorum.

Vejetaryenlere uygun onlarca mekan olduğunun farkındayım fakat daha subjektif davranıp kendi “en”lerimden bahsettim. Keşfedilmeyi bekleyen yerler var, onlarla da iyi anlaşırsak sonradan eklenecekler. Bazıları başka listelere konulacak, mesela veganlara uygun cafeler postuna. Böyle 10 tane daha liste yapabilirim. Abartmayalım canım, en fazla 3 tane.

Bi Nevi Deli

Sıradan bir vejetaryen mekan değil Bi Nevi, sağlıklı beslenmeye odaklanıyor. Kabak makarnası, pancar burgeri, türlü türlü salata seçenekleri ile çiğ ve glutensiz diyet ağırlıklı, yenilikçi bir mutfağa sahip. Farklı tatları sevenler menüden seçim yapmakta zorlanabilir. Aynı zamanda tofu menemeni, vegan badem/kaju peynirleri gibi lezzetlerle karşılaşıyorsunuz. Eğer sosyal medyadan düzenli takip ederseniz çiğ vegan tatlı denemelerini bitmeden tadabilirsiniz. Yalnız fiyatları boş cüzdanlara pek uygun sayılmaz.

Etiler Mahallesi, Bahtiyar Sk. 10-1, Beşiktaş

Helvetia

Ev yemeklerini sevenlerin Helvetia’ya en az bir kez gittiğine ya da duyduğuna eminim. Tek bir menüsü yok, yemekler mevsime göre değişiyor. Fiyat tabağa aldığınız çeşide göre hesaplanıyor ve civara göre uygun bile sayılabilir. Bana 2 metrekare gibi gelen minicik mekan her gittiğimde kalabalıktır, arkadaşınızla gittiğinizde ayrı yerlerde oturmak zorunda bile kalabilirsiniz. Sürekli yeni müşteriler geldiği için oturup keyif yapmaktan çok karnınızı lezzetli yemeklerle hemen doldurmaya odaklansanız iyi edersiniz.

Asmalımescit Caddesi, General Yazgan Sokak, No 8/A, Beyoğlu

Le Pain Quotidien

Fransız yemeklerinin hastası sayılmam ama Le Pain Quotidien’nin yeri ayrı. Atıştırmalık hafif bir şeyler yemek istediğim ama uzun vakit geçirmeyi planladığım zamanlar etrafta bir adet LPQ bulunması beni rahatlatıyor. Menüde vegan ve vejetaryen seçeneklerin minik sembollerle belirtilmesi de bonusu. Kanyon, Bağdat Caddesi ve İstinye Park’ta şubesi var. Ben özellikle hem lezzetli hem de doyurucu ekşi mayalı ekmeklerini seviyorum, bir Pazar kahvaltısında guacamole ile çok güzel gidiyor. Reçel ve sürmelikler bakımından da zengin. Restoranttan çok dükkan muamelesi yapıyorum buraya, doğrudur. Fiyatlar ortalamanın üzerinde.

Havacı Binbaşı Mehmet Sok. Orter Apt. No:2 Suadiye

Çiya Sofrası

Kadıköy’de geleneksel yemeklerin bulunabileceği Çiya’nın diğer esnaf lokantalarından farkı zengin çeşitliliği ve tabii ki lezzeti. Aman diyeyim çaprazındaki kebapçı şubesiyle karıştırmayın. Ben özellikle mezelerini ve zeytinyağlılarını seviyorum. Her yaz sadece karadut şurubu içmek için bile gitmeye değer. Çok sevdiğim kabak çiçeği dolması mevsimine hep geç kalıyorum maalesef. Fiyatlar esnaf lokantası için yüksek ama civardaki restorantlar için ortalama.

Güneşlibahçe Sk. No:43 Kadıköy