İstanbul’da Vegan Alışveriş Güzergahları: Organik Marketler ve Aktarlar

İstanbul'da vegan alisveris guzergahlari: organik market ve aktarlar

Beş-on yıl öncesiyle karşılaştırınca Türkiye’de vegan alternatif oranında ciddi bir yükseliş olduğu kesin. Sadece gıda alanıyla sınırlı da değil, kozmetik, ev temizliği vs. gibi alanlardaki çeşit artışıyla hayat görüşümüzü gündelik yaşamımıza uyarlamak kolaylaştı. Özellikle internet büyük bir nimet, sokakları talan etsek bulamayacağımız şeyleri kapımıza getirebiliyoruz. Ama bugün online alışveriş yapmayı sevmeyen, klasik dükkan ve market alışverişini tercih eden arkadaşlar için yazıyorum. Birçok alanda vegan (ve etik) alternatifler bulabileceğiniz mekanlardan bahsedeceğim.

Bir de işin ayrı bir boyutu var. Gerçekçi olalım, hala Batı’daki gibi bolluk içinde yüzdüğümüz söylenemez. Ha bolluk içinde yüzmemiz gerekiyor mu, bu da ayrı bir tartışma konusu. Nerede çokluk orada bokluk düsturunun doğruluğuna yeterince şahit olduk sanırım. Hızlı tüketim yaygınlaştıkça dünyaya verdiği tahribat daha da aşikar hale geliyor. Hayatı kendinize eziyet haline getirin demiyorum elbette. Ancak dünyayı, hayvanları önemsiyor ve bu yönde hayatınızı etkileyen bir karar alıyorsanız ister istemez bir bedel ödemek gerekiyor. Yoksa bunun bedelini başkalarını ödüyor bildiğiniz gibi. Gratis – Rossmann – Migros – Bim’den oluşan düzeninizi bozmak zor geliyor olabilir ama hiç araştırmadan ve uğraşmadan en etiğine sahip olmayı beklemek de pek akıl karı değil. En azından ülkenin şu anki durumunda. Zaten sistemin sorunlarından biri de milyarlarca insanın bu kadar çok şeye aynı anda sahip olmaya niyetlenmesi. Birçok kişi (haklı olarak) 2 adım ötesindeki dükkandan en ucuzunu bulmaya o kadar odaklanmış ki artık firmalar bunu suistimal ederek bizden daha fazla para koparmanın yollarını arıyor. Gerçekten etik markaların ise yüzüne kimse bakmıyor. En azından bütçesi buna yetenlerin kolaya kaçmamasından yanayım. Yetmiyorsa da sizi ve etrafınızdaki içten içe zehirleyen sigara, 2 ay sonra modası geçecek Mango bluzu, vasat altı sinema filmi bileti (ve yanında alınan popcorn ve kolası) dahil tasarruf edebileceğiniz o kadar çok alan var ki…

Neyse, esas konumuza geri dönelim. Zincir market raflarında bulamayacağınız ürünleri satan yerel mekanların mini bir listesini sunuyorum size.

Not: Ezberden konuşmamak adına genelde kendi alışveriş yaptığım, gidip gördüğüm yerleri yazdım. Bu yüzden sadece İstanbul’un merkezi yerleriyle sınırlı kalmış olabilirim. Siz de başka il ve ilçelerde sık sık alışveriş yaptığınız, vegan ürünler bulabildiğiniz yerel mekanları yorum bırakabilirseniz çok makbule geçer!

Beyoğlu

İşte veganizm trend haline gelmeden yıllar önce açılan, Türkiye’nin ilk vegan dükkanı! Vegan ürün çeşitliliği bakımından daha geniş bir skalaya sahip başka hiçbir mekanla karşılaşmadım. Ne ihtiyacımız varsa alıp çıkabilme rahatlığına sahip olmak biz veganlar açısından ne büyük bir lüks değil mi? Hangi şehirde yaşıyor olursanız olun online siparişle kapınıza kadar getirtebilirsiniz. Tabii kargoyla yollanamayan, günlük tüketilmesi gereken ya da soğuk muhafaza edilen bazı vegan lezzetleri sadece dükkada bulabiliyorsunuz. İstanbul’un çok merkezi bir yerinde olduğu için yolu düşen herkesin uğramasını tavsiye ederim.

(Sıraselviler Cad. Soğancı Sok No:8/C Cihangir Beyoğlu)

Görsel: theguideistanbul.com
  • Ambar (İstiklal Cad. Kallavi Sk. No: 6A Beyoğlu)
  • Balya Organik (Firuzağa Mahallesi, Defterdar Yokuşu, Batarya Sokak, No:16/A Beyoğlu)

Şişli

  • Safran (Teşvikiye Mah. Vali Konağı Cad. No: 60/A Şişli)
  • Olivmare (Halaskargazi Mah. Rumeli Cad. Zafer Sok. No: 34/A Şişli)

Buğday Derneği desteğiyle her cumartesi düzenlenen %100 Ekolojik Pazar (biz kısaca organik pazar diyoruz) şehrin başka cevheri. Burada satılan gıdalar organik sertifikalı (tabii yine de kontrol etmekte fayda var). Sebze ve meyve alışverişimi her zaman buradan yaptığımı söyleyemem ama tahıl ve bakliyat, kuruyemiş, yağ, sirke, tahin, pekmez gibi mutfağın demirbaşlarını mümkün olduğunca buradan almaya çalışıyorum. Aynı zamanda yerel üreticilerin ekmek vb. ürünlerini de bulmak mümkün. Kozmetik, ev temizliği ürünleri standlarında satılan ürünlerin çoğu cruelty free. Vegan çeşit bulmak da mümkün.

(Cumhuriyet Mah. Gökkuşağı Sok. Şişli)

Not: Sadece Şişli Feriköy’le sınırlı kalmayıp genişlediler. Kartal, Beylikdüzü, Bakırköy, Küçük Çekmece, İzmit ve Kayseri’de organik pazar kuruluyor.

Görsel: ekolojikpazarlar.org

Kadıköy

Henüz bu yaz açılan çiçeği burnunda bir başka tamamen vegan mekan! Özellikle Anadolu Yakası için büyük bir ihtiyacı giderecek gibi görünüyor. Aynı zamanda lezzetli ev yemekleri ve tatlılar da yapıyorlar, denemeden geçmeyin!

(Caferağa Mh. Bademaltı Sk. No:38/C Moda Kadıköy)

  • City Farm (Bağdat Cad. No:289 Caddebostan)
  • Lizge Naturel (Caferağa Mahallesi, Mühürdar Cd. No:27 Kadıköy)
  • Yeşil İksir (Altunizade Mahallesi, Nuhkuyusu Cd No:225 Üsküdar)